background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

Формування ринку землі в Україні: реалії та перспективи

22 лютого 2017 у приміщенні Клубу Кабінету Міністрів України  відбувся Круглий стіл на тему: «Формування ринку землі в Україні: реалії та перспективи», організаторами якого є Українська аграрна конфедерація та Рада підприємців при КМУ України.

Участь у  заході взяли народні депутати  України,  представники центральних органів виконавчої влади України, міжнародних фінансових організацій, громадських професійних об’єднань АПК, науковці, керівники і спеціалісти агропромислових підприємств та провідні аграрні  експерти.

Від Профспілки працівників АПК участь взяв Голова Профспілки Ігор Сопелкін

Під час дискусії обговорювались питання щодо завершення земельної реформи, зокрема,  законодавчі ініціативи, а також передумови та перспективи запровадження ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Спікери

·       Вступне слово - Леонід Козаченко, народний депутат України, голова Ради підприємців при КМУ, президент Української аграрної конфедерації;

·       Запровадження ринку сільгоспземель в Україні: погляд з парламенту - Олег Кулініч, Іван МірошніченкоОлексій Мушак, народні депутати України, комітет Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин;

·       Завершення земельної реформи: один із головних пріоритетів розвитку аграрної галузі України - Максим Мартинюк, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України;

·       Законодавчі перспективи запровадження ринку землі в Україні - Олександр Поліводський, директор правничої фірми «Софія», експерт УАК;

·       Передумови запровадження ринку сільгоспземель в Україні: що очікують аграрії - Лідія Тімакіна, начальник юридичного відділу агропромхолдингу «Астарта-Київ». 

 

З виступів

Сільгоспугіддя – це найбільш ліквідний актив, під який банки охоче дадуть кредити, говорив Леонід Козаченко. Україні для того, щоб потроїти валове виробництво сільгосппродукції треба 75 млрд доларів інвестицій. Він назвав головну причину гальмування земельної реформи в Україні: кожен законопроект містив лазівки чи пастки, які могли призвести до обезземелення селян. Через те вони упереджено ставляться до всіх реформаторських спроб. Народний депутат пропонує завершувати реформу в два етапи. На першому продавати землю винятково громадянам України. А років через 10-15 зняти це обмеження…

Олексій Корнацький заявив, що має альтернативний законопроект, який грунтується на його власній моделі, запровадженій у Первомайському районі Миколаївської області. Ціна землі має встановлювати в розмірі 20 річної орендної плати. Окрім цього покупець має сплачувати власнику паю пожиттєву ренту.

Обговорення представленої концепції проходила емоційно. Представники громадських організацій, агрохолдингів, АФЗУ назвали законопроект сирим і передчасним.

Говорилося про те, що законодавче поле земельної сфери не заповнене навіть наполовину, панує корупція, не працюють державні інституції, фермер не може на рівних умовах конкурувати з агрохолдингами за землю і таке інше.

Організатори круглого столу заявили, що готові вдосконалювати законопроект. Зокрема, вони добиватимуться, щоб у законі було обмежено суб’єктний склад осіб, які можуть набувати право власності на землю, встановлення етапності відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення, встановлення максимального розміру земельних ділянок сільськогосподарського призначення, створення Земельного банку.

Організатори круглого столу вважають, що слід посилити просвітницьку роботу в суспільстві та консолідувати громадськість для успішного завершення формування ринку землі.