background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

Україна аграрна: що відбувається з ринком зернових та олійних (31.12 - 04.01.2019)?

 

Україна аграрна: що відбувається з ринком зернових та олійних (31.12 - 04.01.2019)?

 

Ринок зернових 

За підсумками тижня котирування зернових на головних торгових біржах зросли. Причиною стали спекулятивні покупки на фоні очікувань зростання темпів експорту. Оптимізм викликає у трейдерів активізація попиту на пшеницю на зовнішніх ринках і низка активність закупівельних тендерів, проведених в останні дні країнами Північної Африки. Трейдери розраховують, що зміцнення цін в провідних країнах-експортерах активізує інтерес на зовнішніх ринках до американської кукурудзи та європейської пшениці. Прогноз експорту м'якої пшениці в країни ЄС підвищений на 40 тис. тонн до 7,727 млн. тонн в порівнянні з груднем, але це на 16,6% менше, ніж в сезоні 2017/18. Прогноз експорту в треті країни знижений на 100 тис. тонн до 8,7 млн. тонн, що поки ще на 7,2% більше минулого сезону.

На експортному ринку України ціни на зерно зростають, внаслідок підвищеного попиту. Стабільною лишається ціна лише на ячмінь через відсутність фактичних торгових операцій. Закупівельні ціни на базисі СРТ-порт, які озвучують експортно-орієнтовані компанії також зростають за рахунок двох факторів:

  • зростання цін на експортному ринку;
  • низька пропозиція зерна на внутрішньому ринку.

Внутрішні ціни на пшеницю продовжують рости за рахунок обмеженої пропозиції на пшеницю і великий попит на неї збоку трейдерів. Підтримку цінам на ячмінь та кукурудзу на внутрішньому ринку забезпечили переробні підприємства, з метою стимулювання більшої кількості пропозиції.

У господарствах України в третій декаді грудня 2018 р посіви озимих культур знаходилися в стані зимового спокою. Про це йде мова в агрометеорологічних огляді Укргідрометеоцентру. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур і багаторічних трав (3 см) становила 0° - мінус 3° С, в Луганській, Харківській, Полтавській та Сумській областях - мінус 4-6° С, що значно вище критичної температури вимерзання.

Ринок олійних 

Тижневі торги соєю на біржі CBOT завершилися підвищенням котирувань на фоні інформації про те, що торговельні переговори між КНР і США пройшли успішно. Учасники ринку сподіваються, що Китай продовжить масштабні закупівлі американської сої. Як уточнюється, Китай закупив близько трьох карго (180 тис. тонн) соєвих бобів. При цьому постачання товару імпортеру має проводитися в період з січня по березень поточного року. Оператори ринку очікують активізації попиту Китаю на соєві боби з США найближчим часом за рахунок сезонного скорочення пропозиції на світовому ринку бразильської олійної.

Підтримку цінам на сою також надала погана погода в Південній Америці. Спека і сухі погодні умови в деяких частинах Бразилії і надмірні опади в Аргентині погіршують перспективи майбутнього врожаю.

Експортний ринок України поки лишається стабільним. Причинами відсутності інтеграції світового зростання котирувань олійних та продуктів їх переробки виступали як малоактивний купівельний попит, обумовлений надходженням достатньої кількості пропозицій, так і зниження торгової активності в передсвятковий період.

На внутрішньому ринку олійних України спостерігалось незначне підвищення цін, що обумовлюється великим попитом переробників в передсвятковий період, що змусило їх підтримувати ціни для залучення більших об'ємів сировини. Загалом на внутрішньому ринку України спостерігається стабільна цінова ситуація.