background
На головну сторінку - Новини - Новини партнерів

Проект МОП «Глобальна програма дій у сфері дитячої праці»: обстежено дитячу працю в Україні ‎2014-2015 років

    У рамках проекту Міжнародної організації праці «Глобальна програма дій у сфері дитячої праці» 13 липня 2017 року відбувся круглий стіл, під час якого обговорювали результати Національного обстеження дитячої праці в Україні 2014-2015 років.

Участь у заході взяли Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба, Національний координатор проектів МОП в Україні Сергій Савчук, Голова Держпраці Роман Чернега, Директор ГО «Український центр соціальних реформ» Елла Лібанова.

     Метою цього обстеження було поглиблення знання про дитячу працю в Україні та можливості удосконалення національної стратегії викорінення дитячої праці взагалі та її важких форм зокрема.

     Модульне обстеження дитячої праці (МОДП) проведене у 1V кварталі 2014 року в 25 регіонах країни (без АР Крим) на основі загальнонаціональної репрезентативної територіальної вибірки домогосподарств для обстеження робочої сили. Було опитано 4,8 тис. домогосподарств. В їх межах було опитано 3,4 тис. батьків або опікунів дітей, та 6,4 тис. дітей віком 5-17 років, які працювали на вулиці, методом напівструктурованого інтерв’ю, «віч-на-віч» безпосередньо на робочому місці дитини.       

 

Національний координатор проектів МОП в Україні Сергій Савчук зазначив, що перше дослідження дитячої праці в Україні проводилося Держстатом у 90-тих роках за підтримки МОП. Національне обстеження дитячої праці в Україні 2014-2015 рр. (НОДП)  по суті є другим глобалинм аналізом дятячої праці в Україні. У порівнянні з першим аналізом, останнє дозволило отримати більш широкий спектр статистичних даних щодо працюючих дітей, а саме з’ясувати: рівень освіти дітей; види робіт, які виконують діти; кількість робочих годин на тиждень та види винагороджень; умови праці та небезпеки для здоров’я дітей на робочих місцях, професійні захворювання та травматизм; процес прийому на роботу та інші особливості застосування дитячої праці. Також дослідження дало можливість проаналізувати найгірщі форми дитячої праці.

Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба акцентував увагу на проблемах в національному законодавстві щодо дитячої праці. А також засередив увагу на необхідності обміну інформацією задля виявлення та протидії дитячій незадекларованій праці соціальними службами, інспекторами праці та правоохоронними органами.

 

Голова Держпраці Роман Чернега навів статистичні дані за 2017 рік щодо виявлення в Україні інспекторами служби праці неповнолітніх. Так, у 2017 році виявлено 111 неповнолітніх-працівників, з них 27 дітей працювали з порушенням трудового законодавства, з 10-ма особами не був укладений трудовий договір, 1 дитина працювала понад нормований час.          

      Заступник Голови Профспілки Світлана Самосуд у своєму виступі розповіла про активу роботу Профспілки у  90-х роках   з ратифікації Конвенції №182 МОП з викорінення найгірших форм дитячої праці  та про ситуацію, яка в даний час є не менш серйозною, адже  поширення і застосування в сільському господарстві праці неповнолітніх продовжує мати місце.

      Сільське господарство є найбільш поширеною сферою застосування дитячої праці в Україні - в ньому працюють 46% усіх зайнятих дітей, у сільській місцевості - 75%. Установлено, що працювати в полі та на присадибних  ділянках  діти починають рано: у 10 років - кожна п'ята дитина, у віці 12-14 років - 38%, а у віці 15-17 років - до 62%. Доглядом за худобою займаються до 25% дітей у віці від 10-14 років, у старших вікових групах - кожний третій-четвертий підліток. Виникає нова форма дитячої праці - дитяча наймана праця за оплату. Важливими чинниками залучення працюючих дітей у цю сферу фахівці визначають низькі вимоги до якості робочої сили, значні масштаби використання ручної праці, майже повну відсутність контролю за використанням  робочої сили, толерантне ставлення громадськості до дитячої праці в сільському господарстві тощо. Як правило, трудові відносини в сільському господарстві за участю дітей та підлітків офіційно не оформлюються і в результаті діти залишаються соціально незахищеними в тому числі і в питаннях охорони праці.

    Тому Профспілка працівників АПК має на меті  перевірити стан дотримання прав дітей, праця яких використовується у сільськогосподарському виробництві та на практиці, яку проходять учні профтехучилищ та студенти навчальних закладів, а також вимагати від вищих органів законодавчої і виконавчої влади розробки національного законодавства з розробки нормативів застосування дитячої праці та буде і надалі проводити роботу з  викорінення найгірших форм дитячої праці.