background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

Щоб користуватись водою для виробничих потреб фермери змушені пройти забюрократизовані та дорогі процедури

 Всеукраїнська аграрна рада  звернулася з відкритим листом до Міністра аграрної політики та продовольства Олексія Павленка з проханням посприяти у вирішенні питання спрощення видобування підземних вод для виробничих потреб підприємств агропромислового комплексу.

Про це йдеться у листі-зверненні, яке є у розпорядженні ІА «Агравері».

«Нині для видобування підземних вод необхідно отримати два дозволи —дозвіл на спеціальне водокористування та спеціальний дозвіл на користування надрами. Право видобування підземних вод без спеціального дозволу на користування надрами передбачено виключно для господарсько-побутових потреб та обмежено обсягом водозаборів 300 кубічних метрів на добу, — кажуть у ВАР. — Отже, бездозвільний порядок не передбачає видобування підземних вод для сільськогосподарських та виробничих потреб. До того ж встановлені добові обсяги водозабору є недостатніми для більшості сільськогосподарських товаровиробників».

За словами експертів, нині отримати спецдозвіл на користування надрами не лише складно, а й дуже дорого. До того ж ситуація нерідко закінчується накладенням значних штрафів і притягненням до відповідальності за порушення законодавства про надра, що не тільки ускладнює ведення сільськогосподарськими товаровиробниками діяльності, а створює високі корупційні ризики.

«Як можна говорити про нормальний розвиток галузі, коли для елементарного використання води, фермерам потрібно пройти дві забюрократизовані процедури та ще ризикувати мільйонними штрафами», — говорить голова ВАР,  Андрій Перебийніс.

Аби знайти вихід із ситуації, в рамках робочої групи при Міністерстві аграрної політики та продовольства України із розвитку та регуляції галузі свинарства фахівці підготували відповідні законодавчі пропозиції. 

 

«На основі цих пропозицій фахівцями Всеукраїнської аграрної ради було підготовлено законопроект № 1587-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення умов реалізації права на видобування прісних підземних вод)», внесений народним депутатом України Сергієм Лабазюком на розгляд Верховної Ради України». На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи його підтримали та прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді України схвалити його у першому читанні за основу», — кажуть у ВАР.

Проте нині прийняття вказаного законопроекту, через його вплив на доходну частину бюджету, не підтримується Кабінетом Міністрів.

«Вважаємо, що така позиція Уряду є недостатньо обґрунтованою. Наші експерти всебічно проаналізували зазначене питання і підготували відповідні аргументи, які спростовують відповідну позицію Уряду. Саме тому просимо Міністерство підтримати зазначену законодавчу ініціативу і сприяти проходженню законопроекту у Верховній Раді України», — підкреслює Андрій Перебийніс.

Аграрії кажуть: змін потребує і існуючий порядок надання спеціальних дозволів і просять Міністерство повторно ініціювати внесення змін до відповідної постанови Уряду.

«Проект постанови Кабінету Міністрів України щодо спрощення діючого порядку був розроблений Міністерством аграрної політики та продовольства України у 2013 році та пройшов громадське обговорення. Ним передбачається надавати дозвіл на використання води (об’ємом до 300 кубічних метрів на добу) підприємствам без додаткової експертизи та оцінки розвідних запасів корисних копалин та встановлювати чіткий термін, на який надається даний дозвіл, — кажуть у ВАР. — Проектом також пропонується передбачити, що у разі порушення дозвільним органом встановлених законодавством строків розгляду належним чином підготовлених документів на отримання дозволу на видобування підземних питних та технічних вод для забезпечення технологічного процесу та потреб сільського господарства, користувач надр відповідно до законодавства має право здійснювати таке видобування».

Також аграрії просять підтримати їх і у зверненні до Міністерства екології та природних ресурсів України з пропозицією переглянути систему нарахування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

 «Оскільки нинішня система отримання дозволів складна і дорога, більшість сільськогосподарських підприємств роками не можуть отримати спеціальні дозволи на користування надрами. А при  відсутності дозвільних  документів контролюючими органами застосовуються багатомільйонні штрафи. Вважаємо, що існуючі розміри штрафу є явно неспіврозмірним з тяжкістю вчиненого правопорушення, факт якого має місце виключно через недосконалість законодавства, а не через небажання підприємств діяти відповідно до закону. ВАР розраховує на підтримку Міністерства у вирішенні цих надзвичайно актуальних для аграріїв проблем», — зазначають експерти ВАР.

 

Джерело: http://agravery.com