background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

У Мінагрополітиці ініціювали припинення постачання з окупованих територій

Вироблена на окупованих територіях продукція не має жодних гарантій якості. Нелегальний імпорт з Росії загрожує поширенням не лише неякісного продукту, а й потраплянням на територію України африканської чуми свиней (АЧС), яку продовжують фіксувати в РФ.

Про це заявив директор департаменту продовольства Мінагрополітики Дмитро Шульмейстер.

Як повідомили в прес-службі міністерства, нині продовольча безпека України балансує між економічними, військовими та політичними ризиками. Аграрна спеціалізація країни сприяє тому, що ми можемо не тільки забезпечити себе, а й активно експортувати. У той самий час, проблемним питанням продовольчої безпеки залишається товарообіг з окупованими територіями.

«Політика держави в даному аспекті повинна будуватися на перетині інтересів національної безпеки, реформ і дерегуляції, а головне — громадян України по обидва боки «кордону» — зазначив директор департаменту продовольства Мінагрополітики.

Верховна Рада прийняла постанову про окуповані території на папері території так званих «ДНР» і «ЛНР» мають бути оточені щільним кільцем блокпостів, які контролюють вхід і вихід. На жаль, дійсність не така.

«Навіть не йдучи в деталі, можу назвати такі ризики сформованої системи: жителі вільних від окупації територій по факту не захищені від продукції, виробленої на окупованих територіях. Крім того, подукція, вироблена там, жодним чином не контролюється — і ніхто не може дати гарантій якості. Через неконтрольовані райони кордону з Росією на територію України надходять товари з РФ — без мита і таких саме гарантій якості. Також є загроза потрапляння на територію України африканської чуми свиней, випадки захворювання якою зафіксовані в Росії», — наголосив Шульмейстер.

Також посадовець охарактеризував і особливості у торгівлі з АР Крим.

«У прикордонних з автономією областях скуповується буквально все — ціни на півострові на порядок вищі, ніж в інших регіонах, тому що куплену продукцію продають не тільки в Криму, але і в РФ — знову ж таки, без легальних процедур і мит», — зауважив він.

За словами Шульмайстера, таку ситуацію складно назвати нормальною. По-перше, є пряма загроза українському населенню, по-друге, благодатне поле для корупції, по-третє, посилення гуманітарної катастрофи на захоплених територіях Донбасу. Оптимальний варіант, який може відповідати інтересам держави і громадян України (на вільних і на окупованих територіях) — забезпечити контроль за надходженням на територію України продукції згідно норм і правил українського законодавства.

«Я вважаю, що треба блокувати постачання продовольства з окупованих територій. Україна не може собі дозволити в поточних умовах допускати на свій ринок продукцію, виробництво якої не контролюється жодним українським органом», — наголосив посадовець.

Але є сподівання, що питання продовольчої безпеки може бути вирішене у випадку, якщо вдасться налагодити роботу з місцевою владою Донецької та Луганської областей, фіскальною службою, Росспоживнаглядом та Антимонопольним комітетом.

Нагадаємо, що Україні на початок літа прогнозують дефіцит імпортної продукції. Проте самі українці істотно наростили обсяги споживання вітчизняної продукції. Так за 2014 рік через торгові мережі підприємств було продано споживчих товарів на суму 427,5 млрд грн. Частка продажу споживчих товарів, вироблених на території України, у структурі роздрібного товарообороту торгової мережі зросла на 0,8 в.п. в порівнянні із 2013 роком.

 

Джерело інформації: http://agravery.com/ua/ekonomika/show/u-minagropolitici-inicijuvali-pripinennja-postachannja-z-okupovanih-teritorij