За мораторій: що думають аграрії та експерти ринку про продовження заборони на продаж землі
Вчора депутати відклали на рік появу в Україні земельного ринку. Agravery.com опитала керівників агрокомпаній та експертів ринку, що вони думають про таке рішення.
Я вважаю, що мораторій на продаж землі потрібно продовжити. Немає зараз порядку в країні — корупція скрізь. Саме тому не варто приймати такі кардинальні рішення про те, що земля може стати товаром.
Якщо говорити про законодавче поле, то ще треба прийняти купу різних законодавчих актів. Немає готовності навіть теоретичної, тим більше практичної. Хоча в перспективі, можливо, це буде варто. Втім, якби завтра відкрили ринок, то в нас просто немає грошей аби купити землю. Чи готові сьогодні банки фінансувати? Я в цьому не впевнений. Зараз в аграрному секторі і так не вистачає грошей. Більш того, з 1 січня 99% перейде на загальну схему оподаткування — це єдина пільга яка в нас була.
Підсумовуючи, хотів би сказати, що навіть якщо через рік вдасться привести законодавство в норму, але Україна не буде правовою державою, не буде нормально працювати судова система, прокуратура, поліція, то теж не можна буде знімати мораторій. Також пріоритетне право на викуп землі має бути за аграрними компаніями, які зараз працюють на цих землях. Також має бути фінансова система, за якою банки виділяли б аграріям пільгові кредити. Мені здається, що має пройти хоча б п’ять років перед зняттям мораторію.
Я вважаю, що всі питання пов'язані з продажем землі сьогодні абсолютно не на часі і формула: власник землі - ефективний власник не спрацює. Головне питання: хто стане, у випадку відміни мораторію, таким власником. Справедливість визначення власника визначається забезпеченням необхідної законодавчої бази, яка діє у правовій державі. Ні першого ні другого ми, на жаль, не спостерігаємо.
Сьогодні казати про ринок землі, який вимагатиме ще додаткових інвестицій у покупку самої землі - це просто нонсенс! Цього ресурсу сьогодні в Україні немає, і їй його сьогодні ніхто не надасть. Ми сьогодні повинні думати про те, як продовжувати підвищувати ефективність свого агровиробництва: повторна переробка, виробництво продуктів з додатковою вартістю. Ось сюди сьогодні має бути спрямований фокус наших зусиль. А до тої ситуації, яка наразі склалася, додавати ще одне невідоме у вигляді ринку землі - це просто нелогічно. І це не тому, що ми як сільгоспвиробники цього боїмось. Ми цього не боїмось.
Я підтримую таке рішення. Це найбільше, що можна було чекати від нинішнього складу парламенту. Україна ще не готова до відкриття ринку.
Мораторій всього на рік ввели. Бо в нас це прописано в законодавчому полі, частину питань вже вирішили, частину законопроектів прийняли. Ще необхідно прийняти закон про обіг землі, «відумерлої» спадщини, який в комітеті вже пройшов. Тому це не просто мораторій на рік, а продовжили, бо неготове наше законодавство. Це перше.
Якщо знімуть мораторій через рік, то це не означає, що всі одразу кинуться її купувати. Там ще потрібно повиписувати багато питань, коли ми будемо говорити про ринок. Треба ось вирішити такі питання: продаж, оцінка землі, система «в одні руки». Питань багато. Якщо буде відкриватись ринок землі, то це скоріш за все будуть пілотні проекти невеликі по різним регіонам. Тому тут думати про те, чи є в аграріїв гроші, трохи зарано.
Наприклад, пайщики сьогодні не можуть продати землю і сьогодні більше 400 тис. людей вже вмерли, а це більше 1,5 млн га «відумерлої спадщини», закон про яку має піти на голосування в Раду. Треба відповісти на питання, що робити з нею. Я думаю, що року абсолютно вистачить для прийняття всіх потрібних законів.
Без закону про ринок землі, без того, щоб довести до розуму Земельний кадастр, ми не зможемо запустити ринок землі. Тому рішення, яке було прийняте, воно скоріше неминуче — не могли прийняти іншого рішення. Об’єктивно, Україна не підготувалась до ринку землі. Тому головне питання — чи встигнемо ми зробити відповідне «домашнє завдання» за наступний рік. Можна сподіватися, що встигнемо. Крім того, є плани відносно того, щоб провести експеримент щодо запуску ринку землі у кількох регіонах для того, аби випробувати різні моделі. Такі варіанти відображені в Стратегії розвитку сільського господарства, яка була розроблена Мінагрополітики та міжнародними донорами і буквально днями була затверджена на Координаційній раді реформ. Відповідно, щоб цей механізм пілотних регіонів запустити і подивитись, як вони будуть працювати, на втілення теж потрібен деякий час. Тому з огляду на все раніше, ніж через рік ми не зможемо запустити повноцінний ринок землі.
Перед тим, як відкривати ринок, потрібно урегулювати питання: як буде продавати, хто буде мати право купувати, які об’єми землі можуть бути зосередженні в одних руках, будуть відповідні ліміти встановлені чи ні, чи будуть з часом вноситись поправки в цей пункт? Як буде проходити продаж?. Яким чином буде реалізовуватись фінансування компаній? Які гроші в кінцевому результаті отримає той, хто захоче продати землю. Чи зможуть купити аграрії, чи землі викуплять люди, які не мають нічого спільного із с/г, але мають вільні кошти? Тому в нас є ще над чим працювати.
Я підтримую таке рішення, але це не вирішить тих проблем, які в нас наявні зараз. По-перше, ми не знаємо, скільки в нас земель сільськогосподарського призначення, оскільки інвентаризація земель так і не пройшла. По-друге, досі не зрозуміло, скільки землі буде продано та за якою ціною. По-третє, немає рішення щодо того, хто буде мати купувати землю.
Якщо за рік всі ці питання вирішаться, то добре. Щоб ринок запрацював потрібно визначити ціну одного гектару з огляду на якість землі. Можна спитати наших сусідів поляків, які ввели в себе ринок землі, як вони визначали вартість та за якими критеріями. Крім того, потрібно щоб був аукціон, а не держава занизила ціну і скупила землю. Проблема в тому, що в казні зараз дефіцит і тому держава може втратити землі. Головне щоб не дозволили продавати іноземцям.
За рік влада не зможе прийняти всі необхідні закони, тому через рік мораторій можуть ще відстрочити. На мою думку, до питання мораторію можна повернутись через 10 років, коли ситуація в країні покращиться та люди будуть відчувати себе економічно захищеними, а не збувати землю через те, що зараз нема грошей.
Аграрна партія України стоїть на позиції, що рішення про зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення є питанням національної безпеки і повинно прийматися виключно шляхом всенародного референдуму в мирний час, за умови соціальної, політичної та економічної стабільності.
Мораторій - це цинічне порушення прав людей. Унікальне окозамилювання, коли селяни, внаслідок популістичних маніпуляцій політиків, вважають мораторій благом, в той час, як він є однією з причин бідності цих же селян. Інша справа - чи могли ми мати краще рішення цього тижня? Думаю що ні. Тому що немає адекватного законопроекту про обіг земель сільгосппризначення.