background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

Україна вводить антидемпінгові мита проти низки білоруських товарів.

 Україна вводить антидемпінгові мита проти низки білоруських товарів. Як це вплине на ринки Agravery.com розповіли експерти. 

Учора стало відомо, що Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі вирішила ввести антидемпінгові мита на імпорт низки товарів з Республіки Білорусь у якостей відповідного кроку на недружні дії з боку Білорусі стосовно українських підприємств кондитерській і пивоварної галузей.

«Відповідно до Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та Порядку проведення розслідувань з метою встановлення фактів дискримінаційних та/або недружніх дій з боку інших держав, митних союзів чи економічних угруповань щодо законних прав та інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.1999 № 2120, 13 листопада 2015 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі розглянула подані Міністерством економічного розвитку і торгівлі України матеріали щодо запровадження адекватних заходів у відповідь на дискримінаційні та недружні дії з боку Республіки Білорусь щодо законних прав та інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України — підприємств кондитерської та пивоварної галузей», — йдеться в повідомленні комісії.

Відповідно до нього, мита уведені на молоко й молочні продукти, сири всіх видів, деякої рибної продукції, цукровмісні кондитерські й хлібобулочні вироби, шоколад та продукти з нього, солодове пиво, горілку, сіль, різні види тракторів для сільгоспробіт та ін.

За результатами розгляду вказаних матеріалів та враховуючи рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі запроваджено спеціальне мито у розмірі 39,2% від митної вартості товару щодо імпорту в Україну ряду товарів походженням з Республіки Білорусь.

«Спеціальне мито буде застосовуватись з моменту набрання чинності Рішенням Комісії і до встановлення факту припинення Республікою Білорусь дискримінаційних та недружніх дій щодо України. Імпорт на митну територію України товару без сертифіката про походження та в разі неможливості визначення його походження здійснюється зі сплатою спеціального мита у розмірі, встановленому Рішенням Комісії», — наголошується в повідомленні.

Рішення Комісії набирає чинності з 20 січня 2016 року, але не раніше дня опублікування цього повідомлення. Подібна ситуація вже траплялася влітку 2014 року.Тоді рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (МКМТ) мита на імпорт ряду товарів з Білорусі збільшили з 1-1,5% до 55,29% на більшість видів кондитерських виробів, молочної продукції, електричних ламп розжарювання, азотних добрив та холодильного обладнання білоруського походження. На білоруське пиво, гумові покришки та запчастини до холодильників встановлено мито в розмірі 60,05% митної вартості товарів проти раніше діючих ставок у межах 10%. Проте тоді білоруська сторона відмінила нетарифні методи регулювання й Україна скасувала мито. Agravery.com запитав у експертів та учасників ринку, чим загрожує українським виробникам фактично блокування білоруських поставок.

Марія Колесник, керівник аналітичного відділу консалтингової компанії ААА 

- Таке рішення України - в першу чергу відповідь на ті мита та заборони які вводила білоруська сторона по відношенню до українських товарів. Це  позитивно відіб'ється на українських виробниках молочної продукції для яких внутрішній ринок є доволі конкурентним та перенасиченим пропозицією. Також такі дії є адекватними і певною мірою давно очікуваними для українських кондитерів та пивоварів, які саме й потерпали від недружніх дій білоруської влади. Що ж стосується введення мита на шини, меблі та холодильники, то на мою думку, цей крок обумовлений в першу чергу вагомістю цих сегментів для білоруської економіки. Перемовини про зняття заборон для української продукції тривали з білоруською стороною доволі давно і бажаного результату не принесли, тому прийшов час жорстких кроків у відповідь.
 

Олександр Балдинюк, голова галузевого об'єднання Укркондпром

- Загороджувальні мита проти білоруських товарів введено внаслідок проведеного Мінекономіки антидискримінаційного розслідування за заявами вітчизняних виробників, оскільки Білорусь щорічно застосовує заходи з тимчасового блокування доступу на свій ринок товарів з України. Торік, наприклад, це були вимоги по ліцензуванню кожної
партії української харчової продукції, в позаминулому - блокування української кондитерки білоруської митницею, за рік до того - обмеження продажів українських товарів у білоруських об'єктах торгівлі. У нинішньому році з серпня місяця всі українські постачальники повинні проходити додаткову санітарно-гігієнічну експертизу, за результатами якої повинні отримати
відповідний висновок на певний строк. «Незважаючи на те, що всі наші виробники сертифіковані відповідними органами Білорусі, в серпні Білорусь прийняла постанову про додаткову санітарної процедурою. При цьому сама процедура навмисно відразу не була визначена - поки вирішили, які показники нужн6о перевіряти, хто в РБ повинен цим
займатися, а після цього ще деякий час пішов на випробування відібраних зразків української продукції. У результаті ми півтора місяці були позбавлені доступу на ринок Білорусі. Сьогодні наші кондитери в основному оформили необхідні документи і везуть в продукцію Білорусь, четвертий за обсягами експортний ринок збуту, але при
цьому. Балдинюк додає, що загороджувальне мито не відіб'ється на внутрішньому українському кондитерському ринку, оскільки частка білоруських солодощів на ньому невелика. Дана міра не пов'язана із заявою глави білоруської митниці про те, що Білорусь допоможе Росії виконувати ембарго щодо України. «Білорусь для нас поки не закриває свій ринок, вона, мабуть, лише збирається гарантувати, згідно із заявою, що українські товари через Білорусь потрапляти в Росію не будуть.

Руслана Бутило, керівник аналітичного відділу консалингової компанії DYKUN

- Обмеження поставок молочної продукції білоруського виробництва не нанесе сильного удару по цій галузі країни. Причина цьому проста - український ринок в стуктурі Білоруського експорту посідає близько відсотка, а основний акцент білоруси роблять на великий та "голодний" ринок РФ. В деякій мірі можна говорити про те, що це мито вплине на обсяги експорту цукровмісних кондитерських та хлібобулочних виробів, шоколаду та продуктів із нього.

Практично 5% білоруського експорту солі припадає на Україні. А на фоні зростаючої тенденції та наявності вітчизняних солевиробництв це мито може сильно знизити попит на білоруську продукцію.

Що стосується тракторів, то за результатами 2014 року в Україну було ввезено білоруських тракторів на суму 42,3 млн дол., дещо менше ніж китайських, та вдвічі менше ніж американських. Як показують дані за 10 місяців поточного року Білорусь вийшла на другу позицію за обсягами експорту тракторів до України (34,3 млн дол.) зайнявши частку імпорту у розмірі 19%.  В структурі білоруського експорту на Україну припадає лише 5% по тракторах.  Але, як відомо, білоруські машини мають непогане співвідношення ціни та якості, тому в даному випадку ще питання, хто більше постраждає від таких дій регулятора.

Денис Хренов, в.о. директора пивовареної компанії САН Інбев Україна 

- Україна ввела загороджувальні мита проти білоруського пива, чи вплине це на український ринок? Я не думаю, що це значним чином вплине ситуацію на внутрішньому ринку - в обсязі всього імпорту білоруське пиво не перевищує 1%. І, хоча, в цьому році ми розшили географію експорту, з'явилися країни ЄС - Греція і Франція, Білорусь на поточний момент залишається першим по пріоритетності експортним ринком. Поки складно відповісти, які відповідні санкції вживе Білорусь щодо України. Є заява Державного митного союзу про те, що українські товари будуть обкладатися митами за аналогією з товарам з далекого зарубіжжя - деталей ми поки не знаємо. Але при збільшенні мит на українське пиво, зрозуміло, це негативно позначиться на українському експорті до Білорусі. Поки що, нововведення означають для нас деяке ускладнення процедур при ввезенні імпортного пива в Україні, оскільки тепер ми повинні будемо надавати підтверджуючі документи про те, що наше пиво вироблено на наших пивоварня в Німеччині та Бельгії, а не на території Білорусі.

 Володимир Остапюк, голова асоціації "Укрводка"

- Частка імпортної горілки в Україні не більше 10%, при цьому відсоток білоруської горілки 1-2%. Тому заборона ввезення алкоголю з цієї країни навряд чи надасть якесь значний вплив на вітчизняний ринок міцного алкоголю.

 Андрій Ахтанін, голова Асоціації легальних виробників алкоголю
 
- Для українського алкогольного ринку введення нових мит на імпортовану продукцію з Білорусі не принесе відчутних змін. Білоруські горілчані бренди не користуються особливою популярністю серед українських споживачів. Загальна частка білоруської горілки по каналу Modern Trade (великі торговельні мережі) з початку поточного року становить не більше 0,1%. Таким чином, навіть скорочення кількості білоруський продуктів не призведе до значного перерозподілу часток на ринку.