Огляд основних подій на валютному, зерновому та олійному ринках — в огляді експертів інвестиційної компанії SP Advisors.
Курс гривні на минулому тижні перевищив рівень в 25 грн/дол. на міжбанківському ринку і 27 грн/дол. на готівковому. Однак наприкінці тижня гривня дещо зміцнилася після заяви Президента України про те, що черговий транш МВФ буде отримано вже в лютому.
Драматично розвивалися події і з курсом російського рубля, який падав до позначки в 86 руб/дол. Однак відновлення цін на нафту дозволило курсу повернутися за позначку в 80 руб/дол до кінця тижня.
Ціни на сировинні товари продемонстрували зростання після засідання Європейського центробанку та прес-конференції його голови Маріо Драгі. У своїх коментарях керівник ЄЦБ заявив про можливість розширення програми з викупу активів, що позитивно повинно позначитися на вартості сировинних активів. Трейдери, що грали на подальше зниження цін на нафту, поспішили закрити свої позиції. На додаток, похолодання в Європі і США на даний момент підвищує попит на топковий мазут.
Подорожчання нафти надало підтримку і ринку аграрної продукції, зокрема цінами на рослинні олії. У той же час зниження курсу рубля знову посприяло зниженню експортних цін на російську пшеницю і як результат забезпечило перемогу в черговому єгипетському тендері. При цьому на ринку почали циркулювати чутки, що Росія може в майбутньому обмежити експорт зернових або ж підвищити експортне мито на пшеницю через зростання внутрішніх цін на пшеницю і проблеми з кормами для ВРХ.
Аналітики і трейдери, що були опитані агентством Bloomberg минулого тижня, негативно налаштовані щодо динаміки цін на пшеницю. Вони очікують, що фермери активізують продажі запасів цієї культури для фінансування весняної посівної кампанії.
Головні події на ринку пшениці
Strategie Grains опублікувало перші прогнози балансу пшениці в ЄС в 2016/17 р. За очікуваннями аналітиків компанії, кінцеві запаси м'якої пшениці в ЄС складуть 14,2 млн тонн порівняно з 16,9 млн тонн в 2015/16 р. завдяки падінню виробництва на 7 млн тонн р/р. Експорт зросте з 28,1 млн тонн до 28,9 млн тонн у наступному сезоні завдяки збільшенню експорту з країн Чорноморського регіону.
Південнокорейська MFG придбала 55 тис. тонн фуражної пшениці аргентинського походження з поставками березень-квітень за ціною CIF-181 дол/тонна.
Єгипет придбав на тендері 115 тис. тонн пшениці російського походження, а також по 60 тис. тонн французького і румунського з поставками в кінці лютого за ціною CIF-188-190 дол/тонна.
Головні події на ринку кукурудзи
Міністр сільського господарства ПАР заявив, що країні буде потрібно імпортувати 5-6 млн тонн кукурудзи, так як поточні запаси вичерпаються до вересня.
Південнокорейські переробники кукурудзи придбали 50 тис. тонн цієї культури американського походження з поставкою в травні за ціною CIF-190 дол./тонна.
Аналітики бразильської AgroConsult знизили свій прогноз урожаю кукурудзи в країні в 2015/16 р. з 88,5 млн тонн до 85,6 млн тонн.
Аргентинський уряд підвищив оцінку посівних площ кукурудзи в країні з 5,4 млн га до 5,7 млн га.
IGC знизив прогноз світового виробництва кукурудзи на 8 млн тонн до 959 млн тонн, однак підвищив прогноз виробництва пшениці на 5 млн тонн до 731 млн тонн.
Головні події на ринку олійних
Аналітики компанії Safras&Mercado знизили прогноз виробництва сої в Бразилії на 1 млн тонн до 99,8 млн тонн.
Аналітики бразильської AgroConsult знизили прогноз врожаю сої в країні із 100,6 млн тонн до 99,2 млн тонн.
Китай імпортував 630 тис. тонн соняшникової олії в 2015 р., що на 41% більше 2014 р. 85% імпорту припало на олію українського походження.
У першій половині 2015/16МР Україна експортувала 1,33 млн тонн ріпаку, що є найнижчим показником за останні три роки. Близько 80% поставок ріпаку припало на країни ЄС.
Головні події на суміжних ринках
За даними нафтосервісної компанії Baker Hughes, кількість активних нафтових бурових установок у США за тиждень до 22 січня скоротилася на 5 до 510, кількість активних газових бурових установок скоротилася на 8 до 127 установок.
Міжнародне рейтингове агентство Moody's переглянуло прогноз цін на нафту в бік зниження. Оцінка вартості нафти марок Brent і WTI в поточному році була знижена до 33 дол/барель.
Аналітики Credit Suisse прогнозують, що в другому півріччі 2016 р. світові запаси нафти скоротяться, що може сформувати потужну фундаментальну підтримку ринку енергоносіїв.
За даними міністерства енергетики США, за тиждень до 22 січня запаси нафти в США зросли на 3,98 млн барелів, запаси бензину — на 4,56 млн барелів, а запаси дистилятів скоротилися на 1,03 млн барелів.
Голова ради директорів Saudi Arabian Oil Co (Aramco) заявив, що компанія на даний момент не скорочує інвестиції в нафтогазові проекти.