background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

ПДВ повертається: як вплинули податкові зміни на ринок зерна?

 

ПДВ повертається: як вплинули податкові зміни на ринок зерна?

 

Забравши пільги по ПДВ, в уряді обіцяли підтримку аграріїв через ПДВ. Але чи спрацювала ця схема? 

Вже два місяці аграрії живуть в новому податковому середовищі, якевключає до себе перспективу повернення ПДВ при експорті. До кінця першого кварталу говорити, як та за яких умов повертатимуть ці 20%, немає сенсу. Але фактично повернення ПДВ при експорті мало б вплинути на закупівельні ціни на внутрішньому ринку. На цьому, зокрема, наголошували під час обговорення податкових змін у парламенті та Кабміні.

Нагадаймо, що наприкінці 2015 року парламент проголосував за зміни до Податкового кодексу, зокрема і в частині оподаткування операцій з експортом зерна. Значна частина експортерів одразу висловила незадоволення щодо прийнятих змін і основною причиною ще тоді називали значну корупційну складову при поверненні експортного ПДВ. Заборгованість по деяким компаніям за попередні роки досі не виплачена. Тим більше, що в прийнятих змінах передбачалося два реєстри для повернення – компаніям, які експортують понад 40% продукції та решті.  

За словами президента Української зернової асоціації Володимира Клименка, в цілому за рік йдеться про виділення з бюджету суми в 23 млрд грн на його повернення. «Експортери зерна нічого не лобіювали, ми не хочемо щоб нам повертали ПДВ, ми не просили, нам це не треба», - сказав президент УЗА на одній з прес-конференцій. За його словами, з експортерів зерна не вимагали "відкатів" протягом трьох років після скасування компенсації ПДВ для них. "Ми просимо, щоб повернення ПДВ залишили виробникам, щоб не було хапуг, які будуть доїти експортерів", - додав він. Його слова підтверджує керівник групи компаній «Прометей» Рафаель Гороян. «Я вважаю, що наявна процедура повернення ПДВ - це справжнє підґрунтя для зростання корупції. Ухвалення цього закону прямо не вплинуло на вартість зерна, але внесло плутанину в і так нестабільний ринок», - констатує він.

Експортери мало вірять в можливість чіткого і ефективного принципу повернення. «Продовжується плутанина з можливістю повернення ПДВ експортерам, нема ніякої інструкції. Я впевнений, що віддавати ПДВ не будуть, бо грошей нема», - додав Клименко.

Але яким чином вплинула новина про можливість повернення ПДВ експортерам на ціни на внутрішньому ринку? Очевидно, що дуже мало. Про це говорять і виробники, і трейдери. Фінансовий директор компанії Grain Alliance Ukraine Євген Радовенюк вважає, що новина про повернення ПДВ не може і не буде драйвером росту цін на зерно через примарність можливості його повернення. «Всі заявили, що повертатимуть, але реально до діла гроші не доходять чомусь. Так відбувалося в попередні періоди і зараз мало хто вірить в можливість справедливого отримання цих коштів за 2016 р», - сказав він в коментарі Agravery.com. Твердження про те, що ціни на внутрішньому ринку на зерно не зростатиму через новину про повернення ПДВ підтвердив і заступник гендиректора агрохолдингу «Українські аграрні інвестиції» Пітер Томсон. Згоден і Володимир Клименко. За його інформацією, з наявних в Україні для експорту 10-12 млн тонн зерна уже половина законтрактована трейдерами і оплачена. Іншу частину зернових фермери поки стримують і будуть продавати в період активної посівної кампанії, коли виникне необхідність в обігових коштах.

Є й інша думка. В.о. голови правління ДПЗКУ Борис Приходько вважає, що фактор можливості повернення експортного ПДВ має свій вплив на ціни, але він йде в комплексі з девальвацією гривні та активними відвантаженнями кукурудзи в Китай. «Ціна на кукурудзу до нового року була 3500-3600 грн/тонна, зараз вона на рівні 4500 грн/тонна. Це в тому числі і за рахунок можливості повернення експортного ПДВ. Але тут слід враховувати три фактори: девальвація гривні, нульова ставка ПДВ при експорті. Крім того, багато трейдерів зараз в короткій позиції,оскільки продали значні ресурси (зернові) в Китай. І зараз ці ресурси вони купують на ринку», - уточнив він.

За даними консалтингового агентства «Украгроконсалт», порівняно з початком року ціни на пшеницю виросли на 18%, до 4500 грн/тонна на умовах СРТ, на ячмінь – на 14%, до 4050 грн/тонна, на кукурудзу – на 33%, до 4550 грн/тонна. «Зростання цін на пшеницю і ячмінь знаходиться більш-менш в рамках девальвації гривні (13,5% з початку року). Щодо кукурудзи, то зростання становить 33%! У зростанні ціни на кукурудзу, я думаю, складова «повернення ПДВ» теж є, але основною підтримкою ціни є - Китай, який виділив на початку року квоту на імпорт 2,8 млн тонн. Цей обсяг повинен бути відвантажений до кінця березня», - зазначила провідний експерт зернового ринку «Украгроконсалту» Єлизавета Малишко. За її інформацією, у лютому на Китай пішли значні відвантаження з України. Відповідно трейдери почали активніше купувати кукурудзу для виконання цих відвантажень. За прогнозами керівника ДПЗКУ Приходько, Україна в рамках квоти може поставити в Китай близько 2 млн тонн кукурудзи. На думку аналітика ІА «АПК-Інформ» Андрія Купченко, зараз ціни на світових біржах на зерно падають, тому трейдери не можуть розігнатися на премії за рахунок ПДВ фермеру. «Ціна на зерно на світових ринках падає, тому зараз діє схема минулого року, коли компенсація по ціні на внутрішньому ринку йде за рахунок девальвації. А під урожай наступного року ця можливість (повернення ПДВ при експорті) буде закладатися у ціну вартості зерна», - вважає аналітик.

Директор консалтингової компанії «ПроАгро» Микола Верницький вважає, що вирахувати долю впливу повернення ПДВ на ріст цін на зерно в Україні неможливо, або ця доля дуже незначна. Крім того, до третини в ціні зерна (на умовах FOB) займають логістичні та інші витрати, тому сума ПДВ на їх фоні просто нівелюється. «Якщо в період, коли було вибіркове відшкодування ПДВ (коли відшкодовували лише товаровиробникам, а не посередникам), покупці і називали дві ціни (з ПДВ і без), різниця між цими цінами рідко перевищувала 5%, то зараз називається одна ціна і ПДВ просто не обговорюється», - коментує експерт. На його думку, трейдери бояться, що знову почнуться проблеми з відшкодуванням, адже, крім механізму адміністрування, нічого не змінилося плюс лишилися борги минулих років перед експортерами. Не змінилося ставлення фіскальних органів до тих, хто подає заявки на відшкодування ПДВ. Йдеться про постійні перевірки, конфіскації і т.д. Тут варто згадати історію з "нелегальним ринком зерна". Коли на початку сезону 2015/2016 ДФС арештувала в портах партії зерна трьох іноземних компаній - Bunge, Glencore і Louis Dreyfus. Свої дії контролюючі органи пояснили боротьбою з "сірим" ринком зерна і компаніями, які ухиляються від сплати податків. 

Олена Цукрова