background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

Президент ставить на бісквіт: подробиці будівництва нової фабрики Roshen у Борисполі

 

Президент ставить на бісквіт: подробиці будівництва нової фабрики Roshen у Борисполі

 

Звідки гроші на новий актив, як відводилась земля та як виглядає нова фабрика в проекті, який має бути завершено 2020 року.

Поки в ЗМІ активно мусується тема діяльності і продажу російський активів президентської корпорації Roshen, головні кондитери країни займаються питанням будівництва нового об'єкта корпорації - бісквітного цеху під Борисполем. Ідея побудувати фабрику в Борисполі і виробляти на новому об'єкті бісквітну продукцію виникла в топ-менеджерів корпорації ще в 2013 році. На прес-конференції, присвяченій забороні експорту продукції корпорації в Росію в липні 2013 року, директор з розвитку Roshen Євген Вовчановський підтвердив журналістам наявність планів з будівництва фабрики. Але вже через місяць директор логістичного центру корпорації Борис Міхно плани по розширенню спростував. Причиною перегляду рішення про будівництво, за його словами, стали труднощі зі збутом продукції після російського ембарго.

В кінці минулого року в інтерв'ю ЗМІ гендиректор В'ячеслав Москалевський розповів, що проектування фабрики ведеться, але виникла проблема з пайовою участю міста. "Зараз будемо торгуватися з депутатами. Мова про 10% від вартості кошторису в бюджет міста. Вартість проекту - 1,3 млрд грн. Тобто потрібно віддати 130 млн грн. Але я цього робити не буду, в документах написано до 10% Я ... . пропоную їм 30 млн грн. Не влаштовує - будемо розглядати інші варіанти ", - сказав він. 

Журналісти Ліга.net дізнались, як виглядатиме фабрика та звідки кошти на її будівництво.

Грошове питання

Як розповів директор бісквітного комплексу "Рошен" - юрособи, яка займається будівництвом бісквітного активу - Костянтин Півень, вартість реалізації всього проекту оцінюється в 2,8 млрд гривень. При цьому до бюджету Борисполя компанія перерахує 30 млн гривень. Перший транш у розмірі 15 млн гривень повинен бути відправлений до 1 вересня поточного року, а наступні 15 млн гривень повинні надійти в бюджет Борисполя протягом першого півріччя 2017 року.

Всі кошти для будівництва комплексу - власні, кредитних ресурсів компанія для розвитку не використовує, запевняє Півень.

Дозвіл на будівництво

Коли компанія звернулася до міської влади Борисполя за отриманням містобудівних дозволів і обмежень, мерія зажадала укласти договір пайової участі (описані вище 30 млн гривень). "У законодавстві чітко прописано, що даний договір повинен підписуватися до початку проведення будівельних робіт, але нічого не сказано про те, що тільки після його підписання можуть бути видані містобудівні дозволи", - говорить Півень. Незважаючи на те, що в парламенті зареєстрований законопроект про скасування пайового внеску, корпорації довелося погодитися на його сплату навіть не почавши будівництво. У іншому випадку містобудівна документація і необхідні техумови виявилися б для інвестора недоступними.

Земельні справи

Пошук земельної ділянки під будівництво почали на початку 2013 року. Юрособа ЛЦ "Кондитер" цікавила земельна ділянка загальною площею 16-20 га на лівому березі Дніпра в передмістях Києва. ЛЦ "Кондитер" - це стара назва одного з юросіб корпорації "Рошен", яке було перейменовано в "Бісквітний комплекс "Рошен".

Місце положення ділянки прив'язувалася географічно до існуючого розподільного центру "Рошен" в Яготині. Компанією розглядалися кілька ділянок: в Борисполі, Іванкові, а також на окружній Борисполя і на окружній Броварів. Перевагою ділянки в Борисполі стало його перебування в промисловій зоні, що не вимагало зміни цільового призначення земель.

Основним мінусами цієї ділянки, як виявилося за фактом, були вартість, яка виявилася вищою за ринкову, віддалене розташування деяких інженерних мереж для енергозабезпечення об'єкта (компанії доведеться заплатити близько 280 млн гривень для того, щоб забезпечити фабрику необхідними енергетичними ресурсами і створити вимагає інфраструктуру), болотистий грунт, а також відсутність можливості викупити дані ділянки на конкурсній основі. Тобто запланований під будівництво земельну масив знаходиться в суборенді компанії.

Фактично площа під будівництво складається з п'яти різних ділянок.

1-ша ділянка (близько 2,0 га) знаходилася в довгостроковій оренді компанії "Енергія-плюс". Орендар не захотів відмовлятися від ділянки і готовий був здати цей наділ в суборенду за наявності згоди депутатів міста Бориспіль. Мотивував він свою відмову тим, що не хоче віддавати контроль над ділянкою без гарантій того, що це його дія буде на благо міста. Іншими словами, орендар побоявся, що проект заморозять. Його умовою для відмови від прав користування ділянкою була наявність права власності на об'єкти нерухомості на даній ділянці у компанії "Рошен", що свідчило б про наміри ведення виробничої діяльності.

2-га дільниця (1,8105 га) знаходилася у-довгостроковій оренді ПМК-508. Орендар не захотів відмовлятися від оренди ділянки для проведення аукціону. Мотив -  аналогічний з попереднім орендарем.

3-тя ділянка (4,5 га) знаходиться в довгостроковій оренді компанії "Атлантік". За словами Півня, власник хотів давно відмовитися від цієї ділянки, оскільки не платив орендну плату за користування землею і не збирався проводити ніяких будівельних робіт в найближчому майбутньому. Надалі, власник сам відмовився від ділянки на користь міста. А корпорація стала новим його орендарем.

4-та ділянка (3,1898 га) знаходиться в довгостроковій оренді компанії Перспектива Буд Проект. Користувач довго часу не оплачував орендну плату, не проводив жодних будівельних робіт на даній ділянці з початку його оренди в 2006-2007 років. В судовому порядку і за ініціативою міської влади дана юрособа була позбавлена права оренди цієї ділянки. Новим орендарем став Roshen.

5-й ділянка (7,4518 га) на момент звернення до міста не існувала і ніким не була затребувана (за інформацією наданою міською владою). Тому корпорації довелося самостійно оформляти документи для відведення ділянки.

Півень акцентує увагу на тому, що у компанії не було можливості звернутися до міської влади з метою проведення аукціону та викупу цих ділянок, оскільки у міста на момент звернення не було жодної ділянки. Тим самим він спростовує поширену в ЗМІ інформацію про незаконне отримання земель в користування Roshen.

Потужності і виробництво

Потужність нового комплексу складе 20 тис. т продукції. Однак реалізовуватися проект буде в два етапи: на кожному етапі буде запущений виробничий комплекс потужністю по 10 тис. т. Термін реалізації першого етапу - початок 2018 року. Весь комплекс планується ввести в експлуатацію до 2020 року, але, як каже Півень, "все залежить від того, коли і як ефективно ми навчимося продавати". Планується, що корпорація буде виробляти кілька видів бісквітної продукції, оскільки цей сегмент на ринку сьогодні представлений слабо. У планах компанії - як насичення внутрішнього ринку, так і робота на експорт. При цьому Roshen має намір виробляти "бісквіт європейської якості за українською ціною", - тобто працювати в нижньому ціновому сегменті, продаючи продукт дешевше, ніж конкуренти.

Крім традиційного виробництва солодощів новий комплекс планує увійти в борошномельну галузь. ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» має намір переробляти свою пшеницю на давальних умовах на млинах у Київській, Черкаській, Вінницькій, Житомирській, Хмельницькій, Тернопільській, Чернігівській областях з метою виробництва борошна для використання на підприємствах у Києві та Вінниці. Та зараз шукає контрагентів, які б могли запропонувати зерно зерна 2 та 3 класу для формування помольної партії щодо забезпечення виробництва борошна.

Як буде виглядати фабрика