Україна аграрна: трейдери почали активні закупівлі
Що відбувалось з цінами та експортом основних зернових та олійних минулого тижня, розповідає Валерія Пекін, аналітик компанії «Фенікс-Агро».
Зернові
Ситуація на ринку
Світовий ринок зернових культур минулого тижня поводив себе різнопланово. Американська кукурудза протягом тижня дорожчала через застереження погіршення майбутнього урожаю через посуху. Перші прогнози загальнонаціональної врожайності зернової, озвучені на рівні 170,7 бушель/акр є досить оптимістичними. Порядку 13% посівів врожаю американської кукурудзи на Середньому Заході, за даними експертів USDA, особливо страждають від посухи. Рівень вологості ґрунту на найближчому тижні, як і, в цілому, розвиток погодної ситуації буде впливати на ціни в подальшому.
В свою чергу, європейський ринок пшениці знижувався. Тиск на ціни надавало просування збиральної кампанії у Франції та інших країнах Європи. Показники врожайності зернової на даний момент дуже різняться в окремих регіонах, однак якість в цілому оцінюється на хорошому рівні.
На експортному ринку України активно торгуються пшениця та ячмінь. Ціни на дані зернові продовжують зростати. Ситуація, що склалася була обумовлена кон'юнктурою світового ринку та активним попитом на зернові українського походження.
Портові ціни на продовольчу пшеницю та ячмінь зростали. Приводом для росту стала не лише кон’юнктура експортного ринку, а і збільшення закупівельної активності трейдерів з початком активного сезону.
Внутрішні переробники почали закуповувати зерно нового урожаю та збільшили закупівельні ціни на пшеницю та ячмінь конкуруючи з експортерами.
Олійні
Ситуація на ринку
На біржі Чикаго CBOT відзначалася переважно підвищувальна динаміка ціни на соєві боби, при цьому істотне подорожчання в останній торговий день на звітному тижні призвело до значного зростання цін за підсумками періоду. Хоча тиждень почався зі зниження цін на олійну через зниження котирувань нафти та низький попит на американську сою. Вже у вівторок, ситуація змінилася, і ціни почали помітно зміцнюватися, чому головним чином, сприяли несприятливі погодні умови на Середньому Заході та зниження курсу долара, що збільшило попит зі сторони імпортерів.
Ціни на соєву олію розвивалися відповідно до тенденцій на ринку соєвих бобів. Соняшникова олія на європейському майданчику дещо подешевшала в першій половині тижня, але вже на кінець почала зростати в ціні і відіграла попередні позиції—790 дол./т.
На українському експортному ринку соняшникової олії фокус уваги операторів знаходиться на рівні продукту в портах. Адже, за рахунок зниження експортних відвантажень в портах утворилося надлишкове скупчення соняшникової олії. Даний фактор давить на ціни, тож на фоні зростання світової ціни, українські ціни лишаються без змін. Гривневі ціни попиту в портах були декларативними і озвучувалися найчастіше в діапазоні 21600—22100 грн/т СРТ-порт.
Експортний ринок соняшникового шроту минулого тижня продовжив зростати. Ціни попиту досягли рівня 170—175 дол./т на базисі FOB, що на 5 доларів на тонні більше ніж тижнем раніше.
Експортний ринок соєвих бобів також на фоні кон’юнктури світового ринку також зростав .Ціни попиту на олійну з поставкою в жовтні-листопаді озвучувалися найчастіше в межах 360—370 дол./т на базисі СРТ. Нагадаємо, урожай 2016 декларативний і практично не торгується.
На внутрішньому ринку насіння соняшника ціни зростали, на ринку відзначається зменшення кількості пропозицій олійної. На кінець тижня вартість насіння соняшника складала 10600—11100 грн/т на умовах поставки СРТ-підприємство. Ціни на соняшниковий шрот знаходилися в діапазоні 4500—4900 грн/т, що повністю відповідає рівню попереднього тижня.