background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

Стаємо органічними: підводні камені сертифікації

 

Стаємо органічними: підводні камені сертифікації

Як почати сертифікацію підприємства в якості виробника органічної продукції, чого боятися та на що розраховувати, розповідає Дмитро Денисюк, начальник відділу обробки інформації “Сварог Вест Груп”.

 “Сварог Вест Груп” - одна з небагатьох великих українських аграрних компаній, яка почала займатися органічним бізнесом. З одного боку їй простіше налагодити у себе органічне виробництво, адже фінансових та людських ресурсів агрохолдинг має набагато більше, ніж мале підприємство. З другого - треба сформувати та закупити додатковий набір техніки, закупити сертифіковане органічне насіння, добрива та засоби захисту, які дозволені до використання в органічному виробництві. Інакше сертифікат органічного виробника не отримаєш. Дмитро Денисюк, начальник відділу обробки інформації “Сварог Вест Груп”, займається у компанії сертифікацією органічного виробництва  з моменту прийняття рішення керівництвом агрохолдингу про перехід на органічне виробництво двох підрозділів корпорації – ТОВ «Агроприбужжя-2007» та ПП «АФ» Гізівщина».  

- Першим в корпорації “Сварог Вест Груп” органічним виробництвом почало займатися підприємство ТОВ “Цефей-груп”. Підприємство давно сертифіковане, уже експортує органічну продукцію. Його приклад показав, що це рентабельно, а особливих складнощів немає - потрібна велика кількість техніки, достатньо вчасний обробіток. Тож у 2015 році було прийнято рішення збільшити площі для вирощування органічної продукції.

І з чого ви починали?

- Органічне виробництво - це філософія, до якої треба дійти. Не достатньо просто вирішити - я піду в органіку, тому що я хочу мати більший прибуток. Ти свідомо відмовляєшся від застосування хімічних засобів, від використання ГМО-культур, підтримуєш родючість ґрунту відповідними агротехнічними заходами.

Перш за все потрібно  видати наказ, щодо переходу підприємства на органічне виробництво, провести навчання персоналу, щоб керуючий і робочий склад розумів, чим займається. Детально пояснити, що можна, а що ні, адже органічне виробницво має свої складнощі, і свої ризики.

Треба враховувати, що потрібно більше техніки, адже та, що була на підприємстві, можливо вже не підійде, потрібно закуповувати нову. Друге, що ми зробили, після підготовки працівників, це прибрали техніку, що використовувалась в інтенсивному виробництві. До речі, якби ми просто залишили її на території підприємств, то під час інспекції могли б виникнути додаткові питання та підозра у не дотриманні вимог органічного виробництва. .

А як інспектор може відрізнити – заборонена чи не заборонена техніка?

- Наприклад, для органічного виробництва не потрібні обприскувачі, протруювачі насіння, тож, якщо вони стоять на підприємстві, виникають питання. Звісно, це не стосується техніки, яка просто механічно обробляє ґрунт, наприклад  дискова борона,  штригель чи інша техніка. Залишки хімічних препаратів, мінеральних добрив на підприємстві також потрібно забрати, бо по стандартах органічного виробництва такі речовини заборонені.

Повертаючись до першого питання, далі потрібно врахувати вимоги щодо посівного матеріалу. Насіння повинне  бути органічним. У випадку якщо на ринку відсутнє органічне насіння, то після  погодження сертифікаційного органу ви можете використовувати традиційне або насіння перехідного періоду. Ми сіяли неорганічне насіння, але при цьому підтвердили, що у нас насіння непротруєне та без ГМО, а також надали протоколи посівних якостей насіння.

Як ви доводили, що ця земля не використовувалася протягом трьох років під звичайне агровиробництво?

- Доводити, що земля не використовувалася під звичайне агровиробництво протягом трьох минулих років, потрібно в тому випадку, якщо виробник прагне отримати скорочення перехідного періоду. У нашому випадку  був встановлений повний перехідний період, протягом якого ми надаємо підтверджуючі документи того, що ми дотримуємося всіх встановлених вимог органічного виробництва.

 

Обидві компанії зараз проходять цей перехідний період? Ви постійно в очікуванні інспекції?

- Так. Ми – органічний виробник, ми постійно в очікуванні інспектора, який в будь-який час може приїхати. Якщо триває другий рік перехідного періоду, то до господарства  більш жорсткі вимоги ніж в перший рік.

А як ви вважаєте – коли буде отримано сертифікат, контроль буде більшим чи меншим?

- Звичайно ж більшим. Ви – органічний виробник, і вас потрібно постійно контролювати. Інспектор перевіряє  не лише документацію по закупівлі, по журналам польових робіт, він також відбирає зразки продукції на полі і відправляє в лабораторію для дослідження  повного скринінгу пестицидів (близько 1000 видів). Тобто, якщо хтось думає, що може піти в органіку, і сподіватися, що інспектор не побачить, то хай краще не сподівається - лабораторні аналізи все покажуть.

Якщо ви дотримуєтеся вимог, то інспектор просто приїздить і засвідчує, що все правильно. Якщо починаєте хитрити – рано чи пізно це стане явним. Тож, як я казав, органіка – це філософія, до неї треба дійти.

 

Який у вас сертифікаційний орган?

- “Органік Стандарт”. Його ми вибрали за найкращу комерційну пропозицію, набагато нижчу за послуги сертифікаційних організацій ЄС.

Але, чи не залежатиме від того, що ви обрали український перевіряючий орган, ставлення європейських контрагентів? Все одно ринок органічної продукції – це переважно експорт в Європу.

- Так, ви праві. Більшість виробників експортноорієнтовані. Але “Органік Стандарт” довіряють контрагенти. Це сертифікаційний орган, який є акредитованим. Тож продукція, на упаковці якої є логотип “Органік-Стандарт”, сприймається так само, як і інших визнаних сертифікаційних органів.

Чому тоді деякі конкуренти обирають не українські сертифікаційні органи?

- Можливо їхні кінцеві бенефіціари - європейські компанії, які звикли працювати з сертифікуючими органами інших країн. І переносять ці стандарти в Україну.

А коли ви вже маєте отримати сертифікат?

- Якщо все буде добре, то на наступний рік осінні посіви будуть вважатися органічними.

Тобто сертифікат буде отриманий протягом зими?

- Якщо буде все відповідно до їх настанов, то так.

Чи є зараз моменти, які заважають отримати сертифікат через українське законодавство? Чи є якісь регуляторні бар`єри, які заважають сертифікувати органічні підприємства?

- Я працюю уже третій рік та особливих питань до держави немає. Держава стимулює розвиток органічного виробництва. Створений новий закон України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції».

Мінагрополітика також зацікавлені у розвитку органічного виробництва, міністерство співпрацює з виробниками, сертифікаційним органом, споживачами органічних продуктів. Тобто держава не зацікавлена створювати бар`єри.  Це ринок, який динамічно розвивається. На мою думку, за органікою – майбутнє. В Європі є великий попит на нашою органічну продукцією.

“Сварог Вест Груп” буде переводити інші підрозділи на органічне виробництво?

- Так, плануємо збільшувати площі під органічне виробництво.

Менші обсяги органічної продукції компенсуються більшою ціною, але перед цим ви три роки працюєте з органічним врожаєм та звичайними цінами. Це варто того?

- Треба готуватися до того, що врожай буде на 40% нижчим та купувати його будуть за звичайними цінами. Хоча є господарства які отримують і кращі показники органічної врожайності, порівнюючи із класичною технологією.  Але органічний ринок набагато швидше розвивається, тому легше буде продавати продукцію за преміальною ціною. Тобто ці три роки, з врахуванням сертифікації, буде дуже легко окупити.

З квітня був перехід до електронної системи контролю. Це якось вплинуло на ваш процес сертифікації?

- На процес сертифікації це ніяк не вплинуло. Але ця електрона система контролю  допомагає «зблизити» виробника із споживачем. Так буде простіше перевірити, чи не є фальсифікатом продукція з органічним логотипом. Людина зможе зайти в інтернет, відшукати сертифікат та зрозуміти, чи справді підприємство виробляє органіку, або просто пише на упаковці «еко», «біо», «екологічно чиста продукція».