background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

Інформаційний бюлетень незалежної громадської Експертної ради з питань цінової ситуації на аграрному ринку на 25 грудня 2014р.

25 грудня 2014 р. в Аграрному союзі України відбулось чергове засідання незалежної Експертної ради з питань цінової ситуації на аграрному ринку за участю представників Аграрного союзу України, СОК «Козацький зерновий союз», проекту «Торговий радник», аналітичного центру «УкрАгроКонсалт», незалежних експертів.

За результатами засідання надаємо:

Незважаючи на те що офіційний курс гривні до долара дещо відкотився назад, на готівковому ринку спостерігається дефіцит американського долара, що породжує очікування його подальшої девальвації.

Пшениця. Ціни на пшеницю продовжували зростати. Головною причиною є девальваційні процеси, насамперед на готівковому ринку валют, а також тенденція до підвищення цін на зернові на світовому ринку. За минулий тиждень ціни на «продоволку» зросли на 80-100 грн./т, на «фуражку» - на 100-200 грн./т на умовах поставки поставки EXW-елеватор та CPT-порт (табл.1).

На експортному ринку вже другий тиждень поспіль спостерігається суттєве підвищення цін в доларовому еквіваленті. За минулий тиждень ціни на пшеницю (продовольчу та фуражну) підвищилися на 5-10 $/т на умовах поставки FOB. Експорт пшениці з України склав 7,9 млн. тонн станом на 24.12.2014 р.

Березневий ф`ючерс на американську м`яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі знову подорожчав (+4,5 $/т). Однією з причин є невизначеність, щодо поставок пшениці з боку Росії, де контролюючі органи дуже вибірково видають фітосанітарні сертифікати на експорт зерна.

Подальший тренд цін на пшеницю значною мірою залежатиме від девальваційних процесів в країні. В період новорічних свят світовий ринок буде малоактивним та й на внутрішньому ринку торгівля стихне. Тому, можливим є подальше збільшення цін, але з урахуванням зазначених вище чинників.

Ячмінь. Ціни на ячмінь, хоч і носять більше декларативний характер, але також зростають. За минулий тиждень ціни на ячмінь зросли на 10-70 грн./т на умовах поставки EXW-елеватор та CPT-порт (табл. 2). Активних продаж немає, експортні поставки відсутні ( не вдалося зафіксувати цін на умовах поставки FOB).

Найближчим часом, торгівельна активність значних змін не зазнає і залишатиметься низькою, а ціни залежатимуть від девальваційних процесів в країні.

Кукурудза. Ціни на кукурудзу продовжили досить помітне зростання і за минулий тиждень зросли на 170-190 грн./т на умовах поставки поставки EXW-елеватор та CPT-порт (табл. 3).

Попит на кукурудзу залишається високим, як з боку експортерів, так і з боку переробних підприємств, незважаючи на тиск нового врожаю. Сьогодні кукурудза є основною експортною культурою і тому боротьба за великі партії експортної якості досить серйозна. До того ж, українським операторам «на руку» заборона з боку Росії експорту зерна до багатьох країн.

Станом на 24.12.2014 з України експортовано 6,5 млн. т. Ціни кукурудзи на умовах поставки FOB підвищилися на 2 $/т.

За минулий тиждень котирування цін на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі зросли на 3,2 $/т, але вже наприкінці тижня ріст загальмувався, оскільки в США уже почали святкувати католицьке Різдво.

Як і по інших культурах, ринок кукурудзи залежатиме від девальваційних процесів в країні. Стримуючими факторами виступатиме сезонне затишшя на ринку через святкування Нового року та Різдва.

Соняшник. За минулий тиждень на ринку соняшника тенденція не змінилась. На умовах поставки EXW-елеватор зростання склало 200-300 грн./т, а на умовах поставки СРТ-завод – 400 грн./т. На формування цін впливали все ті ж чинники (знецінення гривні та перевищення попиту над пропозицією соняшнику).

З огляду на те, що за тонну соняшника сьогодні пропонують близько 7000 грн., перед новорічними святами на ринок почало надходити більше пропозицій від фермерів. В свою чергу переробники також не втрачають інтересу, що продовжує утримувати конкуренцію на ринку.

Експортний ринок української соняшникової олії втратив за тиждень 25-15 $/т на умовах поставки FOB порти Чорного моря. Ціни в портах Роттердаму навпаки збільшилися на 5 $/т, завдяки зростанню цін на суміжних олійних ринках. Таке зростання може позитивно вплинути й на ціни української олії.

На наступному тижні зниження цін не прогнозується. Подальша тенденція цін залежатиме від курсу валют. Стримуючими факторами виступатиме сезонне затишшя в період новорічно-різдв`яних свят.

Ріпак. За минулий тиждень ціни на ріпак продовжили зростати – на 100 грн./т на умовах поставки EXW-елеватор та на 200 грн./т на умовах поставки СРТ-порт. Ціни FOB залишились без змін.

На французькій біржі MATIF ріпаковий ф’ючерс прибавив 8 EUR/т. Ціни знаходились під впливом зростання цін на соєвому ринку та інформації про зниження врожаю у Європі.

Найближчим часом, торгівельна активність на ринку залишатиметься низькою, а рівень цін, хоч і носить декларативний характер, все ж відображатиме тенденції руху курсу валют.

Соя. Як ми й очікували, ціни на сою в Україні не піддалися понижувальним тенденціям цін світового ринку позаминулого тижня. На минулому тижні ціни на сою, навпаки відчутно підскочили – на 200 грн./т на умовах поставки EXW та на 300-400 грн./т на умовах поставки CPT-завод. На ринку зберігається високий попит на олійну як з боку переробників, так і з боку експортерів.

Зазнали зниження ціни на умовах поставки FOB – на 5 $/т, очевидно як запізніла реакція на ціни світового ринку. Разом з тим, на Чиказький товарній біржі (СВОТ) котирування соєвих бобів зросли на 5,5 $/т. Підтримку американській сої надає збереження високого попиту з боку імпортерів.

На наступному тижні на ринку сої ймовірною є зростаюча тенденція, яка загальмується в період новорічно-різдв`яних свят.


* Інформація, наведена в бюлетені, надана експертами незалежної Експертної ради з питань цінової ситуації на аграрному ринку і слугує орієнтиром для прийняття самостійних рішень керівниками підприємств.

Інформація з сайту: http://www.auu.org.ua