background
На головну сторінку - Новини - Новини партнерів

В Мінагрополітики пояснили причини різкого зростання ціни на гречку

 

В Мінагрополітики пояснили причини різкого зростання ціни на гречку

 

Подорожчання гречаної крупи в деяких київських магазинах до 50 грн за кг, ймовірно пов’язане зі змовою на ринку. Антимонопольний комітет зайнявся розслідуванням.

Про це сказав міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий.

Згідно з даними ЗМІ, уже зараз зрозуміло, що значне зростання цін відбувається на стадії оптової торгівлі. Навіть зараз, в кінці маркетингового року, коли запаси нереалізованої гречки у аграріїв залишилися на рівні 5 тис. т, що становить лише близько 4% від врожаю 2015 року, закупівельна ціна на сире зерно становить 20-22 грн за кг. Ще 2 грн беруть переробники за обрушення, просіювання, обсмажування і упаковку. А потрапляючи до оптовиків, дефіцитна крупа дорожчає майже в два рази.

Зазначається, що за останні п’ять років валовий збір гречки в Україні впав більш ніж в два рази, з 282 тис. т в 2011році до 128 тис. т в 2015. Пов’язано це з низькими закупівельними цінами.

На думку журналістів, раніше апетити оптовиків стримувала Росія. І оптові продавці заробляли, занижуючи закупівельні ціни. У 2011-2014 роках закупівельна ціна не перевищувала 3-4 тис. грн за тонну. Тому число «гречкосіїв» щороку зменшувалося.

До того ж у 2015 році до низьких закупівельних цін додався такий чинник, як різка девальвація гривні. Оскільки гречка надходить переважно на внутрішній ринок, рентабельність її вирощування виявилася нижчою, ніж у перспективних для експорту культур.

В результаті урожай 2015 року виявився приблизно на 25% нижче, ніж споживання гречки в країні (155-180 тис. т). А заборона на поставки з Росії позбавила ритейлерів можливості покрити дефіцит за рахунок імпорту. В результаті оптові продавці отримали можливість диктувати ринку свої умови.

«Держінспекцію з контролю за цінами почали розформовувати в 2014 році, а нова Держспоживслужба повноцінно не запрацювала. У держрезерв гречки не закупили — її не вважають товаром першої необхідності. Аграрний фонд планував купити 30 тис. т крупи, проте не зумів продати свої запаси цукру, щоб купити гречки», — сказав Кутовий.

Нагадаємо, в 2016 році гречкою засіяли 76 тис. га, що на 29% більше площ, засіяних в 2015 році.