background
На головну сторінку - Новини - Новини партнерів

Тарас Кутовий: 2016 - рік історичних подій і рекордів

 

Тарас Кутовий: 2016 - рік історичних подій і рекордів

 

Чим запам'ятався 2016 рік, які рекорди та проблеми можна пригадати, розповідає міністр аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий. 

 

Бюджет в 5,5 млрд гривень. Демонополізація спиртової галузі. Закон з органічного виробництва. 800 млн євро кредиту для малих і середніх фермерів. Збільшення квот від ЄС і зростання експорту. Реформи в рамках загальному стратегії розвитку «3+5» і створення Офісу підтримки реформ з представниками ЄС. Підтвердження світового лідерства з експорту олії та рекордний за всю історію урожай зернових в 64 млн тонн. Це ті ключові теми і досягнення, якими запам'ятається нам 2016 рік.

Вперше за всю історію бюджетування на державну підтримку аграріїв прийнята наша норма в 1% ВВП сільськогосподарської продукції, яка буде діяти наступні 5 років. Це дає можливість гарантувати стабільний розвиток аграрного сектора. У 2017 ця підтримка буде складати 5,5 млрд гривень, що як мінімум 20 разів вище обсягів держпідтримки в порівнянні з попереднім роком (бюджет 2016 - 300 млн).

Якщо говорити про приватизацію держпідприємств. Кабінет Міністрів України підтримав проект Закону «Про демонополізації і впровадженні ринкових принципів функціонування спиртової галузі», розроблений Мінагрополітики в тісній співпраці з ФДМ і Мінекономіки. У запропонованому проекті закону закладено норми, які створюють прозорий, ринковий механізм демонополізації галузі та мінімізують корупційні ризики. Приватизація «Укрспирту» допоможе вивести ринок алкоголю з «тіні» (сьогодні в «тіні» - до 40%), наростити експорт і збільшити надходження податків до скарбниці.

Кабінет Міністрів підтримав ще один важливий законопроект - Закон про основні засади та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. Сьогодні цей проект на розгляді у Верховній Раді і ми сподіваємося на швидкий результат. Ухвалення закону сприятиме підвищенню конкурентоспроможності української органічної продукції та розширенню зовнішніх ринків її збуту. Закон відкриє додаткові можливості для розвитку галузі, адже на сьогоднішній день унікальний потенціал для створення органічної продукції використовується всього на 10%.

Вперше в історії міністерства пріоритетом є дрібні і середні фермери. Для їх підтримки реалізований проект з надання 400 млн євро кредиту в рамках проекту «Основний кредит для аграрної галузі - Україна». Сукупна кількість коштів, залучених в галузь, складе - 800 млн. Євро, оскільки за умовами угоди кошти Європейського інвестиційного банку можуть становити лише половину позики. Решта ж повинен надавати український банк-учасник програми.

В контексті роботи з західними партнерами, також хочу нагадати, що ми збільшили квоти на аграрну продукцію, яка поставляється на ринок ЄС. Тепер, згідно з прийнятим рішенням українські виробники сільськогосподарських товарів отримають додаткові квоти на кукурудзу, пшеницю, мед, крупи, оброблені томати, всього на 196 млн доларів.

Сьогодні вже 277 українських підприємств мають право експортувати свою продукцію на європейський ринок.

За 9 місяців цього року наші агроекспортери поставили на зовнішні ринки продукції на 10, 4 млрд доларів. Це більше 40% загального українського експорту і більше, ніж за аналогічний період 2015 року.

У цьому році у нас буде зафіксований рекордний урожай за всі роки незалежності України - більше 64 млн тонн зернових.

Наша мета - не зупинятися на досягнутому, проводити реальні реформи, а не створювати їх видимість. Тому, після прийнятої нами загальної стратегії розвитку аграрного сектора «3+5», ми відкрили «Офіс підтримки реформ» Мінагрополітики за підтримки іноземних донорів та представників ЄС. Серед завдань Офісу - координація розробки та підвищення ефективності законодавчих проектів, підтримка реформ на основі кращого міжнародного досвіду.

У нас є три основні пріоритети - це реформа системи держпідтримки з акцентом на дрібних фермерів, завершення земельної реформи і реформи державних підприємств. А також п'ять головних напрямків - розвиток ринків збуту, органічне виробництво і нішеві культури, розвиток сільських територій, зрошення та безпеку харчової продукції. Вибір таких акцентів базувався на глибокому аналізі ситуації, яка зараз на ринку, на вивченні раціональних пропозицій від усіх зацікавлених сторін, на виклики, які ставить нам майбутній рік.