Прес-служба Мінекономіки
29 жовтня відбулася презентація змін до Закону України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою» під співголовуванням Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашка та Першої заступниці Голови Національного банку Катерини Рожкової.
У презентації також взяли участь заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, представники комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, громадського об’єднання «Всеукраїнська аграрна рада», Офісу ефективного регулювання (BRDO), Аналітичного центру Аграрного союзу України, Українського клубу аграрного бізнесу, Всеукраїнської громадської організації «Українська аграрна конфедерація» та Світового банку.
«Враховуючи погодну турбулентність, глобальні зміни клімату та їх вплив на аграрне виробництво, впровадження ефективної системи агрострахування є надзвичайно актуальним завданням на сьогодні. Особливо ця нагальна потреба стала очевидною у зв’язку з посухою цього року на півдні України і неможливістю фермерів отримати доступ до страхового продукту і таким чином убезпечити себе від цих ризиків. Ми сподіваємось, що зміни до закону про агрострахування, які були спільно напрацьовані з Нацбанком, з учасниками аграрного та страхового ринків, дозволять нам втілити наші плани щодо формування ринку агрострахування в Україні. У нас є підтримка і Президента України, і Прем’єр-міністра», - зазначив Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.
Міністр додав, що напрацьована концепція законопроекту вже подана на обговорення до ЦОВВів. Після коментарів від міністерств і погодження позицій документ буде внесений від Кабінету Міністрів у Верховну Раду.
Запропонованими змінами буде чітко визначено:
· суб’єкти ринку страхування агропродукції з державною підтримкою, вимоги до них, їх права та обов’язки;
· договори страхування: права та обов’язки, предмет договору, істотні умови договору, припинення договору;
· правила страхування, страхові ризики, страхові випадки, страхова сума, страховий платіж тощо;
· збиток у разі настання страхового випадку при страхуванні урожаю, страхове відшкодування;
· механізм надання державної підтримки сільгоспвиробникам для страхування їх продукції;
· інформаційне забезпечення страхування сг продукції з державною підтримкою.
Крім того, вносяться зміни щодо:
· скасування положення щодо страхування сільськогосподарської продукції через Аграрний страховий Пулу;
· уточнення повноважень Уповноваженого органу, що здійснює державний нагляд за страховою діяльністю.
«У цивілізованому світі агрострахування – обов'язкова умова існування сільського господарства, особливо для аграрних країн. В Україні ще з 2001 року робилася не одноразова спроба змінити ситуацію із забезпеченням захисту аграріїв від ризиків загибелі сільськогосподарської продукції. Проте вже з 2013 року держфінансування на таке страхування не виділяється. Чинний інструмент не запрацював та не викликав інтересу бізнесу. Аграрний пул, який був створений за останньої спроби запуску агрострахування з дежпідтримкою, не був прозорим фільтром для професійного та відкритого відбору страховиків. Водночас, повноваження регулятора страхового ринку були обмежені, а отже, не давали впевненості у надійності страховиків. Отже, попит є, а гідної пропозиції немає. Ми впевнені, що законопроєкт, який ми сьогодні презентуємо, має докорінно змінити цю ситуацію», зазначила перший заступник Голови Катерина Рожкова.
Страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою буде впроваджуватися вже з 2021 року. З цією метою в держбюджеті на наступний рік передбачені кошти.
«Нам треба забезпечити можливість для фермерів користуватися тим, чим користуються в усіх країнах світу. Державна підтримка агрострахування є в США, Канаді, в країнах ЄС. Це абсолютно нормальна міжнародна практика. На державну підтримку страхування агропродукції ми плануємо спрямувати у наступному році 672 млн гривень. Це тот старт, який дозволить створити умови для формування ринку агрострахування», - додав Міністр Ігор Петрашко.