background
На головну сторінку - Новини - Новини Профспілки

“ Жити без страху – вдома, на роботі, на вулиці, в суспільстві , в країні”

 “ Жити без страху – вдома, на роботі, на вулиці, в суспільстві , в країні” – девіз роботи Жіночого комітету Профспілки працівників агропромислового комплексу України.

Починаючи з 25 листопада, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, та до 10 грудня , у Всесвітній день прав людини, проводиться щорічна всесвітня акція - 16 днів протидії гендерному насильству.

В цей час, прогресивні люди всього світу, профспілкова спільнота публічно обговорюють питання і проводять солідарні акції, покликані пробудити суспільну свідомість щодо протидії насильству і дотриманню прав людини.

Упродовж кількох років Жіночий комітет Профспілки працівників агропромислового комплексу України тісно і плідно співпрацює з Американським центром міжнародної профспілкової солідарності в Україні.

На початку 2015 року Американський центр підтримав пропозицію Жіночого комітету Профспілки про проведення навчального проекту на тему: «Профспілка працівників АПК проти гендерного насилля на виробництві та в побуті».

Метою проекту була необхідність зробити гендерне насилля темою колективних переговорів при укладанні Галузевих угод і колективних договорів та долучитися до роботи над розробкою  Конвенції МОП, яка дала б визначення різноманітним формам гендерного насилля, визначила б заходи щодо його упередження та способи захисту працівників, яких воно зачіпає.

У цьому році нами спільно було проведено три регіональні семінари, в тому числі : семінар для новообраного складу Жіночого комітету Профспілки та керівників обласних  організаційних ланок Профспілки та семінар для та голів первинних та районних організаційних ланок Профспілки.

Учасниками семінарів були профспілкові активісти з різних областей України. Важливо відзначити, що тема навчання зацікавила багатьох новообраних молодих профспілкових працівників.

Гендерне насилля - найбільш розповсюджене порушення прав людини.

Учасники семінарів мали можливість усвідомити масштаби цього ганебного явища , вивчити психологію гендерного насильства, поміркувати – що можна змінити, чому тема насильства – це профспілкова тема і що можуть зробити профспілки.

Вони також здобули впевненість в тому, що жити без страху – вдома, на роботі, на вулиці, в суспільстві, в країні не можна без усвідомлення проблеми насильства і вміння протидіяти йому.

Для допомоги у веденні роз’яснювальної роботи та для розміщення у “Профспілкових кутках”, Жіночим комітетом Профспілки розроблені тематичні буклети.

Напередодні Всесвітньої акції «16 днів проти насилля» такі інформаційні матеріали направлені усім членським організаціям Профспілки.

 В Україні сьогодні глибока економічна криза, - критично низький рівень зарплат, високий рівень інфляції, значне підвищення комунальних тарифів і стрімке падіння реальних доходів навіть працюючого населення.

Роботодавці прагнуть максимально вирішувати свої фінансово-економічні проблеми через зменшення прав і гарантій для працівників, повільно і неефективно йде соціальний діалог з Урядом, дуже складно проходять  переговори  при переукладанні колективних договорів.

Коли ринок праці знаходиться на дні і відсутня мотивація до праці, наймані працівники, в тому числі жінки, готові працювати за будь-яку зарплату, в важких виробничих умовах, аби заробити мінімум, щоб прогодувати сім”ю.

Як відомо, захистити права працівників ми можемо лише за їх активної участі. Без масової підтримки членів профспілки профспілковим активістам важко наступати, виборюючи нові преференції для працівників. Тому поки тримаємо оборону.

За таких умов особливо некомфортно жінкам. Іде політична гра без правил. Це підтверджує недавнє голосування у Верховній Раді України за внесення важливої гендерної поправки в Трудовий кодекс щодо рівних прав в трудових відносинах незалежно від статі. Таку поправку прийняли лише після великих баталій і під тиском громадськості.

В Україні просування гендерної рівності тільки розпочинається і це потребує постійної підтримки. Тому існує загроза безпеці жінок на роботі і в суспільстві. Право на свободу від насильства – одне з основних прав людини. Хоча насильство супроводжує всю історію людства, але зараз, на початку третього тисячоліття, цивілізація має усвідомити безперспективність насильницького шляху і змінитися. В серці кожної люди є резерви добра і справедливості. Тільки всі разом,солідарно, вклавши багато зусиль, зможемо подолати дану проблему.

Підтримка навчальних проектів для профспілкових працівників і активістів з боку Американського центру профспілкової солідарності в Україні, фонду Фрідріха Еберта, Міжнародної профспілки IUF, обмін досвідом, нове бачення профспілкової роботи, – запорука майбутніх солідарних дій і розвитку профспілкового руху в Україні.

Надія Бурлака, голова Жіночого комітету Профспілки

працівників агропромислового комплексу України