13-14 січня 2016 року у місті Коломия Івано-Франківської області, за підтримки фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусії, відбулося засідання Жіночого комітету Профспілки працівників АПК України на тему: "Проблеми працюючих жінок в агропромисловому комплексі України. Право на об'єднання, достойну зайнятість, свободу від насилля, безпеку і гігієну праці. Право на продовольство".
У його роботі взяли 22 члени комітету, а також представники ЦК профспілки працівників АПК та IUF.
Модератори:
Дмитро Степанюк- координатор IUF
Світлана Самосуд - заступник голови ЦК Профспілки
Надія Бурлака - голова Жіночого комітету Профспілки
Засідання розпочалося проведенням круглого столу на тему: «Про поточний стан та проблемні питання організаційних ланок профспілки в реалізації прав на гідну зайнятість, свободу від насильства, безпеку та гігієну праці».
Під час круглого столу учасники зустрічі, обговорили питання зниження профспілкового членства, посилення тиску роботодавців на профспілкові організації, зменшення гарантій зайнятості працівників у період економічної кризи, погіршення умов охорони праці на робочих місцях. Особлива увага приділялася питанням насильства в суспільстві, в тому числі, на робочих місцях і в побуті, а також захисту жінок, щодо яких було допущено насильство, в т.ч. сексуальне.
На зустрічі піднімалися важливі питання, такі як:
- право на об'єднання для жінок-працівниць галузі. Хід організаційної роботи щодо створення територіальних профспілкових осередків. Роль жінок і Жіночого комітету Профспілки в органайзингових процесах.
- гендерне насилля - найбільш розповсюджене порушення прав людини. Профспілкова кампанія за викоріненняцього ганебного явища. Підсумки профспілкової кампанії - 16 днів проти насилля.
Учасники зустрічі підготували проект Резолюції до VII з'їзду Федерації профспілок України з проблем працюючих жінок, у тому числі в сільському господарстві та харчовій промисловості України, - «За гендерну рівність і протидія насильству». Зокрема, в проект Резолюції включені основні питання, що хвилюють працюючих жінок:
- посилення дискримінації у сфері трудових відносин;
- збільшення жіночого безробіття, а також зростання тенденції найму жінок на соціально-незахищені робочі місця (тимчасові, сезонні, строкові);
- збільшення жіночої міграції, особливо з західних областей України та її наслідки;
- випадки насильства і грубого ставлення до жінок як в трудових колективах, так і в побуті.
У резолюції відзначено низький рівень представництва жінок у виборних профспілкових органах, особливо вищого рівня та ін.
У проекті також відображені основні завдання профспілок щодо рішення вищезазначених проблем і наголошено на необхідності в:
- підготовці інформаційно-просвітницьких матеріалів з питань гендерної рівності та протидії насильству;
- проведення семінарів, тренінгів з даних питань;
- залучення жінок до профспілок, просування інтересів жінок в переговорах з роботодавцями;
- проведення акцій та публічних кампаній з питань протидії насильству на робочих місцях і в побуті;
- проведення профспілкової кампанії щодо прийняття конвенції МОП з визначення критеріїв гендерного насильства.
Проект Резолюції з'їзду, від імені Жіночого комітету Профспілки працівників АПК України, буде представлений на черговому засіданні Ради Федерації профспілок України в лютому 2016 року і рекомендований для прийняття делегатам з'їзду ФПУ в березні поточного року.
Також, у зв'язку з прийняттям у першому читанні проекту Трудового кодексу України, учасники зустрічі обговорили основні виклики і проблеми, які стоять перед профспілкою працівників АПК, особливо щодо працюючих жінок, чиї права можуть бути суттєво звужені даним законопроектом.
Учасники засідання визначили пріоритети роботи Жіночого комітету в 2016 році, провели анкетування з метою підготовки дворічної програми співробітництва в рамках EFFAT і IUF, а також висловили солідарну підтримку індійським працівникам PepsiCo, які продовжують свою боротьбу за основоположні профспілкові права.