background
На головну сторінку - Новини - Новини Профспілки

Рятуємо профтехосвіту разом!

 З закликом до Президента України підписати законопроекти про фінансування системи профтехосвіти «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» та «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування професійно-технічної освіти» звернулись учасники Всеукраїнські збори працівників професійно-технічної освіти, що відбувся при підтримки Федерації профспілок України 18 березня у Києві. В заході взяв участь Голова СПО обєднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.

Серед інших вимог учасників Зборів:

  • Доручити Уряду і забезпечити перерахування обласним бюджетам стабілізаційної дотації на підтримку закладів профтехосвіти в розмірі 500 мільйонів гривень, яка передбачена Постановою КМУ від 4.02.2016 року №41.
  • Створити робочу групу високого рівня із представників Адміністрації Президента України, Кабінету міністрів України, відповідальних міністерств, обласних рад та державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, профспілок і організацій роботодавців з метою розробки проекту Реформи системи професійно-технічної освіти.
  • Направити як подання Президента України проект Закону України «Про професійно-технічну освіту» (в редакції законопроекту №3231), де передбачити фінансування ПТО із Державного бюджету.

 

З цими вимогами після завершення заходу, представники ПТО пікетували Адміністрацію Президента, добиваючись негайного та ефективного вирішення актуальної і болючої проблеми фактичного знищення системи профтехосвіти.

 

Профспілка працівників АПК України від самого початку порушення питання профтехосвіти брала участь у всіх заходах, в тому числі підготовчих щодо проведення Зборів і пікетування Адміністрації Президента.

 

В порядку денному Зборів були питання щодо поточної ситуації з фінансуванням закладів та установ професійно-технічної освіти. Було також обговорено план вступу у колективно-трудовий спір із Урядом України та підготовка до загальнонаціонального страйку у разі відсутності задоволення вимог працівників.

 

Відкриваючи Збори, голова Профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України Василь Андреєв зазначив, що система професійно-технічної освіти опинилася на межі руйнування внаслідок прийняття Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» (стаття 27) і удаваної передачі фінансування з державного бюджету на місцевий рівень.

 

Він підкреслив, що в системі професійно-технічної освіти України – 795 закладів, навчаються 292 тис. учнів. Третина з них – з малозабезпечених сімей, сироти. Зараз багато міст і селищ не мають коштів на утримання професійно-технічних навчальних закладів. Частина міських і обласних рад виділила тільки від 10 до 50 % від минулорічних обсягів фінансування. Вже двох місяців не виплачуються зарплати та стипендії, не забезпечується харчування дітей-сиріт, є погрози відключити постачання тепла, води та електроенергії у зв’язку з несплаченою заборгованістю, існує серйозна загроза існування закладів. На сьогоднішній день вже відключені від електропостачання профтехучилища міст Мукачева, Борисполя, Кам'янець-Подільського, Нововолинська. Працівники та учні ПТНЗ доведені до крайності вдавались до перекриття доріг Ковель-Жовква, Київ-Чоп, Київ-Ковель-Яготин.

Василь Андреєв акцентував на тому, що в усі відповідальні центральні органи державної влади, а також на адресу Президента України були надіслані звернення з тисячами підписів працівників закладів профтехосвіти і членів батьківських комітетів. А 29 січня 2016 року відбулась числена акція протесту під стінами Кабінету Міністрів України і Верховної Ради України. Закони, які були проголосовані на відновлення державного фінансування закладів профтехосвіти до цього часу не підписані Президентом, з’явилася інформація про те, що Міністерство фінансів України пропонує накласти на них вето.

 

 На Зборах виступили представники профтехосвіти різних галузей та регіонів. Вони зазначали, що на початку лютого цього року ВР ухвалила зміни до Бюджетного кодексу і Бюджету України щодо повернення практики фінансування професійно-технічної освіти з бюджетів областей та Держбюджету, яке було раніше скасовано у зв`язку з ухваленням Бюджету на 2016 рік. Однак ці зміни досі не підписав Президент  України.

У той же час, наголошували делегати, передача фінансування профтехосвіти на місця призвела до ситуації, коли деякі міста не можуть утримувати ПТНЗ. Так, деякі міські і обласні ради виділили на утримання закладів профтехосвіти від 10 до 50% від торішніх обсягів фінансування.

 

На Зборах виступили Голова Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Лілія Гриневич, заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей, ряд народних депутатів України.

 

Під час заходу стало відомо, що Кабінет міністрів направив 500 мільйонів гривень на фінансування професійно-технічних училищ (ПТУ). Про це повідомив заступник міністра фінансів Роман Качур під час години запитань до уряду у Верховній Раді в п'ятницю, 18 березня. У той же час уточнив, що кошти були спрямовані на адресу обласних бюджетів тільки сьогодні, при тому, що рішення про фінансування профтехучилищ було прийнято урядом ще 4 лютого.
Міністр пояснив це необхідністю погодження документа в бюджетному комітеті Верховної Ради України. "Вчора таке погодження було отримано від бюджетного комітету о 22:30 вечора", - зазначив глава Мінфіну, додавши, що з сьогоднішнього дня фінансування ПТ-ушніков «буде здійснюватися».

 

Першоджерело інформації: http://fpsu.org.ua/news/61-nasha-borotba/9791-sprava-spilnoji-turboti-negajno-vryatuvati-proftekhosvitu