background
На головну сторінку - Новини - Новини Профспілки

Соціально-економічне становище в країнах «Європейського партнерства». Місце та роль профспілок у боротьбі за соціальні стандарти

 Соціально-економічне становище в країнах «Європейського партнерства». Місце та роль профспілок у боротьбі за соціальні стандарти

 

5-6 квітня 2016 року в Одесі за підтримки Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі пройшла субрегіональна конференція членських організацій IUF Азербайджану, Грузії, Молдови та України «Соціально-економічне становище в країнах «Європейського партнерства». Місце та роль профспілок у боротьбі за соціальні стандарти». Участь в конференції взяли 35 чоловік.

 

Основними завданнями конференції було оцінити ситуацію в країнах Східного партнерства, виявити основні проблеми в соціально-економічній сфері для працівників сільського господарства, харчової промисловості та суміжних галузей; напрацювати пріоритетні напрямки діяльності профспілкових організацій на 2016-2017роки, сформувати національні та міжнародні плани роботи членських організацій IUF.

 

На самому початку конференції представники профспілкових організацій Азербайджану, Грузії, Молдови та України розповіли про основні зміни в соціально-економічній сфері та діяльності членських організацій IUF в2012-2015 рр. Зокрема, з виступів учасників конференції можна зробити висновок про погіршення становища працівників у сфері оплати праці, зайнятості, умов праці. Окремо була виділена тема скорочення прав працівників в трудовому законодавстві, яка є спільною для країн-учасниць конференції.

Більшість профспілкових організацій зіткнулися з труднощами проведення колективних переговорів. Роботодавці намагаються вирішувати свої фінансово-економічні проблеми через зменшення прав і гарантій працівників, погоджуючись тільки на мінімальні гарантії, встановлені законодавством. Критичною є ситуація в Грузії, де укладено лише 6 колективних договорів на 82 підприємствах та організаціях, де створені та діють профспілкові організації.

Учасники зустрічі відзначили, що в даний час дуже важко проводити роботу з організації людей в профспілки та створювати нові профорганізації. Більшість робітників бояться втратити навіть ті мінімальні гарантії, які вони зараз мають на своїх робочих місцях.

 

Багато уваги на конференції було приділено темі «Східного партнерства», соціально-економічним, правовим і політичним очікуванням країн регіону, експертом по якій виступив Григор Градєв (МОП, Будапешт). Зокрема, аналізуючи Угоди про Асоціацію з ЄС і угоди про Зону вільної торгівлі, він зазначив ряд складнощів для Грузії, Молдови і України. Однією з головних є відповідність стандартам виробництва, які на порядок нижче ніж у ЄС. Це може перешкодити підприємствам регіону вийти на європейський ринок, призведе до збільшення імпорту продукції в країни регіону, закриття підприємств, скорочення персоналу. Також він закликав профспілки включатися в процеси імплементації угоди, проводити власний моніторинг угоди з метою запобігання звуження трудових прав, прав і свобод профспілок.

Про економічний прогноз співпраці України з Європейським союзом розповів Захар Попович (Центр соціальних і трудових досліджень, Україна). Так, за прогнозами українських економістів, через значне погіршення для України умов торгівлі очікується збільшення імпорту на 4,5%, додатковий спад валового внутрішнього продукту на 0,8%, зростання негативного торгового сальдо на 0,5 млрд дол. США. За результатами моделювання, в Україні приріст виробництва в результаті впровадження Угоди буде спостерігатися тільки в текстильній промисловості (+ 19%) і рослинництві (+ 0,8%). У всіх інших галузях економіки, в тому числі у виробництві готових харчових продуктів і продукції тваринництва, прогнозується спад виробництва. Так, внаслідок збільшення конкуренції українські сільськогосподарські та переробні підприємства будуть змушені зменшити обсяги випуску готової продукції м'яса і м'ясопродуктів - на 6,5%, олійних культур - на 3,0%, овочів і фруктів - на 0,8%.

 

Обговорюючи тему забезпечення профспілкових прав і свобод, права на працю учасниками були визначені наступні загальні тенденції в регіоні:

 

 

Право на об'єднання:

• атаки на профспілкових активістів і їх переслідування;

• ускладнюється процес створення профспілкових організацій, особливо в ТНК;

• зміна законодавства про профспілки;

• відсутність реального соціального діалогу;

• тиск на діючі профспілкові організації;

• падіння профспілкового членства.

Право на страйк і трудові протести:

• виведення трудових протестів з рамок трудового права в категорію кримінальних дій;

• ускладнення процесу проведення законного страйку: збільшення строків організації законного страйку і збільшення секторів, де забороняються страйки;

• зростання числа протестів в регіоні;

• складна система вирішення трудових конфліктів;

• різні ступені відповідальності учасників конфлікту (працівників більше притягують до покарання);

• ізольованість протестів і відсутність солідарної підтримки.

Трудові права:

• укладення строкових трудових договорів;

• розірвання трудових договорів за власним бажанням працівників поставлено в залежність від наявності на те поважних причин;

• розширені підстави для розірвання трудових договорів з ініціативи роботодавця;

• обмежені права профспілок і обмежене коло випадків, при яких потрібно їх участь у трудовій сфері та інші.

На конференції також були підняті питання права жінок і проблеми рівності в суспільстві і на робочому місці. Працюючи в групах учасники конференції визначили ряд напрямків роботи профспілкових організацій з цього питання:

• включення питань рівності працівників в колективні договори та угоди;

• проведення навчальних семінарів для працівників;

• поширення матеріалів з прикладами нерівності та дискримінації;

• організувати загальну регіональну кампанію за стандарт МОП з гендерного насильства;

• обмінюватися досвідом роботи з гендерних питань між профспілками регіону;

• організувати розділ з питань рівності на профспілкових сайтах;

• домагатися прийняття законів про протидію гендерному/побутовому насильству.

 Обговорюючи перспективи координації та взаємодії первинних організацій, членських організацій IUF в країнах регіону, учасниками конференції були розроблені рекомендації, відповідно до яких поступово впроваджуватиметься система прямого членства первинних організацій в IUF. Це дозволить більш структуровано, цілеспрямовано працювати з активними профорганізаціями в країнах регіону, підтримувати на міжнародному рівні профспілкові кампанії. Однією з перших таких кампаній планується кампанія зі збільшення зарплати на підприємствах ТНК України. Їй повинен передувати семінар з вироблення загальних вимог щодо збільшення зарплати та планування спільних дій.

  Учасники конференції підтримали кампанію IUF за права працівників PepsiCo в Індії.