Колективним договорам – якість та справедливість. Таким є лейтмотив зборів трудових колективів працівників агропромислового комплексу, які тривають нині у Старобільському районі.
Законодавство визначає мінімальні гарантії, а колективний договір встановлює їх диферційовано, залежно від стану справ господарюючого суб`єкту. Цей документ недаремно вважають малою конституцією будь-якого підприємства, що регулює відносини між работодавцем та найманим робітником.
Як розповів голова райпрофорганізації робітників АПК В.В. Алексєєв, про ефективність колдоговору свідчить хоча б той факт, що рівень зарплати робітників, об`єднаних у профспілкові організації, на 20% більший, ніж у середньому в галузі. Зразком вдалої реалізації колективних договорів в нашому районі є такі фермерські господарства, як “Мрія” та “Золоте”, СТОВ “Агродар”, Старобільський елеватор. Наприклад, на елеваторі вдалося запобігти обвальному скороченню робочих місць, більше того, оплата праці зросла тут на 115%.
Прикладом вдалого стимулювання до праці та ефективного використаня соціальних резервів є і СТОВ “Кам`янське”.
За результатами минулорічного врожаю, це господарство – у лідерах. 28 центнерів зернових з гектару вони отримали на своїх ланах. І це – незважаючи на скромну технічну базу, яка не дозволяє конкурувати із великими сільгоспвиробниками і їх новенькими потужними “Джондірами”. Втім, на таких, як “Кам`янське”, тримається багато невеликих сіл. Адже тут забезпечують роботою максимально можливу кількість селян. Приміром, сьогодні у СТОВ працюють 67 жителів, що мешкають на території Хворостянівської сільради. Звичайно, це важка і сезонна праця, та все ж вона дозволяє утримувати сім`ї і не боятися завтрашнього дня. До того ж, говорить директор господарства С.І. Коваленко, діяльність управлінських кадрів, профспілки спрямовані на повноцінне виконання колективного договору. Зокрема, вдалося підняти мінімальний рівень зарплати по господарству до 1668 грн., тоді як у сільгоспгалузі ця цифра тримається на рівні 1378 грн., трактористи “Кам`янського” отримують зараз до 2700 грн. на місяць.
Судячи з атмосфери, яка тривала під час проведення зборів, суттєвих протирічь між работодавцем та найманими працівниками тут немає. У планах – вдосконалення побутових умов робітників, вже розпочато утеплення та ремонт контори, застосовуються енергозберігаючі технології у опаленні підсобних приміщень, у перспективі – й їдальні. Загальні проблеми – брак нормальної дороги як такої, що мала б з`єднувати виробника сільгосппродукції та її покупців, і відсутність фельшера. Відповідаючи на ці болючі питання, голова РДА А.І. Гаркавий, присутній на зборах, зазначив, що цій території, як і багатьом іншим старобільським селам, на жаль, не доводиться чекати “милості” від шляховиків. Першочергово ремонтуватимуться шляхи загальнодержавного значення, про інше – мова не йде. Що ж до медичної допомоги на селі, об`єктивно кажучи, аби отримати її, найпростіших і найвірогідніший спосіб - виховати та вивчити медпрацівника серед своїх. Керівник району пообіцяв допомогти у отриманні фахової освіти комусь з місцевих випускників, які прагнуть пов`язати своє життя з медициною і потім повернутися до рідного села.
Питання, поставлені голові районної профорганізації робітників АПК В.В. Алексеєву і, власне, очільнику профспілки “Кам`янського”, стосувалися можливостей оздоровлення, які у зв`язку з проведенням АТО значно скоротилися. Та все ж головною турботою для усього колективу є працевлаштування, а точніше створення фронту робіт у міжсезоння. Дедалі актуальнішою для СТОВ стає необхідність виробляти не лише сировину, а й кінцеву сільскогосподарську продукцію, попит на яку продовжує існувати і в Луганській області, і за її межами. До того ж розвиток переробної галузі і зайнятість, і подальший розвиток підприємства ладен забезпечити.
На знімку: виступає голова райпрофспілки В.В.Алексєєв.