Чи належать до відпусток без збереження зарплати відпустки, встановлені колективним або трудовим договором?
Мінсоцполітики своїм листом N 243/13/116-16 від 29.04.2016 р. надало роз'яснення щодо розмежування відпусток, які встановлені законодавством, колективним договором, угодою та трудовим договором.
Так, статтею 84 КЗпП передбачено надання працівникам відпусток без збереження зарплати. У той же час ст. 25 ЗУ "Про відпустки" (N 504/96-ВР від 15.11.96 р.) визначено перелік і тривалість відпусток без збереження зарплати, що надаються в обов'язковому порядку за бажанням працівника. Крім того, за сімейними обставинами та з інших причин працівникові може надаватися відпустка без збереження зарплати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником, але не більше 15 календарних днів на рік (ч.1 ст. 26 Закону).
Водночас ч.2 ст.4 Закону передбачено, що законодавством, колективним договором, угодою та трудовим договором можуть установлюватисьінші види відпусток. Мінсоцполітики наголошує: ця норма не поширюється на відпустки без збереження заробітної плати, оскільки такий вид відпусток визначений Законом про відпустки та встановлює їх конкретну тривалість.
Виходячи з ч. 3 ст. 23 Закону оплата інших видів відпусток повинна проводитися з прибутку підприємства чи за рахунок коштів підприємців, у яких працюють працівники за трудовим договором. В установах і організаціях, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, оплата цих відпусток провадиться в межах бюджетних асигнувань та інших додаткових джерел.
Тому колективним договором, угодою та трудовим договором можуть встановлюватись інші види відпусток, які, на думку Мінсоцполітики,мають бути оплачені. Встановлення інших видів неоплачених відпусток є порушенням законодавства про працю.
------------------------
Лист Міністерства соціальної політики України N 243/13/116-16 від 29.04.2016 р.