Хто з чиновників ФПУ має право порушувати права членських організацій?
Під гаслами захисту прав трудящихна підприємстві «Дім марочних коньяків «Таврія» висадився десант,що представлявся - «Ми від Саєнка».
Не маючи статутних повноважень, без дозволу чи погодження з галузевою профспілкою «десант без розпізнавальних знаків» вирішив «перезавантажити» первинну профспілкову організацію, бо, на їх приватну думку, та працює не так.
Нехтуючи статутом ФПУ та статутними нормами Профспілки АПК самозванці почали ритись в чужих городах, вишукуючи хоч щось «жарене».
Спроба була вкрай нерезультативною, але щоб хоч якось відзвітуватись перед замовником гібридного рейдерства, «десант» вдався до елементарної брехні й не соромлячись почав поливати брудом все і вся, що пов’язано з АПК.
Наразі, не вирішивши жодної проблеми та створивши нові зони конфлікту, самопроголошені бійці підкилимного фронту таки вирішили себе легалізувати – так світ почув про «Центр оперативного реагування ФПУ(ЦОР)». Правда, сама ФПУ про цих ЦОРів знати не знала, прав не надавала, доручень не давала (за твердженням керівників членських організацій та очільників ФПУ), адже Розпорядженням Голови ФПУ вже була створена і ефективно працює справжня група оперативного реагування, до складу якої входять справжні фахівці: юристи, економісти, техінспектори. Які дійсно надали практичну допомогу не тільки первинці «Таврії». Дякуємо їм за це.
Але на Президії ФПУ 22 червня за ЦОР таки пішла мова та постало питання щодо офіційного визначення його цілей, прав і повноважень. Лише 23 червня мала бути на Раді ФПУ презентація створення ЦОР…
Проте, вже напередодні Президії та Ради в соцмережах, на Ютуб і в газеті «Профспілкові вісті» поширено інтерв’ю із заступником голови ФПУ Саєнко та матеріали самопроголошеної «прес-служби ЦОР», які інакше як самопіаром назвати тяжко.
Голова Профспілки АПК Ігор Сопелкін, оперативно обговоривши з членами Президії АПК таку ситуацію, домігся виступу на Раді ФПУ і дав жорстку оцінку неправдивій інформації, антистатутним діям із втручання у внутрішньо-профспілкову діяльність і зажадав публічного спростування у той же спосіб, як вони були поширені . Члени Ради оплесками підтримали таку позицію лідера АПК.
Тоді на засіданні Ради В.Саєнко приніс свої вибачення, тепер черга газети «ПВ» та розміщення ЦОВ відповідної інформації в соцмережах та Ютуб.
Наголошуємо, що Профспілка АПК готова до консолідації профспілкових зусиль у розв’язанні проблем Людини праці, а також готова до жорсткого відстоювання свого конституційного права на ведення профспілкової діяльності та недопустить втручання в її статутну роботу.
Члени ради ФПУ від Профспілки АПК
Голові ФПУ Г.В.Осовому
Голові профспілки
працівників АПК України
І.Сопелкіну
Голові Херсонської
обласної міжгалузевої
ради профспілок
П. Лазнику
Пенсіонер
член профспілки первинної профспілкової організації ПАТ
«ДМК «Таврія» з 1982року
(з 1990р. по 2014рік, голова профспілки
первинної профспілкової організації ПАТ
«ДМК «Таврія»)
В. Гулько
Шановні працівники Федерації Профспілок України! Ознайомившись зі статтею газети «Профспілкові вісті» № 25 від 23 червня 2016року, «Дім марочних коньяків «Таврія»: Перезавантаження первинки» , була шокована , як швидко комісія оперативного реагування при ФПУ робить висновки про те,
що завдання профспілки не виконуються багато років, ігнорування обов’язків профспілки, маніпуляція зі статутними документами, відсутність як контролю за роботою первинки, так і власне захисту трудящих Перезавантаження первинки, відкритий конкурс на заміщення посади голови профспілкової організації. Що це взагалі за термінологія при наданні характеристики діяльності профспілкової організації, чому ви вважаєте що можете коментувати не перевірену інформацію по використанню коштів профспілки, чого ви взагалі туди їздили, ви так все описали за неефективну роботу профспілки в «Таврії», але з 1998року тільки тут і залишилася профспілкова організація.
Команда фахівців мабуть взагалі не до кінця розуміла яка проблема на сьогодні у первинки, бо дивує той факт,що вона вела переговори з директором ДП «Таврія», який пропонується на посаду директором головного підприємства і підзвітний йому.
Взагалі, як можна робити висновки про роботу профспілки, з невдоволення представника роботодавця, якби профспілка не працювала чим би вона заважала роботодавцю? Як центр оперативного реагування може писати про недостатню роботу профспілки за багато років, якщо при ситуації невдоволення роботодавця діями профкому(перестав перераховувати профспілкові внески на рахунок профспілки безготівково) роботодавець змушений виконувати колективний договір, заборгованості по заробітній платі немає, ні одного члена профспілки не звільнили без узгодження з профспілковим комітетом.Якщо не згодні приведіть приклад.
Пробачте, що лист мій занадто емоційний , але таке враження що в Федерації працюють молоді люди нові мабуть і в профспілковій роботі , і висловлювання про «вкритий пилом величний пам’ятник ….», думають що до них ніхто не працював, хотілося б щоб ви коли починали справу про швидке реагування хоча б знали першопричину , а не свої припущення, як можна взагалі не зустрітися з профспілковим комітетом. Якщо ви зустрічалися з представником роботодавця чому не питали про перерахування внесків, коштів на культурно-масову та оздоровчу роботу, до речі за все існування АТ ні на конференції трудового колективу ні ревізійною комісією АТ не було названо жодного зауваження про нецільове використання профспілкових коштів в т.ч. роботодавця перерахованих на КМР. Якби таке було, то був би привід для ліквідації організації.
Первинна профспілкова організація працівників ПАТ «ДМК «Таврія» заснована в 1929році,за ці роки було багато чого члени профспілки пам’ятають, бо на обліку в організації понад 15 чоловік відсвяткували 90років. Але зараз не про це.
В 1998 році змінювалася форма власності підприємства, на той час ще була недосконала законодавча база по захисту трудового колективу по представленню його інтересів у виконавчих органах АТ, завдяки тому, що голова профкому по клопотанню профспілкового комітету увійшов до робочої групи по підготовці установчих зборів по зміні форми власності, проводились перемовини з адміністрацією,що профспілка їх підтримає і буде проводити роз’яснювальну роботу в колективі при умові збереження профспілкової організації. За вагомий внесок в проведені роботи в 1999 році на перших зборах акціонерів голову профспілкового комітету було включено до складу правління акціонерного товариства, в подальшому до складу Наглядової ради АТ. Профспілковий комітет брав активну участь у підготовці нормативних документів, що стосується прав трудового колективу, обов’язків та відповідальних за ведення переговорів та підписання колективних договорів. Досягненням профспілки було й те, що в положенні про передачу б/о частини акцій трудовому колективу був встановлений коефіцієнт з урахуванням стажу роботи на підприємстві. Таким чином непрацюючі пенсіонери не були забуті , це був ще один приклад мотивації членства в профспілках, тому пенсіонери стоять на профспілковому обліку, та вносять внески готівкою і сьогодні, а профспілковий комітет представляє їх інтереси.При профкомі існує рада ветеранів, голова ради входить до складу профспілкового комітету, колективним договором передбачається програма соціального захисту ветеранів, що не дуже подобається представникам роботодавця. При зміні форми власності по клопотанню трудового колективу перед Держмайном на обліку акціонерного товариства залишилися об’єкти соціально культурного призначення - санаторій-профілакторій (частково залучалися кошти соціального страхування та власника),спортивна база,будинок культури за рахунок коштів роботодавця передбачених колективним договором. Профспілковий комітет удосконалював роботу з головним акціонером товариства.Подавав свої пропозиції до законодавчих актів про АТ,через виступи на пленумах конференціях обласного комітету профспілки, обласної міжгалузевої профспілки, у виступах на з’їздах ФПУ. Пізніше з’явилося в законі та в Генеральній Угоді, що представники трудових колективів мають право бути присутніми на засіданнях органів управління товариств, навіть якщо вони не є членами виборних органів товариства, при розгляді питань пов’язаних з діяльністю трудових колективів.
Якби ви поцікавилися, то побачили б, що завжди основним нормативно-правовим документом на підприємствах є колективний договір. Між роботодавцем та трудовим колективом він передбачає посилення соціального захисту не тільки працюючих, а і непрацюючих пенсіонерів,та членів їх сімей. Згідно колективного договору роботодавець не має права на необгрунтоване звільнення працівників, скорочення робочих місць. Конкретні приклади - 2004-2005роки внаслідок реорганізації відбулося злиття двох дочірніх підприємств, не дати згоди на це у профспілкового комітету привиду не було , після тривалих переговорів жоден працівник не лишився наодинці з проблемами, вирішувалисяпитання по працевлаштуванню, виплат компенсацій за згодою, перемовини всі йшли через профком.І таких прикладів дуже багато за весь період.
Профспілкова організація зменшилась за останній звітний період тільки в результаті реорганізації на виробництві та застосування машин, механізмів, які передбачають меншу чисельність при обслуговуванні. Згідно колективних договорів детально розписано і узгоджено дії двох сторін при виникненні ситуації зменшення чисельності працюючих, та прийняття заходів по зменшенню ризиків для працівників, проводиться атестація робочих місць, на надання пільгових пенсій, як по промисловості, так і в Сільському господарстві.
Профспілковий комітет постійно проводив навчання з профспілковим активом, профгрупоргами,виписували до 30 примірників «Профспілкової газети».
Що стосується виходу профспілки на обслуговування ЦК профспілки АПК.
Первинна профспілкова організація працівників ПАТ «ДМК «Таврія» об’єднувала три підприємства, які єюридичними особами , та одне без права юридичної особи,та пенсіонери. Кількість членів профспілки на 01.01.2015року - 1548 з них працюючих - 883, об’єднані в 23 профспілкові групи та один цеховий комітет.
На обліку у Новокаховській міській профспілковій організації, в цілому, підприємства державної власності, та учбові заклади . Після тривалих перемовин було прийнято спільне рішення на зборах профспілки перейти на обслуговування до ЦК профспілки працівників АПК України, бо там проводилася велика робота з підприємствами переробної галузі, на транснаціональних компаніях,тому що в нас схожі проблеми пов’язані з застосуваннямдіючих законодавств в Україні, обов’язковим виконанням Галузевих та Генеральної угод. ЦК залучав нашу профспілку на спільні навчання та на ведення переговорів та напрацювання спільних рішень при веденні переговорів та підписанні колдоговорів з транснаціональними компаніями, ми змогли отримувати більше інформації, яку ми використовували при веденні діалогів з роботодавцем,мали можливість застосовувати приклади, як іноземні компанії дотримують законодавство України, оперативно звертатися в будь-яких випадках скорочуючи термін отримання консультації. Ще і надавали консультації міським первинним організаціям через спільні заходи з міською профспілкою (голова Мариненко Тетяна).
Що стосується взаємовідносин з міською профспілкою,між нами було підписано договір по наданню певних послуг, в т. ч. представлення інтересів членів профспілки в міських органах влади, в громадській раді, залучення до роботи з місцевими фондами, участь в комісіях по легалізації з/платні, в проведенні спільних акцій та інше,оплата згідно договору. Також договір на співпрацю був підписаний з обласною міжгалузевою радою профспілок, в т. ч. представлення інтересів членів профспілки в обласних органах влади, участь в тристоронніх перемовинах , підведення підсумків виконання регіональної угоди та інше,оплата згідно договору.
З кожним роком відносини профспілок з роботодавцями ускладнюються, бо, нажаль, на більшості підприємств виноробної промисловості профспілок немає і роботодавці вільніше себе почувають у виконанні обов’язків перед працівниками, про що неодноразово говорилося при обговоренні проектів колективних договорів. Роботодавець пропонував зменшити суми на соціальні виплати згідно колдоговорів в т.ч. і на оздоровлення до відпустки, на організацію відпочинку вихідного дня, надання матеріальної допомоги на лікування, на поховання, при народженні дитини, та саме важливе це узгодження з профспілковим комітетом норм виробітку та часу,скорочення робочих місць,звільнення по ініціативі роботодавця, прийом на роботу в період скорочення робочих місць також узгоджується з профкомом. Завдяки напрацюванням попередніх років роботодавець не має права погіршити умови колективного договору,нема підстав,кому це сподобається і щоб ви хотіли почути від роботодавця.
За два роки до звітного періоду я, як голова профкому первинної профспілкової організації працівників ПАТ «ДМК «Таврія» сповістила про те, що висувати свою кандидатуру на посаду голови профспілки не буду, бажаючих виставити свою кандидатуру на посаду голови в таких умова праці була тільки одна, теоретично вона була готова, та і в профкомі працювала 5років. На звітно-виборній конференціїіншої кандидатури не було, і головою Первинної профспілкової організації працівників ПАТ «ДМК «Таврія» було обрано І.Чернобай. Власник побачивши, що профспілка працює як і раніше, як самостійний орган, а не підрозділ роботодавця, почали затримувати перерахування коштів на КМР, безпідставно зменшувати соціальні виплати передбачені колективним договором, безпідставно звинувачуючи профспілковий комітет у бездіяльності. Коли побачили,що члени профспілки на стороні профспілкового комітету, перестали перераховувати профспілкові внески безготівково та деякі головні спеціалісти проводили тиск на членів профспілок сподіваючись на масовий вихід з профспілки. Директора ДП «Таврія», з яким розмовляла оперативна група, та спеціалістів,які вийшли з профспілки вже звільнено, бо не треба узгоджувати з профкомом.
Що стосується голови профкому, з якою ви пишете що спілкувалися, думаю вона не очікувала такого тиску з боку роботодавця, виявилася не готова морально до протистояння, хоча підтримку профспілки мала. За допомогою ЦК Профспілки працівників АПК України через суд примусила роботодавця перераховувати профспілкові внески безготівково, та роботодавець робить вигляд , що не проти профспілки.
І наостанок. Центр оперативного реагування зустрівся із заступниками власника холдингу виноробних підприємств до якого входить «Таврія», при цьому холдинг об’єднує виноробні підприємства на громадських засадах.Ви що сподіваєтесь що вони мають намір змінити динаміку зниження членства? А з приводу того, що тільки на Таврії є профспілка, хочу запевнити - її робота була ефективною?
Якщо кожна профспілкова ланка буде доводити одна одній, що вона краще працює, а не об’єднує зусилля на кінцевий результат, майбутнього у профспілок не буде. Якщо буде таке відношення до первинок, то Центру нічого буде відстежувати.
Допоможіть первинкам - треба переламати відношення роботодавців до виконання Генеральної та Галузевої угод, державні органи влади повинні розуміти, що профспілки їх партнери по здійсненню контролю за виконанням законів, які передбачають поліпшення життя в Україні.
З Повагою, Валентина Гулько.