background
На головну сторінку - Новини - Новини Профспілки

Викликає занепокоєння стан соціально-трудових відносин в системі АПК Закарпатської області

Ведення агропромислового виробництва на Закарпатті має свої особливості, відмінні від інших регіонів України, які полягають в домінуванні сільського населення у загальній чисельності населення області.

Для оцінки стану соціально-трудових відносин в системіагропромислового розвиткуобласті та з метою отримання необхідної інформації, на підставі якої зроблено висновки щодо прогнозування стану СТВ на теперішній час та в найближчий період, завідувачем сектора аналітично-інформаційної роботи та прогнозування відділення НСПП в Закарпатській області Н. Сенько проведено зустрічі із начальником головного управління агропромислового розвитку Закарпатської облдержадміністрації Ю. Лесьо, начальником відділу фінансово-кредитного забезпечення головного управління агропромислового розвитку, бухгалтерського обліку і звітності Закарпатської облдержадміністрації Н. Костюх, завідувачами інформаційно-консультаційних центрів Берегівської райдержадміністрації М. Юскою, Мукачівської райдержадміністрації І. Михалко, Виноградівської райдержадміністрації Л. Тупицею, Іршавської райдержадміністрації В. Фельцан, Тячівської райдержадміністрації Л. Дудлою, Хустської райдержадміністрації Н. Кноблох, головою обласної профспілкової організації працівників агропромислового комплексу Г. Кулик.

У порядку вжиття заходів щодо покращення функціонування галузі затверджена і діє регіональна Програма підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм часткового здешевлення залучених кредитів (частина оплати відсоткової ставки за користування кредитами відшкодовуються із Державного бюджету). Частково вивільнені кошти від здешевлення відсоткової ставки спрямовуються на пріоритетні цілі підприємств галузі, що зменшує фінансове навантаження на сільгоспвиробників.

Завдяки залученим інвестиціям, відновлюється інтенсивне промислове виробництво свинини за сучасними технологіями у фермерському господарстві «Новий рівень-2006» Тячівського району, фермерському господарстві «Шитєв» Берегівського району, ТОВ «Кошет» та ТОВ «Аденія» Мукачівського району.

На високому технологічному рівні із застосуванням передових технологій здійснюється виробництво рослинницької продукції у ВАТ «Племзавод Закарпатський» Берегівського району, фермерському господарстві «Ренет» Виноградівського району, СТОВ «Завидівське» Мукачівського району, фермерське господарство «Коник» Ужгородського району. Стабільно впродовж останніх років працюють підприємства з виробництва плодоовочевої консервної продукції, що створені із залученням інвестицій ТОВ «Дядя Ваня-Закарпатські овочі», ТОВ «Мікаланд», ТОВ «Консервний завод «Універ» Виноградівського району, «Котнар-М», ТОВ «Фрут Мастер Груп» з виробництва соків Берегівського району.

Виноробство області через відсутність сировинної бази та високої вартості ліцензій, яка становить 500 тис. грн. на право оптової торгівлі алкогольними напоями, занепадає. Непідйомна вартість ліцензії підірвала економіку більшості підприємств АПК Закарпатської області, які раніше розливали вино і від реалізації цієї продукції напряму залежав їх фінансовий стан. Така ситуація склалася в АПФ «Леанка» Ужгородського району, на Іршавському та Тересвянському заводах продтоварів, СВАТ ім. Шевченка, що в селищі Королево Виноградівського району, ДАПТП «Бобовище» Мукачівського району, на радгоспах-заводах «Берегівський», «Мужіївський», «Мукачівський», «Виноградівський», «Ужгородський», «Великолазівський», «Червона зірка».

В області лише два підприємства мають ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями: ТОВ «Айсберг» (ТМ «Чізай») та ТОВ «Котнар» Берегівського району. Основна частина у вирощуванні винограду та виробництві вина припадала на державні підприємства, які зараз знаходяться в жахливому стані, більшість з яких давно не ведуть виробничу діяльність. Виноградники заросли чагарниками, підприємства обростають боргами і подальша їх доля не визначена. Вкладати інвестиції в дані підприємства ніхто не бажає. Для розвитку виноградарства та виноробства потрібно реформувати державні підприємства, на їх базі створити приватні підприємства, залучивши їх до програми «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладання молодих садів, виноградників та ягідників та нагляд за ними», встановити диференційовану оплату за ліцензію на первинне та вторинне виноробство в залежності від обсягів виробництва.

Стан соціально-трудових відносин напряму залежить від фінансових можливостей будь-якого підприємства. Враховуючи та аналізуючи стан підприємств агропромислового комплексу області, можна стверджувати, що на тих підприємствах агропромислового комплексу, на яких залучені інвестиції та впроваджені нові сучасні технології виробництва, що сприяє їх розвитку та веденню прибуткової господарської діяльності, стан соціально-трудових відносин знаходиться на належному рівні і не викликає будь-яких застережень щодо їх загострення або дестабілізації.

Проте, зовсім протилежна ситуація на підприємствах державної форми власності, так як до кінця не визначені і не врегульовані питання щодо їх майнового комплексу, який повністю застаріває та занепадає, а модернізувати ці підприємства вони самі не в змозі, механізму щодо їх державної підтримки немає. Тому на таких підприємствах як АПФ «Леанка», ДАПТП «Бобовище», ДП дослідне господарство «Агрофірма Еліта», ДП «Великолазівський» можливе подальше загострення стану соціально-трудових відносин .

Н. Сенько, завідувач сектора аналітично-інформаційної роботи та прогнозування відділення НСПП в Закарпатській області