Голова Профспілки працівників агропромислового комплексу України Ігор СОПЕЛКІН звернувся до Президента України Петра ПОРОШЕНКО від імені учасників круглого столу на тему: «Земельна реформа. Забезпечення сталого використання земельних ресурсів та розвиток сільських територій. Дотримання фундаментальних трудових і соціальних прав селян і найманих працівників», який відбувся у м. Києві 20 вересня ц.р., у роботі якого взяли участь не лише представники профспілкових та громадських організацій, а й науковці, фахівці галузі, керівники сільгосппідприємств, які занепокоєні сьогоднішнім станом справ у аграрному секторі економіки.
У зверненні говориться, що учасники круглого столу визнали проголошену владою земельну реформу непрозорою і такою, що, не носить системного характеру, не ґрунтується на Конституції України, не використовує позитивний міжнародний досвід і не убезпечує від повторення негативних іноземних практик. Її цілі, методи здійснення і загрози є незрозумілими для суспільства, а відтак викликають жорсткі політичні конфлікти.
Земельна реформа у поєднанні з адміністративно-територіальною реформою оголюють накопичені роками пласти невирішених гострих соціально-економічних і трудових проблем, а тому її запровадження має відбуватись комплексно і обов’язково в контексті забезпечення реалізації міжнародних норм та національного законодавства у сфері праці.
На шляху до сталого розвитку сільських територій, завершення земельної реформи можливе за рахунок реалізації збалансованого економічного, соціального та екологічного розвитку, в умовах політичної та економічної стабільності, впровадження моделей конкурентоспроможної та інвестиційно-привабливої економіки, які охоплюють усі види економічної діяльності, включаючи сфери освітню, наукову, соціальну та інші.
Профспілка працівників АПК України звернулась до Президента України з проханням підтримати пропозиції учасників круглого столу щодо :
- продовження мораторію на продаж землі до політичної та економічної стабілізації в Україні, повноцінного запровадження земельного кадастру та завершення адміністративно-територіальної реформи, але не менш ніж до 2022 року;.
- запровадження кредитних, податкових та інших механізмів для розвитку вітчизняного сільськогосподарського виробництва і створення нових сучасних робочих місць,повернення пільгового оподаткування для сільгосптоваровиробників, яке діяло до 01.01 2016 р.;
- законодавчого закріплення за сільськими територіальними громадами:
- першочергового права на безоплатну приватизацію земель за межами населених пунктів, які входять до її складу;
- встановлення ринкової ціни на землю та орендної плати за її використання;
- справляння податку за землю здійснювати безпосередньо за місцем розташування підприємства;
- права реєстрації підприємств на території громади з метою наповнення місцевих бюджетів та створення робочих місць на селі;
- внутрігосподарських шляхів, господарських дворів, полезахисних лісосмуг та інших захисних насаджень, гідротехнічних та інших споруд та водойм.
Віповідь Президента України буде направлено всім структурним ланкам Профспілки та опубліковане в профспілкових засобах масової інформації