background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

Води вдосталь: як скасування спецдозволу на водокористування вплине на аграріїв

 Виробники сільгоспродукції можуть без обмежень користуватися водою зі свердловин.

 

Agravery.com запускає новий проект «Зламати схему», у якому розповідатиме про скасовані корупційні схеми, або схеми, які потребують скасування. 

Одним з головних досягнень в аграрній політиці минулого року було прийняття закону №2558а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції в агропромисловому комплексі», яким було скасовано 22 дозвільні процедури в АПК. «Загальновідомо, що надмірна зарегульованість підприємницької діяльності призводить до значних економічних втрат та є одним з основних джерел корупції», — коментувала його необхідність заступник міністра аграрної політики та продовольства Владислава Рутицька, за інформацією якої економічний ефект від його прийняття складе для аграріїв $300 млн.

Одним з найважливіших для аграріїв кроків було скасування спецдозволів на водокористування.

 

БУЛО:

 

СТАЛО:

У Кодексі України про надра (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., №36, ст. 340) у статті 23:
«Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а такожпідземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Землевласники і землекористувачі, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб».

 

За що боролись

До 2010 року спецдозволи мали отримувати всі промислові користувачі, які робили свердловини на своїх ділянках. У 2010 році було зроблене певне полегшення: якщо ви видобували до 300 кубів, це вже було не обов’язково. «Але згодом з’явилося роз’яснення від Держгеонадрів про те, що це поширюється лише на видобування для особистих та комунальних потреб. Не для виробництва. І це підтвердив Верховний суд», — говорить партнер компанії Kesarev Consulting Олександр Ільков. Тобто всі сільськогогосподарські виробники «випали» з пільгового режиму.

Заважала отримати спецдозвіл дуже складна процедура. «Майже п'ятнадцять етапів, на кожному з яких документи могли повернути і ніхто точно не знав, куди мав подавати папери», — розповідають опитані юристи. За останні роки такий дозвіл отримало лише декілька компаній. Наприклад, свинокомплекс «Калита» витратив на це майже три роки. Багато хто з завданням не впорався та отримав мільйонні штрафи.

«Важко було отримати, майже неможливо. Алгоритм був занадто складний, на рівні області ми ще зробили необхідні документи, а ось на рівні Києва були змушені наймати компанію, яка б нам допомогла. Отримали, але витратили купу грошей», — розповів Agravery.com директор ТОВ «Агропродукт» Володимир Хвостов. За словами опитаних аграріїв, вартість з усіма неофіційними платежами коштувала від 300 тисяч гривень до трьох мільйонів. Навіть розмір неофіційного платежу залежав від рішення чиновника, зауважує Хвостов.

«Усі компанії були під дамокловим мечем екологічної інспекції», — говорить президент Асоціації свинарів України Артур Лоза. За його словами, більшість свинарських комплексів не змогла отримати всі необхідні папери і багатьом доводилося платити великі штрафи. «Якщо власне спецдозвіл на водокористування було важко отримати, то дозвіл на користування надрами майже неможливо», — говорить Лоза. Про те саме говорить президент Асоціації «Теплиці України» Євген Чернишенко, за словами якого, наприклад, комбінат «Тепличний» витратив декілька років на отримання такого дозволу.

«Тобто вільне користування водою для аграріїв надзвичайно важливе. Напевно, одна з найбажаніших норм для виробників овочей та фруктів», — говорить Чернишенко.

За даними Agravery.com, зараз серед народних депутатів говорять про повернення старої системи. Ініціатором виступають люди, наближені до Державної служби геології та надр України. Отримати до виходу статті коментар від служби Agravery.com не вдалось. За словами джерел видання, основним аргументом на користь повернення схеми є чотири мільярди гривень штрафів, які закон амністує.

Наталія Гузенко