Управління землею, приватизація держпідприємств та дерегулювання цін на цукор — над чим працювали депутати і уряд минулого тижня
Моніторинг основних законодавчих та регуляторних ініціатив в аграрній сфері (4—8 липня), підготовлений компанією Kesarev Consulting для Всеукраїнської аграрної ради.
Минулого тижня Верховна Рада працювала в пленарному режимі. З питань, пов’язаних з агропромисловим комплексом, планувалося розглянути два законопроекти, однак обидва не набрали голосів, щоб навіть бути включеними в порядок денний.
Йдеться про проект Закону «Про внесення змін до Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" щодо деяких об'єктів сільськогосподарської та транспортної галузей» (р. №4536, КМУ) і його альтернативний варіант (р. №4536-1, народний депутат Мушак О. П. (БПП)).
Першим законопроектом пропонується виключити 374 підприємства сільськогосподарської галузі (в т. ч. спиртової галузі, хлібопродуктів та підприємства Укрфітотерапії), з яких 116 об’єктів ліквідовано, 78 — реорганізовано. Другий проект закону містить перелік з 415 підприємств, також включно з підприємствами спиртової галузі.
11—15 липня парламент працює в пленарному режимі. Заплановано розглянути у другому читанні такі законопроекти:
- «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо правової долі земельних ділянок, власники яких померли» (р. №3006, народний депутат України Кулініч О. І. (Відродження) та ін.);
- «Про внесення змін до Закону України "Про побічні продукти тваринного походження, що не призначені для споживання людиною" (щодо узгодження його положень у сфері поводження з продуктами тваринного походження, що належать до категорії ІІ, з вимогами законодавства ЄС)» (р. №2150а, народний депутат Лабазюк С. П. (Воля народу) та ін.);
- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення мінімального строку оренди земельних ділянок сільгосппризначення, на яких проводиться гідротехнічна меліорація» (р. №2920, народний депутат Гордєєв А. А. (БПП) та ін.).
Крім того, планується розглянути законопроект «Про видобування та реалізацію бурштину» (р. №1351-1, народний депутат Розенблат Б. С. (БПП) та ін.).
Документ визначає види та строки користування бурштиноносними надрами; осіб, що можуть бути користувачами таких надр; порядок укладання договорів про видобування бурштину. У проекті також встановлюється: статус спеціалізованих комунальних підприємств та старательських артілей в бурштиновій галузі; порядок надання спеціальних дозволів на користування бурштиноносними надрами, плати за їх користування, порядок поділу ділянок таких надр на старательські ділянки. Окрім того, визначаються; особливості набуття права користування на геологічну інформацію про бурштиноносні надра; порядок утворення та діяльності бурштинової біржі; особливості проведення біржових операцій на таких біржах тощо. Законопроект, нагадаймо, пройшов перше читання ще в квітні 2015 року, набравши 234 голоси «За».
Низку законопроектів планується розглянути протягом тижня в першому читанні. Зокрема:
- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо зняття штучних обмежень на реалізацію права на приватизацію і отримання в користування земельних ділянок» (р. №3190, народний депутат Сташук В. Ф. (Народний фронт) та ін.);
- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення суперечностей у сфері ліцензування» (р. №2842, народний депутат Вознюк Ю. В. (Народний фронт));
- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо справедливого розподілу земель у процесі приватизації державних підприємств, установ та організацій» (р. №3866, народний депутат Кулініч О. І. (Відродження) та ін.);
- «Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" щодо оптової торгівлі алкогольними напоями, виготовленими з власного виноматеріалу (не придбаного)» (р. №2739, народний депутат Вадатурський А. О. (БПП) та ін.) та його альтернативний варіант (р. №2739-1, народний депутат Кривошея Г. Г. (Народний фронт));
- «Про внутрішній водний транспорт» (р. №2475а, народний депутат Козир Б. Ю. (БПП) та ін.);
- «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо призупинення індексації нормативної грошової оцінки землі з метою збереження виробничого потенціалу вітчизняних підприємств» (р. №3872, народний депутат Ляшко О. В. (РП О. Ляшка) та ін.);
- «Про стратегічну екологічну оцінку» (р. №3259, народний депутат Єднак О. В. (позафракційний) та ін.);
- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру (щодо спеціального водокористування)» (р. №3323, народний депутат Рибак І. П. (БПП));
- «Про оцінку впливу на довкілля» (р. №2009а-д, народний депутат Томенко М. В. (позафракційний)) та інші.
Минулого тижня відбулися два засідання комітету з питань аграрної політики та земельних відносин. Комітет підтримав законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель» (р. №4355, народний депутат Кутовий Т. В. (БПП) та ін.) та «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України щодо державного регулювання виробництва і реалізації цукру» (р. №4532, КМУ).
Низку законопроектів було відправлено на доопрацювання чи відхилено. Серед останніх — «Про внесення змін до Закону України "Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур" щодо скасування вивізного (експортного) мита на насіння льону, подрібненого або не подрібненого, та рижію» (р. №4737, народний депутат Карпунцов В. В. (БПП)).
Протягом 4—8 липня в парламенті були зареєстровані такі «аграрні» законодавчі ініціативи:
«Про внесення змін до розділу ІХ "Прикінцеві положення" Закону України "Про охорону прав на сорти рослин"» (р. №4880)
Автори — народний депутат Бакуменко О. Б. (БПП) та ін.
Комітет — з питань аграрної політики та земельних відносин.
Про що: пропонується, що тимчасово, до 1 січня 2017 року, набуття прав на сорти рослин здійснюється відповідно до законодавства, що діяло до 30 червня 2016 року.
«Про внесення змін до розділу ІХ "Прикінцеві положення" Закону України "Про насіння і садивний матеріал"» (р. №4881)
Автори — народний депутат Бакуменко О. Б. (БПП) та ін.
Комітет — з питань аграрної політики та земельних відносин.
Про що: передбачаються норми щодо здійснення сертифікації насіння і садивного матеріалу відповідно до законодавства, що діяло до 30 червня 2016 року, до 1 січня 2017 року або до включення до Реєстру органів з оцінки відповідності та Реєстру аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів) хоча б одного органу з оцінки відповідності та аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) відповідно. Також передбачено, що державні інспектори територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, які до 30 червня 2016 року здійснювали повноваження з сертифікації у сфері насінництва і розсадництва, відповідають вимогам, що висуваються до аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів), та мають право бути включені до Реєстру аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів) з дати його створення.
«Про внесення змін до статті 209 Земельного кодексу України (щодо встановлення додаткових напрямків використання коштів, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва)» (р. №4893)
Автори — народний депутат Довбенко М. В. (БПП) та ін.
Комітет — з питань аграрної політики та земельних відносин.
Про що: пропонується зняти заборону на використання коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, використовуються на інші цілі, крім освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою, а також на проведення інвентаризації земель, проведення нормативної грошової оцінки землі. Визначається виключний перелік цілей, на які можуть бути використані такі кошти, зокрема, на експлуатацію дорожньої системи місцевого значення (у тому числі роботи, що проводяться спеціалізованими монтажно-експлуатаційними підрозділами), а також будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання доріг місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності в населених пунктах, капітальний та поточний ремонт вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах).
«Про внесення змін до деяких законів України щодо реєстрації транспортних засобів та видачі посвідчень тракториста-машиніста» (р. №4902)
Автор — народний депутат Геращенко А. Ю. (Народний фронт).
Комітет — з питань транспорту.
Про що: планується врегулювати питання реєстрації тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів та видачі посвідчень тракториста-машиніста, передавши відповідні функції ліквідованої Державної інспекції сільського господарства до територіальних органів Міністерства внутрішніх справ.
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації системи державного управління у сфері сільського господарства» (р. №4922)
Автори — народний депутат Бакуменко О. Б. (БПП) та ін.
Комітет — з питань аграрної політики та земельних відносин.
Про що: пропонується передати:
1) функції Держсільгоспінспекції щодо реєстрації сільгосптехніки та видачі посвідчень на право керування такою технікою —МВС;
2) функції Держсільгоспінспекції, передбачені законодавством про зерно — Держпродспоживслужбі;
3) частину контрольних функцій, які зараз віднесено до Мінагрополітики, — Держпродспоживслужбі;
4) функції державного ветеринарного контролю, безпеки та захисту тварин — Держпродспоживслужбі;
5) функції по забезпеченню санітарного та епідеміологічного благополуччя населення — Держпродспоживслужбі;
6) функції по захисту прав споживачів — Держпродспоживслужбі;
7) функції контролю за безпечністю та якістю продуктів, в тому числі риби та інших водних ресурсів — Держпродспоживслужбі;
8) функції по контролю за оборотом агрохімікатів та ГМО — Держпродспоживслужбі;
9) функції в сфері безпеки технічних засобів для агропромислового комплексу — Укртрансінспекції.
«Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість)» (р. №4935)
Автор — народний депутат Головко М. Й. (позафракційний).
Комітет — з питань податкової та митної політики.
Про що: пропонується тимчасово, до 1 січня 2019 року, звільнити від оподаткування ПДВ операції з вивезення в митному режимі експорту необроблених шкур та дубленої (чиненої) шкіри без подальшої обробки, яєць птиці (крім експорту безпосередньо сільськогосподарськими підприємствами-виробниками яєць), продуктів переробки яєць (яєчного порошку та меланжу, яєчного жовтка та яєчного білка). Також пропонується тимчасово, до 1 січня 2019 року, звільнити від оподаткування ПДВ операції з вивезення в митному режимі експорту паливної деревинита необробленої деревини і лісоматеріалів.