2020 рік став нелегким випробуванням для українського агросектора: посуха і поганий урожай привели до зростання цін на продукти харчування, які будуть дорожчати і в новому році.
Тим не менш, були і позитивні моменти – уряд відродив Міністерство аграрної політики, а Верховна Рада надала українцям право розпоряджатися своїми угіддями, прийнявши закон про ринок землі, повідомляє "ПроАгро Груп" з посиланням на УНІАН.
Попри оптимістичні прогнози, урожай 2020 року виявився на сім мільйонів тонн менше, ніж роком раніше. Всього Україна зібрала 65,4 мільйона тонн зернових, скоротивши в першу чергу виробництво ключових експортних культур - пшениці й кукурудзи.
Виною всьому - аномальна посуха, яка занапастила частина врожаю на півдні країни. Багато українських хліборобів залишилися без зерна і грошей для проведення нової посівної. В одній тільки Одеської області аграрії зазнали збитків на 15 мільярдів гривень, а один з місцевих фермерів наклав на себе руки через втрату свого врожаю.
Через пандемію коронавірусу і глобальну продовольчу паніку ціни на зернові різко пішли вгору. Зокрема, кукурудза подорожчала в два-три рази, і аграрії, які раніше уклали форвардні контракти за нижчою ціною, відмовлялися продавати зерно собі в збиток.
Попри це, у 2020 році Україна зберегла звання другого за величиною експортера кукурудзи на світовий ринок і, безсумнівно, постарається затвердити свою репутацію і в новому році, відправивши на експорт левову частку зібраного зерна. Тільки ось через гіршого врожаю зерна для внутрішнього споживання залишиться менше, що неминуче призведе до подорожчання ряду продуктів.
В Асоціації тваринників України прогнозують, що через подорожчання кормів високі ціни на курячі яйця – від 30 гривень за десяток, які спостерігалися в грудні, залишаться на тому ж рівні або навіть зростуть на початку 2021 року. Також на початку року зростуть ціни на молоко – приблизно на 5%, подорожчають свинина і яловичина. А новий спалах пташиного грипу, зафіксований у двох українських областях в грудні, може спричинити зростання цін на курятину та поставити під сумнів експорт птиці з країни.
Згідно з розрахунками «Українського клубу аграрного бізнесу», в найближчі місяці також слід очікувати поступового зростання цін на крупи й борошно – орієнтовно на десять відсотків. До того ж експерти допускають подорожчання вітчизняного пива, горілки і інших міцних алкогольних напоїв.
Крім того, через посуху Україна зібрала досить убогий урожай цукрових буряків, у зв'язку з чим, скоротить виробництво солодкого піску на 20%, що неодмінно призведе до його подорожчання.
Але все ж 2021 рік обіцяє бути набагато кращим, ніж попередній. Якщо уряд виконає обіцянки, то в новому році в Україні розгорнеться масштабна програма з будівництва зрошувальних систем, і посуха більше не буде вироком для фермерів. Крім того, у 2021 році уряд розширив державну підтримку нових напрямків - садівництва, хмелярства, виноградарства, органічного виробництва, так що цей рік може стати початком нового життя для цих галузей.
Українські аграрії увійшли у 2021 рік з новими надіями та засвоєними уроками минулого. Тепла зима і своєчасна посівна кампанія поки створюють хороші умови для нового рекордного врожаю. А відкриття ринку землі стане новим досвідом для українських землевласників. Подивимося, що з цього вийде.