background
На головну сторінку - Новини - Новини АПК

Події аграрного фронту (27.05.2022 - 02.06.2022)

 

Головні новини минулого тижня — законодавчі новації, рух посівної, ініціативи профільних асоціацій, функціонування агрокомпаній в умовах воєнного стану.

Україна веде дві війни одночасно: одну — за суверенітет і цілісність території, другу — за продовольчу безпеку світу. Пропонуємо дайджест перемог і поразок аграрного фронту за тиждень.

Новий закон спрощує перевезення рослинної продукції, фітосанітарний сертифікат дозволяється в електронній формі. Президент України Володимир Зеленський підписав закон про безперебійне виробництво та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану, який був прийнятий Верховною Радою 12 травня п.р. Законом передбачається спрощення фітосанітарних вимог при експорті, імпорті та переміщенні продукції рослинного походження територією України, зокрема тепер буде можливість оформлення фітосанітарного сертифіката в електронній формі.

Кабмін призначив 3 нових заступника міністру аграрної політики. Дениса Башлика, Віталія Головню, Маркіяна Дмитрасевича призначено заступниками міністра аграрної політики та продовольства України.  

 Влада буде стимулювати переробку с/г продукції через пільгове кредитування. Уряд України ухвалив рішення про додаткове виділення портфельних гарантій чотирьом державним банкам на 3,39 млрд  грн. Таким чином, 31 травня буде завершено кредитування посівної кампанії в рамках програми «Доступні кредити 5–7–9» та підбито підсумки щодо її ефективності. Загалом за три місяці понад 10 тис. аграріїв отримали фінансування більш ніж на 30 млрд грн.

 В Україні створено два нових реєстри для учасників ринку кормів. Мінагрополітики відповідно до вимог ЄС впровадило уніфікований підхід до реєстрів кормів та каталогу кормових матеріалів. Наразі в Мінагрополітики створено два нових реєстри: Державний каталог кормових матеріалів та Державний реєстр тверджень про властивості кормів, призначених для особливих поживних цілей. 

Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві підтримає агровиробників, в яких не більше 500 га. Фонд покликаний кардинально змінити правила гри у фінансовому секторі на користь дрібних агровиробників. Він надаватиме кредитні гарантії для первинних виробників сільгосппродукції, що обробляють не більше 500 га землі. Очікується, що Фонд розпочне свою діяльність 1 липня 2022 року. 

 Посівна 2022: Україна може зібрати понад 50 млн тонн зернових. Сукупний врожай зернових в 2022 році становитиме близько 50,4 млн т в порівнянні з 86 млн т в 2021 р. Такий прогноз надали аналітики Українського клубу аграрного бізнесу.

В Україні постало питання забезпечення овочами. До повномасштабної війни цю функцію виконували південні регіони. Через окупацію Херсонщини українці вже відчули брак ранньої овочевої продукції і, відповідно, побачили високі ціни на редис, молоду картоплю та капусту. Детальніше тут: Ігор Дидів: Західна Україна – це менші площі овочів, тому повністю замінити Херсонщину не зможе.

Брак палива та працівників, зруйновані шляхи, комендантська година – це чинники, які сьогодні ускладнюють виїзди сервісних служб до агропідприємств. Проте обслуговування не припинилось, один з варіантів допомоги – дистанційне консультування. Детальніше тут - Запчастини та ремонт с/г техніки: як працює сервіс в умовах воєнного часу. 

Стежки для зерна: низку проблем перевезень через ЄС вдається вирішити, нові на підході. За три місяці війни експортери спроміглися збільшити вивіз зернових із 200 тис. у березні до 1 млн у травні. Безумовний успіх збільшення обсягу поставок ще не вирішив проблему остаточно. До війни Україна експортувала 5 млн тонн щомісяця. Європейський врожай погіршить ситуацію з перевезеннями. 

 Передавати землі підприємствам-переселенцям, фермерам, а також під порти, комунікації та сміттєзвалища - і все це за максимально спрощеною процедурою. Таке завдання стоїть перед ухваленим законом щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах війни.  Проте спрощення несе і певні ризики. 

Військова агресія призвела до блокування експорту морськими шляхами. Це суттєво обмежило можливості  аграріїв продати зерно минулого врожаю. В той час, ціни за які пропонують купити їх продукцію на стільки низькі, що не покривають собівартість виробництва. Через це постала проблема із зберіганням майбутнього врожаю. Всі ці чинники призводять до того, що осіння посівна кампанія може провалитись. Про це заявив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Денис Марчук.  

Верховна Рада дозволила дилерам реєструвати сільгосптехніку. Офіційні дилери с/г техніки можуть здійснювати відомчу державну реєстрацію нової техніки, яку вони реалізують аграріям. Це одна з норм закону ухваленого Верховної Радою законопроєкту №6070-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення функцій технічного регулювання у сфері агропромислового комплексу та машинобудування для агропромислового комплексу». Закон ухвалили у другому читані та в цілому.