background
На головну сторінку - Новини - Новини партнерів

18 лютого - день дій за право на страйк.

 Останнім часом через масові порушення трудового законодавства, політику жорсткої економії за рахунок працюючої людини, погіршення умов праці, заморожування зарплат, зниження соціальних гарантій тощо працівники змушені частіше використовувати для захисту своїх законних прав та інтересів право на страйк. 

   Нагадуємо, що право працівників на страйк закріплено статтею 44 Конституції України, а також статтею 6 Європейської соціальної хартії 1996 року (ратифіковано Україною 14.09.2006 року), статтею 8 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права 1966 року (ратифіковано Україною19.10.1973 року), Конвенцією МОП № 87 про свободу асоціації та захист права на організацію.

   Відповідно цих норм держава зобов'язується забезпечити право працівників та колективів у випадку конфлікту інтересів використовувати страйки та акції протестів для захисту своїх економічних та соціальних інтересів.

   Порядок здійснення права на страйк визначено Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» від 3.03.1998 № 137/98-ВР (далі – Закон № 137). Закон передбачає можливість застосування страйку як крайнього засобу (коли всі інші можливості вичерпано) вирішення колективного трудового спору (конфлікту) у зв’язку з відмовою роботодавця задовольнити вимоги найманих працівників. 

   Водночас має місце надмірно складний механізм застосування права на страйк та низка обмежень на рівні законодавства ускладнює реалізацію цього права на теренах нашої держави. Обмежуючі норми містяться щонайменше у 17 Законах України, які, на думку профспілок, сьогодні потребують перегляду, зокрема й у ст. 18 Закону «Про транспорт».

   За результатами 2014 року кількість колективних трудових спорів (конфліктів) у порівнянні з 2013 роком (106) зросла майже вдвічі – до 209, проведено 16 страйків та 43 акції соціального протесту, у яких взяли участь понад 16,2 тис. найманих працівників.

   СПО об’єднань профспілок вирішив провести низку заходів на підтримку рішення Генеральної ради Міжнародної конфедерації профспілок про проведення 18 лютого 2015 року Всесвітнього дня на захист права на страйк. 

   Особливу тривогу викликає спроба роботодавців на міжнародному рівні поставити під сумнів право на страйк. Група роботодавців у Міжнародній організації праці домагається змінити тлумачення Конвенції № 87 і скасування юридичної практики МОП щодо права на страйк. Таким чином в органах МОП створено конфліктну ситуацію, від якої, насамперед, можуть постраждати працівники, оскільки рішення МОП з актуальних питань зайнятості блокуються.

   Тому, згідно з рішенням СПО, з метою солідарної підтримки конституційного права на страйк та з нагоди Всесвітнього дня на захист права на страйк профорганізації повинні провести низку заходів. Зокрема, передбачено проведення інформаційної та роз’яснювальної роботи серед спілчан, обговорення обмежень і заборон права на страйк за участі представників центральних органів виконавчої влади, місцевих органів самоврядування, організацій роботодавців. Передбачено також проведення публічної тристоронньої дискусії стосовно юридичної практики МОП щодо права на страйк і круглого столу: «Врегулювання конфліктів на ринку праці України в умовах євроінтеграції: Нова модель вирішення трудових спорів та перспективи її впровадження».

Джерело інформації: 
http://zalp.org.ua/