Коли роботодавець не несе відповідальності за шкоду, завдану його працівником?
Верховний Суд України розглянув справу за позовом ТОВ до Держпідприємства та фізособи про відшкодування шкоди, завданої дорожньо-транспортною пригодою, і зазначив таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 1172 ЦКУ, юридична або фізична особа повинна відшкодувати шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових ) обов'язків.
Отже, відповідальність роботодавця настає лише у випадках, коли особа, з вини якої заподіяно шкоду, знаходиться з даною організацією в трудових відносинах, і шкоду заподіяно винною особою у зв’язку з виконанням трудових (службових) обов’язків.
При цьому під виконанням працівником своїх трудових (службових) обов’язків розуміється виконання ним роботи, зумовленої трудовим договором (контрактом), посадовими інструкціями, а також роботи, яка хоча і виходить за межі трудового договору чи посадової інструкції, але доручається юридичною або фізичною особою, або спричинена необхідністю, як на території роботодавця, так і за її межами. Це можуть бути дії виробничого, господарського, технічного та іншого характеру, вчинення яких безпосередньо входить до службових обов’язків працівника.
Виходячи з такої позиції ВСУ, можна констатувати, що якщо ДТП за участю працівника сталася у вихідний день, не під час виконання ним своїх трудових обов’язків, а при використанні автомобіля у власних цілях, в такому випадку немає підстав для покладення відповідальності за шкоду, завдану в результаті ДТП, на роботодавця.
------------------------
Постанова Верховного Суду України N 6-229цс14 від 28.01.2015 р.