СПІЛЬНИЙ ПРЕДСТАВНИЦЬКИЙ ОРГАН репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні (СПО об’єднань профспілок) |
Майдан Незалежності, 2, Київ, 01001 spo.fpsu.org.ua, е-mail: fpsu@fpsu.org.ua, spop@fpsu.org.ua |
15.03.2022 № 01-12/118-СПО На № ______________ від ______________
Комітет Верховної Ради України
з питань соціальної політики та
захисту прав ветеранів
Про проект
Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні розглянув проект Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (реєстр. № 7160) і висловлює до нього такі зауваження та пропозиції.
1. Стосовно назви проекту. Виходячи з мети проекту, визначеної у пояснювальній записці до нього, законопроектом «встановлюється особливе регулювання трудових відносин між роботодавцями та працівниками», пропонуємо у його назві слова «Про організацію трудових відносин» замінити словами «Про особливості регулювання трудових відносин». Все ж таки трудові відносини не можливо організувати, їх можна регулювати.
2. У статті 7 проекту пропонується дозволити роботодавцю на свій розсуд організовувати кадрове діловодство та архівне зберігання кадрових документів. Зазначене може ускладнити забезпечення належних умов підтвердження трудової діяльності працівника у подальшому, що може призвести до порушення його прав. Пропонуємо запровадити спрощену процедуру передачі кадрових документів на зберігання архівам, органам влади на неокупованих територіях.
3. У статті 10 проекту передбачається «призупинення виплати заробітної плати у разі неможливості її виплати через воєнні дії до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність». Вважаємо, що в цьому випадку доцільно скористатися положеннями про простій (зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами) – стаття 34 КЗпП та передбачити виплату відповідного розміру заробітної плати у разі простою згідно із ст. 113 КЗпП.
4. Вважаємо, що запропонована у статті 11 проекту можливість зупиняти роботодавцем в односторонньому порядку на час військового стану дію окремих положень колективного договору може призвести до необґрунтованого порушення взятих роботодавцем зобов’язань. З метою уникнення цього було б доцільним у разі необхідності призупинення окремих положень колективного договору передбачити проведення консультацій із представниками працівників як сторони колективного договору.
5. Приписами частини 3 статті 13 проекту передбачається, що відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору покладається у повному обсязі на державу, що здійснює військову агресію. Вочевидь процес покладення відповідальності на державу-агресора складний і тривалий, а Прикінцевими положеннями проекту передбачено, що «Цей Закон діє протягом воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та втрачає чинність з моменту припинення та скасування воєнного стану», що унеможливить реалізацію зазначеного положення.
На наш погляд, для своєчасного забезпечення працівників засобами існування реальним може бути механізм регресу: невідкладна компенсація працівникам втраченого заробітку з подальшою виплатою вказаних сум державою-агресором.
6. Частиною 2 статті 14 проекту пропонується на період воєнного стану тимчасово призупинити дію статті 44 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та відповідні норми колективних договорів.
Пропонуємо не призупиняти дію цієї статті, а змінити цілі, на які роботодавці зобов’язані перераховувати кошти первинним профспілковим організаціям у розмірі не менше ніж 0,3 відсотка фонду оплати праці, а саме:
замість «на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу» визначити, що ці кошти перераховуються «на надання матеріальної допомоги членам профспілки та їх сім’ям, які опинилися у важких життєвих умовах, в тому числі тимчасово переселеним з місць постійного проживання (евакуйованим), у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України».
Голова СПО
об’єднань профспілок Григорій ОСОВИЙ