Роль інформації, знань у сучасній економіці з кожним днем стає все більшою. У тому числі у аграрній економіці. У більшості країн світу головними «постачальниками» сучасних знань, досвіду фермерів, сільського населення, сільських громад є сільськогосподарські дорадчі служби, діяльність яких підтримується державою. Більше того, країни ЄС просто зобов’язані мати систему консультування фермерів, тобто систему сільськогосподарського дорадництва
Чому формування такої системи гальмується в Україні? Чи потрібні країні обізнані селяни? Що треба зробити, щоб українські фермери, малий та середній бізнес українського села, селяни отримали максимальний доступ до сучасних знань?Саме ці запитання ставили і шукали відповіді на нихсільськогосподарські дорадники та експерти-дорадники, керівники та представники сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств, консалтингових, юридичних, фінансових, бізнесових компаній, наукових та навчальних закладів, органів державного і місцевого самоврядування, громадських, міжнародних організацій і проектів - учасники науково-практичної конференції «Сільськогосподарське дорадництва: проблеми, стратегія та шляхи розвитку», що відбулася 16 жовтня в Національному науковому центрі «Інститут аграрної економіки».
Відкриваючи конференцію, Роман Корінець, президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, Юрій Лупенко, директор Інституту аграрної економіки,ЕрікБлайх, керівник проекту USAID АгроІнвест, наголошували на важливості формування саме громадської платформи - об’єднання зусиль дорадчих служб, дорадників, виробників і переробників сільськогосподарської продукції, кооперативів, закладів науки та освіти, проектів міжнародної технічної допомоги, органів влади, місцевого самоврядування, сільських громад, організацій громадянського суспільства задля формування сприятливих умов для розвитку сільськогосподарського дорадництва як системи консультування фермерів, що сприятиме зміцненню конкурентоспроможності національного виробника, особливо малого і середнього бізнесу, комплексному розвитку сільських територій.
Із ключовими доповідями виступили Роман Корінець(Сільськогосподарське дорадництво України: проблеми, стратегія та шляхи розвитку) та Олена Бородіна, завідувач Відділу Інституту економіки та прогнозування НАН України, чл.-кор. НАН України (Сільськогосподарське дорадництво в контексті Європейської інтеграції України).
З доповідями та повідомленнями на конференції виступили: віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників УкраїниМикола Стрижак, віце-президент Союзу учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів УкраїниВіталій Львов, президент МБО «Добробут громадВіктор Терес, голова Комітету підприємців АПК ТППУОлег Юхновський, заступник голови Фередарійї профспілок УкраїниЄвген Драп’ятий,координатор напрямку аграрної політики проекту USAID АгроІнвестОлександр Муляр, експерт проекту «Німецько-український агрополітичний діалог»Марія Ярошко, директор Львівської аграрної дорадчої службиІван Паньків, директор Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої службиСвітлана Андрієнко, т.в.о. завідувача Навчально-методичного кабінету розвитку сільських територій ДУ НМЦ «Агроосвіта» Дмитро Шпилюк, проректор, керівник регіонального навчально-практичного центру розвитку сільських територій Сумського національного аграрного університетуОлександр Маслак, завідувач Кафедри аграрного консалтингу та сервісу НУБіПУТетяна Кальна-Дубінюк, експерт-дорадникОльга Кравченко, головний редактор журналу «Сучасна ветеринарна медицина»Юрій Курніков, заступник головного редактора журналу «Землевпорядний вісник» Алла Кальніченко, завідувач Відділу ННЦ «Інститут аграрної економіки», академік НААН УкраїниМихайло Кропивко та інші.
Учасники конференції відзначали, щосільськогосподарське дорадництво, як система консультування фермерів, ще не набуло належного розвитку в Україні, а мережа сільськогосподарських дорадчих служб в Україні, статус яких визначений Законом України «Про сільськогосподарську дорадчу діяльність», ще тільки формується. І, як правило, за рахунок міжнародної технічної допомоги. Дорадництвоще не отримало належної підтримки з боку держави.
Важливим етапом у розвитку сільськогосподарського дорадництва має стати підписання Угоди про Асоціації між Україною та Європейським Союзом. Статтею 404 проекту цієї Угоди передбачається, що співробітництво між Сторонами у сфері сільського господарства та розвитку сільськихтериторій охоплюватиме, серед іншого, наступні сфери:
поширення знань шляхом проведення навчальних та інформаційних заходів;
сприяння інноваціям шляхом проведення досліджень та просування системи дорадництва до сільськогосподарських виробників.
Учасники наголошували, нерозвиненість системи дорадництва знижує конкурентоспроможність малого та середнього бізнесу в сільській місцевості, робить села непривабливими для проживання, особливо серед молоді. Ситуацію треба змінювати. У цьому найбільшу зацікавленість повинні мати фермерські організації, кооперативи, малий та середній бізнес на селі. Однак, зважаючи на світовий досвід, ключова роль повинна належати все-таки державі.
Серед рекомендації учасників конференції органам державної виконавчої влади, - розробити заходи з реалізації положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і його державами-членами в частині просування системи дорадництва до сільськогосподарських виробників з урахуванням положень Регламенту № 73/2009 Ради ЄС та забезпечити їхню реалізацію,забезпечити створення державної системи дорадництва,забезпечити безумовне виконання норм Закону України «Про сільськогосподарську дорадчу діяльність», зокрема, в частині фінансування соціально спрямованих дорадчих послуг,підготовку кадрів для системи дорадництва,сприяти формуванню професійного самоврядування та саморегулювання у системі дорадництва.
До формування системи сільськогосподарського дорадництва повинні більш активно залучатися також органи місцевого самоврядування та місцевої виконавчої влади: запроваджувати власні програми та заходи підтримки дорадництва, формувати комунальну систему дорадництва, використовуючи як світовий, так і вітчизняний досвід, широко використовувати механізми державно-приватного партнерства для формування системи дорадництва. Певний досвід підтримки дорадництва місцевими органами влади накопичено у Полтавській області і він заслуговує на вивчення та поширення у інших регіонах країни.
НАСДСУ, учасники конференції висловили подяку міжнародним організаціям, урядам країн, проектам міжнародної технічної допомоги за підтримку, яку вони надавали та надають задля розвитку системи дорадництва в Україні. На думку учасників конференції міжнародним організаціям, урядам країн, проектам міжнародної технічної допомоги варто зосередити більшу увагу на формуванні та зміцненні інститутів – як формальних, так і неформальних – у системі сільськогосподарського дорадництва, оскільки саме вони визначають життєздатність дорадчих служб.
Учасники конференції підтримали ідею створення громадської платформи задля створення європейської системи дорадництва в Україні. Це дозволить більш ефективно використовувати можливості партерів для донесення знань до сільськогонаселення, покращити роботу з методичного забезпечення сільськогосподарських дорадчих служб та організацій і установ, причетних до їхньої діяльності, здійснювати заходи з інтеграції НАСДСУ у міжнародну систему дорадництва.
Учасники конференції переконані, що тільки спільними зусиллями – державних і недержавних організацій – можна створити і Україні європейську систему консультування фермерів і закликають до об’єднання задля досягнення мети сільськогосподарської дорадчої діяльності - поліпшення добробуту сільського населення та розвитку сільської місцевості.
Організатори конференції: Всеукраїнська громадська організація «Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України» (ВГО НАСДСУ), Національний Науковий центр «Інститут аграрної економіки», Кафедра аграрного консалтингу та сервісу Національного університету біоресурсів і природокористування України, ДУ «НМЦ «Агроосвіта», Департамент науково-освітнього забезпечення АПВ та розвитку сільських територій Міністерства аграрної політики і продовольства України за підтримки Проекту USAID «АгроІнвест».
З матеріалами конференції можна ознайомитися на Інтернет-сторінці НАСДСУ www.dorada.org.ua.
Джерело інформації - Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України