Федерація професійних спілок України підтримує та вітає напрямок політики української влади щодо розвитку і залучення громадянського суспільства до процесу вироблення та реалізації державного курсу, як це зазначено у щорічному посланні Президента України до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України.
Знайшли своє відображення у посланні і турботи профспілок про людину праці, а саме У посланні зазначено про наміри стосовно підвищення соціальних стандартів, збільшення реальних доходів працюючих і загальне поліпшення якості життя українських громадян. Підтримується реформа соціального забезпечення й соціального захисту українських громадян в частині надання адекватної допомоги тим, хто цього дійсно потребує та високої якості соціальних послуг. Будемо сподіватися, що все це дозволить нам наблизитись до європейської моделі соціального захисту. Крім того, акцентовано увагу на прискорення реформування національної економіки. Передбачається, що базовими пріоритетами у цьому процесі мають стати, забезпечення усталеного економічного зростання в умовах глобальної кризи, вплив якої до цього часу відчувається у світовій економіці. Все це, як зазначено у посланні - актуальне питання 2012 року.
У зв’язку з тим, що зараз іде формування основного фінансового закону за яким наша країна буде жити в 2013 році - Державного бюджету, профспілок дуже цікавить питання бюджетної політики. Посланням передбачається, що у 2012 р. основними завданнями бюджетно-податкової політики залишатимуться оздоровлення системи державних фінансів та стимулювання економічної активності. Зазначено, що завдяки застосуванню фіскальних стимулів у 2012 р. в економіку України буде спрямовано інвестиційний ресурс у розмірі 47 млрд. грн. Загалом, через фіскальні та бюджетні інструменти в 2012 р. державою буде спрямовано 8 % ВВП на реалізацію завдань стимулювання економічної активності. Разом з тим ефективність упровадження бюджетно-податкових стимулів значною мірою залежатиме від здатності Уряду сформувати стимули для раціонального та продуктивного витрачання обсягу наданих коштів.
Зазначено, що для успішної імплементації передбачених Програмою економічних реформ України на 2010–2014 рр. кроків і підвищення ефективності бюджетної політики Україна потребує зрозумілих, чітко визначених напрямів і завдань, які планується реалізувати в 2013 р.
Зважаючи на актуальні виклики, що стоять перед Україною, пріоритетними напрямами у середньостроковій перспективі у цій сфері для Кабінету Міністрів України мають стати:
- продовження реформ у системі державних фінансів (відповідно до програми економічних реформ);
- підвищення ефективності бюджетної політики та перегляд її окремих пріоритетів (зменшення дефіциту бюджету, боргового навантаження на економіку, збереження високого рівня інвестиційних видатків зведеного бюджету, підвищення соціальних стандартів і збільшення видатків на соціальні проекти, інвестиції у проведення реформ);
- розроблення пакета антикризових заходів на випадок актуалізації ризиків погіршення динаміки економічного розвитку в Україні.
«Реалізація таких напрямів бюджетної політики створить передумови для забезпечення сталого економічного зростання України, підвищення рівня соціального захисту громадян і поліпшення якості надання державних послуг» - йдеться у посланні Президента України.
Зі свого боку Федерація профспілок України буде докладати максимум зусиль, використовуючи всі можливості соціального діалогу, щодо врахування владою найбільшої кількості пропозицій профспілок до проекту Державного бюджету України на 2013 рік з метою захисту соціальних і економічних інтересів прав працівників та досягнення високого рівня життя громадян.
Не залишено поза увагою питання низького рівня оплати праці і неефективної політики зайнятості. Вказано, що для усунення цих чинників доведеться здійснити суттєві зміни в забезпеченні права на працевлаштування, досягти європейських стандартів оплати й безпеки праці, гарантій соціального забезпечення, умов життя громадян, охорони здоров’я, розвитку освіти, культури, соціального захисту тощо. Радикальне поліпшення стандартів у соціальній сфері має і пріоритетне економічне значення, оскільки від цього залежать можливість включення до європейського ринку праці, доступ до ринку товарів і послуг, розвиток гуманітарного капіталу, формування середнього класу та зрештою забезпечення міжнародної конкурентоспроможності України.
Профспілки, як соціальні партнери, будуть здійснювати громадське відстеження виконання зобов’язань влади та активно використовувати соціальний діалог з метою забезпечення соціальної спрямованості бюджетної політики і соціальної справедливості, здійснювати активну бюджетну політику, спрямовану на стимулювання економіки і підвищення добробуту населення, а також виконання «Цілей розвитку тисячоліття» щодо боротьби з бідністю.
Довідково: з текстом послання Президента України до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України можливо ознайомитись за адресою - http://www.niss.gov.ua/content/articles/files/poslannya2012-993d0.pdf
Департамент бюджетної політики
та соціального захисту ФПУ