Наміри урядовців виплатити борги із зарплати, на жаль, знову перетворюються на профанацію. Адже замість конкретних кроків розроблений урядом «План невідкладних заходів щодо погашення заборгованості із заробітної плати» містить переважно популістські гасла.
Борги роботодавців продовжують зростати не щодня, а щогодини. Лише за червень загальна сума заборгованості із виплати зарплатні в Україні збільшилася на 5,4%, або на 101 млн грн, і станом на 1 липня сягнула 1,96 млрд грн. При цьому левову частку цієї суми - 1,28 млрд грн. - склали боргові зобов'язання, які накопичилися на економічно активних підприємствах.
Статистика свідчить, що найбільші труднощі з виплатою коштів існують у промисловій (72% від усіх боргів) та транспортній сферах.
«Ми пам'ятаємо, як нещодавно шахтарі на всю країну заявили про свої проблеми з отриманням кревно зароблених, - нагадує «ВВ» експерт із соціальних питань Андрій Павловський. - Ця ситуація досі не вирішена».
Тим часом 22 липня уряд видав розпорядження №517 «Про затвердження плану невідкладних заходів щодо погашення заборгованості із заробітної плати». Документ не вирізняється «новизною та оригінальністю». Взяти хоча б до прикладу одне з положень, що свідчить про «геніальність» усього документу.
Так, міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, обласним та Київській міській держадміністраціям доручено «вжити заходів щодо недопущення виникнення заборгованості із заробітної плати та забезпечити її скорочення на підприємствах, що належать до сфери управління органів виконавчої влади та розташовані на території відповідного регіону, згідно із складеними графіками - до 15 числа кожного місяця».
«На тлі поглиблення проблеми Гройсман показово дав команду Мінсоцполітики написати чергову програму з подолання заборгованості. І тут чиновники середньої ланки дістають із шухляд старі проекти, вписують у них свіжі дати і подають цю писанину як новий документ», - каже Павловський.
«План виплати боргів має містити лише конкретний графік, - зазначає у коментарі «ВВ» економіст Андрій Новак. - Тобто треба порахувати заборгованість на кожному підприємстві й вказати, яка сума повинна бути виплачена на певну дату. Інші механізми тут не працюватимуть. Оприлюднений документ є фікцією, а озвучені «заходи» - не більше ніж гаслами, що мають на меті показати, ніби уряд щось робить для вирішення вкрай гострого питання».
Ще одне із положень розпорядження Кабміну передбачає «притягнення до відповідальності керівників підприємств, що належать до сфери управління органів виконавчої влади, які допустили порушення вимог законодавства щодо своєчасної виплати заробітної плати».
Як зауважує економіст Олександр Охріменко, в цьому положенні чиновники просто повторили статтю 175 Кримінального кодексу України, яка передбачає, що «безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більше ніж за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років».
У розпорядженні Кабміну також вказується на «необхідність забезпечення своєчасного відшкодування підприємствам податку на додану вартість» та «рекомендується керівникам підприємств забезпечити першочергове спрямування коштів, отриманих під час відшкодування податку на додану вартість, на погашення заборгованості із заробітної плати».
«Зв'язок між відшкодуванням ПДВ і виплатою зарплатні слабкий, - каже Новак. - У приватному секторі розрахунки взагалі залежать від сумлінності керівника підприємства. Працівники не повинні перейматися, відшкодували ПДВ чи ні, це не є причиною накопичення боргів».
На думку Охріменка, заборгованість із заробітної плати на приватних підприємства виникла через те, що вони втратили чималі кошти внаслідок банківської кризи в Україні. Андрій Новак резюмує, що вирішення проблем із виплатами залежить від виконання дохідної частини місцевих і центрального бюджетів.
Виктория ЧАЙКА
Динаміка заборгованості з виплати зарплати
Динаміка середньої заробітної плати, (грн.)
(Табл.№ 2)