Упродовж багатьох років суспільство непокоїть хаотична перебудова сільськогосподарського сектору народного господарства України і, що не менш важливо, доля працівників агропромислового комплексу, яких спіткали масове безробіття й непередбачуваність майбутнього. Але голова Профспілки працівників агропромислового комплексу України Ігор Сопелкін запевнив: «Насправді не все так погано, як здається. Зміни на краще відбуваються, а наші спілчани активно цьому сприяють».
– Ігоре Сергійовичу, знаю, що ЦК вашої профспілки вбачає в газеті «Профспілкові вісті» солідну й популярну серед спілчан трибуну для висловлення думок щодо актуальних напрямів профспілкової роботи, аналізу ситуації, обміну досвідом...
– Так, і ми, безумовно, зацікавлені в співпраці з «Профспілковими вістями», бо нам є що сказати, є що анонсувати. За останні півроку новою командою ЦК було реалізовано чимало власних проектів з оздоровлення дітей, захисту прав спілчан, навчання профлідерів, для молоді проведено всеукраїнський форум, зовсім недавно – Всеукраїнське медіа-кафе. Тож маємо намір регулярно й докладно висвітлювати в «ПВ» виконувану роботу. Тим більше, що наші первинні організації зауважують, що їм бракує інформації, адже, на жаль, не всюди є Інтернет.
– Що передусім хотіли б сказати спілчанам?
– Багатьом відомо, як болісно позначилися на веденні сільського господарства переорганізація, нові форми управління. Це справді складно, і передусім для простих сільчан. Але ж це – наші люди! Тож ми, Профспілка АПК, не лякаємо їх, не нарікаємо, а навпаки – робимо все для того, аби ситуація в сільському господарстві була всім зрозумілою. Ми не кажемо, що, мовляв, усе погано, а пояснюємо, за яких умов може бути добре, і що профспілка робить для того, аби це «добре» настало швидше. На власному прикладі – наших первинних, районних, обласних організацій, Центрального комітету – демонструємо, що профспілка живе й діє, має багато перспективних програм, планів, уважна до кожного сільгосппрацівника. Ми прагнемо, аби про це знав кожен!
– Гадаю, в цю картину вписується й належний соціальний діалог із керівництвом Міністерства агрополітики й продовольства?
– Так, повне взаєморозуміння. Як і з Асоціацією голів сільських та селищних рад. Свого часу я очолював профком апарату міністерства. Тож маю досвід роботи як із міністерством, так і в профспілці. Нині найголовніше те, що розроблено, обговорено з громадськими організаціями й затверджено державну Програму подальшого розвитку сільського господарства України. Й ті заходи, до яких нині вдається міністерство, мають усіх переконати, що ми – на правильному шляху. Програму необхідно реалізовувати, адже впродовж багатьох років тривало лише руйнування цього сектору, на жаль, закономірне. Я дуже й дуже сподіваюся, що міністрові Миколі Володимировичу Присяжнюку вдасться переломити нинішню ситуацію й повернути працю на землі тим, хто тут живе й любить та вміє працювати. Програма орієнтована передусім на фермерські господарства й одноосібників, тобто простих людей села, а не на холдинги, які не потребують державної уваги й підтримки. Наші селяни – мудрі люди, їм лише потрібна своєчасна й розумна допомога.
– На яких засадах сьогодні працює Профспілка працівників АПК України? Чи не стикаєтеся з певним консерватизмом мислення?
– Ні. Наші люди точно й правильно відчувають і сприймають сьогодення, нове мислення, сучасні технології й підходи в роботі. Ми одержуємо сигнали від первинок: потрібні нові знання, систематичне навчання! Оскільки вони в цьому зацікавлені, починаючи з нинішнього року, ми ще активніше взялися до навчання профактиву. Вдосконалюємо й власне організаційну роботу: листування електронною поштою, робочі переговори он-лайн та ін.
– Чи підтримує профспілковий рух молоде покоління?
– У Профспілці працівників АПК 35% членів – це молодь. На щастя, молоді люди, передусім студенти наших навчальних закладів, демонструють щиру зацікавленість у громадській роботі. І це добре, бо молодь мислить по-сучасному, легко засвоює інформаційні й спеціальні прогресивні технології. Тому дуже хочу поєднати їхню активність, сучасні знання з досвідом ветеранів – для поліпшення профспілкової роботи. Загалом робота з молоддю – це один з найпріоритетніших напрямів нашої роботи: переконаний, що майбутнє профспілки саме за молодими! Цьогоріч ми розробили – а Президія ЦК Профспілки затвердила – Концепцію розвитку молодіжної політики до 2015 року. Документ регламентує цілі та завдання, які висуваємо перед собою. Крім того, сконцентрували увагу на створенні в профспілці молодіжної ради.
– Як ви впливаєте на вирішення питання працевлаштування молодих кадрів? І як у нових сільгоспструктурах ставляться до членів профспілки?
– За бажанням молодого активу готуємо для випускників спеціальний психологічний тренінг за темами: «Як поводитися на співбесіді з роботодавцем», «Самопрезентація; складання резюме». Всім відомо, що багато залежить саме від першої розмови при прийомі на роботу. Хочемо, аби юнаки й дівчата не губилися, могли аргументовано та переконливо подати всі необхідні дані про себе. Візьмімо Сумський Національний аграрний університет або, скажімо, беззаперечного лідера – Національний університет біоресурсів і природокористування України, інші наші заклади. Всюди – найвищий рівень підготовки сучасних фахівців! Молодь демонструє добре володіння фахом, знання іноземних мов. Але, на жаль, чимало власників нових компаній воліють запрошувати менеджерів, керівників середньої ланки з-за кордону. Через це нашим випускникам буває важко влаштуватися на роботу. Але з іншого боку, молодь непросто залучити до роботи на селі, бо там втрачено інфраструктуру. Тут має бути зважена державна політика.
Горе-господарі великих холдингів завдають нам багато й інших прикрощів, традиційно «пресують» профспілку. Маємо приклади, коли людей погрозами примушують виходити з профорганізації, коли одним почерком написано десятки заяв про вихід (утім, найчастіше текст просто набирається на комп’ютері, а потім роздруковується потрібна кількість копій). Ми були готові на повен голос заявити про цю проблему, скликати прес-конференцію, транслювати її по телебаченню. Але... постраждалі, на жаль, побоюються втратити роботу. Розуміючи це та дбаючи про своїх спілчан, ми змушені вирішувати ці складні питання іншими методами. І водночас готуємося до масштабної кампанії на ТБ, присвяченій обговоренню питань масового порушення прав працівників на підприємствах.
Причина «господарського свавілля» відома: власники підприємств убачають у профспілках опозицію, перешкоду своїм негідним діям, зокрема використанню нетрадиційних форм зайнятості, невиправданим звільненням. До речі, проаналізувавши цю ситуацію, я дійшов висновку, що так безсоромно чинять здебільшого молоді власники, керівники не мудрі й не далекоглядні. Лише розумні господарі знають, що з профспілкою можна вирішувати будь-які питання, що вона – помічник. А голову профкому цілком можна розглядати як заступника директора з соціальних питань.
Розмовляла Тетяна МОРГУН, «ПВ»