23 березня 2012 р. відбувся національний тристоронній круглий стіл «Гідна праця для молоді»
Круглий стіл було проведено за організаційної підтримки Міжнародної організації праці (МОП) разом с Федерацією профспілок та Міністерством соціальної політики України.
Нагальними питаннями заходу стали питання працевлаштування: як забезпечити молодь гідними умовами праці, що потрібно зробити для підвищення її оплати.
У заході взяли участь заступники Голови ФПУ Сергій Кондрюк та Тетяна Гулечко, перший заступник Міністра соціальної політики України Василь Надрага, заступник Голови Федерації роботодавців України Олексій Мірошниченко, фахівці Федерації профспілок України, Мінсоцполітики, Державного центру зайнятості, лідери профспілкових організацій та об’єднань роботодавців, експерти Міжнародного бюро праці, представники громадських організацій, науковці, журналісти. Від Профспілки працівників агропромислового комплексу України на круглому столі приймала участь Гордієнко Катерина – консультант з організаційних, молодіжних та міжнародних питань.
Головував на засіданні Національний координатор МОП в Україні Василь Костриця.
Під час круглого столу було обговорено тенденції та виклики молодіжної політики зайнятості і безробіття в Україні, розвитку освіти і професійного навчання, можливості поширення передового досвіду з цього питання. На засіданні було представлено результати дослідження, проведеного у рамках Проекту ЄС-МБП «Ефективне управління трудовою міграцією та її кваліфікаційними аспектами» - «Дослідження і аналіз вакансій та потреб у кваліфікованих кадрах у ЄС, в основних країнах призначення міграції, у Молдові та Україні». Наголошувалось, що круглий стіл слугуватиме платформою для представників молоді, урядових структур та соціальних партнерів для обміну думками щодо ситуації з молодіжною зайнятістю в Україні та для обговорення вже наявних кращих практик українських роботодавців.
«Я сподіваюся, що у питанні зайнятості та працевлаштування молоді ми нарешті перейдемо від слів до справи, - заявив, виступаючи на круглому столі, заступник Голови ФПУ Сергій Кондрюк. – Ми повинні розробити комплексну програму профорієнтації та працевлаштування молоді, її забезпечення гідними умовами праці. Позиція Федерації профспілок України відома й незмінна: ми – за соціальні гарантії та гідну оплату праці. Треба, щоб вибір професії молодою людиною був свідомим. А для цього на законодавчому рівні необхідно прийняти такі рішення, щоб профорієнтація була важливою частиною соціально-економічного розвитку. Тут всім учасникам соціального діалогу – владі, роботодавцям та профспілкам – треба діяти разом, об’єднувати свої можливості та ресурси, шукати нові шляхи реалізації цей частини соціальної політики».
Сергій Кондрюк торкнувся і питання майбутньої Генеральної угоди, наголосивши при цьому, що там знайдеться місце окремому спеціальному розділу про молодіжну зайнятість, роль молоді на ринку праці. Соціальним партнерам, підкреслив заступник Голови ФПУ, треба зробити все можливе, щоб такий розділ все ж з’явився. Він також додав, що зараз вкрай необхідно розробити якісну та ефективну програму пропаганди затребуваних суспільством професій серед молоді. «Праця має бути престижною в Україні, а для цього державі необхідно проводити системну інформаційно- роз’яснювальну роботу за участю роботодавців і профспілок».
«Розв’язання проблеми зайнятості молоді в Україні потребує кардинальних зрушень, - наголосив у своєму виступі перший заступник Міністра соціальної політики України Василь Надрага. - Адже, незважаючи на заходи, які вживаються Урядом у цій сфері, у тому числі щодо забезпечення першим робочим місцем, у більшості випадків, завершення професійного навчання молоді супроводжується невизначеністю з місцем роботи за фахом. Роботодавці часто висувають вимоги, які молодь не спроможна виконана. Це пояснюється тим, що потрібні досвідчені працівники, а досвіду роботи у молоді, яка нещодавно закінчила навчальний заклад, ще не має. Як наслідок, маємо збільшення серед безробітних частки не працевлаштованих випускників вищих навчальних закладів - з 13,7 % в 2010 році до 17,4 % у 2011-му».
Василь Надрага поінформував, що в Україні, як і в інших країнах Східної Європи, у сфері молодіжної зайнятості, особливо у віковій групі 15-24 років, спостерігається високий рівень безробіття – майже 20 % та низький рівень зайнятості (близько 35 %). Крім того, залишається високим рівень неактивності молоді. Молоді люди, які не працюють і не вчаться, в Україні – це майже 19 відсотків. Недостатнім залишається рівень зв’язку між освітою та ринком праці спричиняє дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили, переконані у Мінсоцполітики. «Перед нами стоїть складне завдання протидії цим негативним тенденціям і формування нової якості робочої сили, наголосив Василь Надрага. - Роботодавець нині потребує компетентного, професійно мобільного, вмотивованого, адаптивного, реалістично налаштованого працівника і наше завдання як держави створити умови для його професійного становлення та зростання. І передусім, необхідно радикально змінити принципи державного замовлення на підготовку кадрів. Важливість реалізації цих та інших завдань у сфері зайнятості молоді потребує об’єднання зусиль зацікавлених центральних і місцевих органів виконавчої влади, організацій роботодавців та їх об’єднань, профспілок».
«Під час круглого столу ми обговорили проблеми працевлаштування молоді, питання її зайнятості та поділилися досвідом вирішення цих непростих питань в умовах нашої країни, інших держав світу, - зазначив Національний координатор МОП в Україні Василь Костриця. – Ми напрацювали певні рекомендації, які представили учасникам засідання. Міжнародна організація праці пропонує кращий досвід, який є в різних країнах, для впровадження його в Україні з урахуванням наших національних умов».