Нинішній рік для академіка Української і Російської академій сільськогосподарських наук, доктора сільськогосподарських наук, Заслуженого агронома України Валентина Сергійовича Цикова дуже визначний: ось-ось виповнюється рівно 65 років його трудової діяльності в агропромисловому комплексі. А членом профспілки він став ще раніше – у 1946 році. Виходить, що перепусткою на довгий і надзвичайно цікавий життєвий шлях, який вважає єдиним і найправильнішим, послужив для нього простий документ темно-зеленого кольору з безліччю наклеєних марок – свідчень сплати профспілкових внесків.
Свій профспілковий квиток Валентин Сергійович не випадково прихопив із собою, поспішаючи на чергове проведення Дня поля, яке відбувалося у дослідному господарстві «Дніпро», що є базовим для Інституту сільського господарства степової зони НААН України. Саме сюди запросили шанованого ученого-аграрника, щоб в урочистій обстановці привітати його з ключовою подією: він став лауреатом конкурсу, оголошеного Профспілкою працівників агропромислового комплексу України.
Пленарну частину Дня поля відкриває директор Інституту сільського господарства Анатолій Черенков:
- Сьогоднішнє наше заняття з начальниками районних сільгоспуправлінь області проводиться напередодні осінньої посівної кампанії. Всі отримали наукові рекомендації, розроблені ученими інституту, всі матимуть можливість оглянути наш полігон, ознайомитись з методами підготовки ґрунту по всіх попередниках. Учені – завжди до ваших послуг, шановні аграрії! Але перед усім дозвольте запросити до президії гостя, який прибув із Києва з надзвичайною місією – це голова Профспілки працівників агропромислового комплексу України Ігор Сергійович Сопелкін. Він привітає усім нам добре відому людину, яку ми також запрошуємо до президії, - Валентина Сергійовича Цикова. Виявляється, що до його титулів, здобутих у наполегливій і нелегкій громадськоважливій діяльності, додається ще один – він лауреат Всеукраїнського конкурсу!
Під гучні оплески присутніх запрошені займають місця в президії. З вітальним словом звертається до аудиторії голова Профспілки працівників АПК Ігор Сергійович Сопелкін:
- Шановні друзі! На ідеї проведення конкурсу наполягали члени Молодіжної ради Профспілки працівників АПК. Саме вони захотіли знайти в Україні найбільш знаменитих своєю активністю у профспілковому житті людей. Тих, на кого треба рівнятись молодим, тих, хто віддав справі служіння суспільству увесь жар свого серця, всю енергію, здоров’я – не шкодуючи і не вагаючись. Вибір випав на Дніпропетровську область, де мешкає відомий далеко за її межами орденоносець, ветеран Великої Вітчизняної війни Валентин Сергійович Циков. Взято до уваги його довготривале перебування у лавах профспілки, громадська активність і… продовження трудової діяльності. Так, Валентин Сергійович на порозі свого 90-річчя ще виконує службові обов’язки!
До сказаного Ігор Сергійович додав, що Профспілка працівників АПК - третя по своїй численності в Україні, входить до складу Міжнародної організації профспілок, веде належний соціальний діалог з Міністерством аграрної політики та продовольства України, підтримує ініціативу Президента та Міністра «Рідне село», у якій передбачається вирішення назрілих проблем та сприяння кращому майбутньому сільських мешканців.
А далі, ще раз привітавши переможця конкурсу, вручив барвистий букет квітів, диплом лауреата і грошову премію Валентину Сергійовичу Цикову.
Задоволений та схвильований учений також виходить до трибуни:
- Дозвольте у переддень мого 65-річного ювілею трудової діяльності у галузі аграрного виробництва висловити вдячність за увагу до профспілкового стажу, який міг би залишитись непоміченим. А завдяки такому важливому конкурсу, став відомий на всю Україну. Ось він, мій профспілковий квиток, у якому дата прийому – 1946 рік! Проніс його через усе життя. І можу з певністю сказати: горджуся, що саме на Дніпропетровщині знайшов своє покликання, зумів внести свій внесок у справу розвитку сільського господарства. Минув великий історичний відрізок часу. Протягом мого перебування на посаді керівника Всесоюзного інституту кукурудзи виникло чимало цікавих починань. Про одне з них хочу наголосити присутнім. Сьогодні тут зайшла мова про кукурудзу, про розвиток конкуренції між українськими та зарубіжними селекціонерами. Так от: світовий рекорд по її врожайності народився саме тут, на Дніпропетровщині. У невеличкому селі Мишурин Ріг Верхньодніпровського району народився, жив і трудився Марко Остапович Озерний. Простий трудівник, ланковий, бригадир, а далі – голова колгоспу «Червоний партизан», а потім – Герой Соціалістичної праці. Йому належить тодішній світовий рекорд у 1949-му році: було зібрано по 224,6 центнера з гектара кукурудзи! Завдяки цим здобуткам славного земляка заснували у його рідному селі університет молодих кукурудзоводів Дніпропетровщини, а у 1972 році ми створили Клуб кукурудзоводів, запровадили обласний перехідний приз його імені. То були незабутні часи!
Валентин Сергійович наголосив, що Профспілка ніколи не була осторонь інтересів трудящих, сприяла трудовому суперництву, заохочувала до нових звершень і перемог. І він особисто завжди займав передові позиції у профспілковому русі, дбав про вирішення соціальних питань: забезпечення співробітників житлом, їх належне оздоровлення. На березі Азовського моря був побудований піонерський табір, реконструйований пансіонат. Можна багато згадувати, бо зусилля не пропадали марно, а мали відчутні результати. І з висоти сьогодення приємно оглянути пройдений шлях.
- Ще раз дякую за те, що помітили мій внесок у загальну справу і надали йому великого значення. Я був і залишаюсь членом профспілки! – завершив свій виступ лауреат під щирі привітальні оплески.
День поля продовжувався згідно з розпорядком, а головні дійові особи ранкової урочистої події погодилися дати інтерв’ю кореспонденту.
Ігор Сергійович СОПЕЛКІН, голова Профспілки працівників АПК України:
- Мій візит до Дніпропетровська носить справді святковий відтінок. Такі люди, як Валентин Сергійович Циков, просто унікальні. І у кого, як не у них, нам варто вчитися! Метою конкурсу була популяризація профспілкового руху. І вона досягнута належним чином. Далі я вирушаю до Черкащини – там другий переможець: жінка з профспілковим квитком, датованим 1943 роком. Їй 83 роки, вона – на заслуженому відпочинку. А Валентин Сергійович – працюючий пенсіонер, продовжує благородну справу інформування та пропагування науково-технічних досягнень.
Валентин Сергійович ЦИКОВ, академік, доктор наук, заслужений агроном України:
- Так, я продовжую працювати. Скажу відверто, що відчувати себе в строю, бути потрібним суспільству – це дуже важливо. У далекому 1946 році я вступив до інституту сільського господарства, після його закінчення потрапив у глухе село на Київщині – три роки працював звичайним агрономом. Потім – Дніпропетровськ. Був викладачем в обласній школі, а згодом поїхав у П’ятихатський район і там тринадцять років був заступником директора агротехнічної бази Всесоюзного інституту кукурудзи. Захистив кандидатську дисертацію і повернувся до обласного центру. Займав пост завідуючого відділом науково-технічної інформації, був заступником директора и 15 років – директором Всесоюзного науково-дослідного інституту кукурудзи. Став доктором наук. А після реформи АПК довелося одночасно і бути директором інституту, і генеральним директором науково-виробничого об’єднання «Дніпро». Сюди входило 15 дослідних станцій у багатьох областях України. Маю шість орденів, серед них – орден Леніна – за розробку механізованих технологій для отримання високих врожаїв у Дніпропетровській області. Мені присвоєно 15 звань. Маю почесну відзнаку губернатора «За розвиток регіону». Дуже задоволений сьогоднішньою подією, наче додалося мені сил і натхнення.
Галина Миколаївна СМИРНА, голова Дніпропетровської обласної організації профспілки працівників АПК:
- Дуже приємно усвідомлювати, що наші земляки, наші члени профспілки заслуговують такої шани і визнання. Дійсно, академік Валентин Сергійович Циков – це гордість не тільки Дніпропетровщини, а й усієї України. Його розповіді та настанови доступні будь-якій аудиторії, з особливою цікавістю сприймаються молоддю. Адже він – активна особистість, яка знаходилась на вістрі подій протягом тривалого історичного періоду. Ми пишаємось, що наша обласна профспілка в різних організаційних формах працює вже 93 роки, із яких 67 років нашої історії написано за участю члена профспілки Цикова Валентина Сергійовича та ще багатьох людей, чиї життєві шляхи заслуговують бути взірцем для наступних поколінь. Адже рівень активності профспілки визначається активною позицією кожного члена профспілки.
Валентина ЛИТВИНЕНКО
Дніпропетровська обласна організація профспілки працівників АПК