Чи може роботодавець не дозволити працівникові відбути на навчальні військові збори по виробничій необхідності?
Відповідно до п.1 ч.9 ст. 29 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу від 25.03.1992 № 2232-XII, із змінами, внесеними згідно із Законами N 1169-VII ( 1169-18 ) від 27.03.2014 (далі-Закон), військовозобов'язані,яким надійшла повістка районного (міського) військового комісаріату (органу Служби безпеки України) на прибуття для призову на збори, зобов'язані прибути в пункт і в строк, зазначені у повістці.
Тому працівник повинен надати роботодавцю повістку, яка є доказом призову і буде підставою для подальших дій роботодавця.
Пунктом 2 ч. 9 ст. 29 Закону зазначено, що керівники підприємств, установ, організацій та навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форми власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття військовозобов'язаних до визначених пунктів збору.
Отже, роботодавець зобов’язаний дати дозвіл працівникові відбути на навчальні військові збори навіть незважаючи на виробничу необхідність.
Хвороба під час навчальних військових зборів, чи сплачується лікарняне?
В п.1 ч.14 ст.29 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу від 25.03.1992 № 2232-XII, із змінами, внесеними згідно із Законами N 1169-VII ( 1169-18 ) від 27.03.2014 (далі-Закон) зазначено, що якщо військовозобов'язаний захворів під час зборів і продовжує хворіти після їх закінчення, за ним зберігаються місце роботи і займана посада,а з дня закінчення зборів,у разі тимчасової непрацездатності,замість заробітної плати виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до закону.
Частиною 11 ст.29 Закону також сказано, що за призваними на збори військовозобов'язаними на весь період зборів зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності.
Тому, під час навчальних військових зборів працівнику, який захворів має виплачуватися середній заробіток. Якщо ж працівник продовжує хворіти після закінчення терміну зборів, то тоді вже йому повинні виплачувати лікарняні.
Чи можуть звільнити працівника у разі мобілізації ?
27.03.2014р. був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації», який вніс ясність у питання чи є підставою для розірвання трудового договору з працівником військова служба під час мобілізації.
Частиною 2 ст. 39 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII, із змінами, внесеними згідно із Законами N 1169-VII ( 1169-18 ) від 27.03.2014р. визначено, що за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності".
В ч.3 ст.119 КЗПП зазначено, що працівникам, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку.
Отже,можна зробити висновок, що призов та проходження працівниками військової служби під час мобілізації не є підставою для розірвання трудового договору,якщо така служба триває не більше одного року.