background
На головну сторінку - Новини - Новини Профспілки

За соціальний добробут та економічний прогрес!

 Профспілки спільно зі своїми зарубіжними партнерами активно впроваджують принципи гідної праці в Україні. З цією метою під егідою ФПУ періодично відбуваються громадські обговорення, круглі столи, у ході яких представники профспілок, інших громадських організацій, науковці та соціальні партнери мають згоду висловити свою позицію з питань наближення нашої держави до цивілізованих країн, зокрема, у сфері трудових відносин.

23 травня ФПУ спільно з Міжнародною організацією праці, регіональним представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні і Білорусі провела конференцію на тему: «Впровадження принципів гідної праці в Україні: погляд профспілок».

Метою стала презентація нової Програми співпраці у сфері гідної праці між МОП і Україною на 2012 – 2015 рр., представлення позиції профспілок щодо основних завдань для впровадження в Україні принципів гідної праці на національному, галузевому, регіональному та виробничому рівнях, а також напрацювання рекомендацій профспілок щодо впровадження в Україні
принципів гідної праці.

У заході взяли участь фахівці апарату ФПУ, представники інших профспілкових об’єднань, науковці з Київського національного економічного університету ім.В.Гетьмана, Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи НАН України та ін.

Перед присутніми виступили: заступник Голови ФПУ С.Я Українець, Національний координатор Міжнародної організації праці в Україні В.І.Костриця, директор регіонального представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні і Білорусі Урсула Кох-Лаугвиць та ін.

Профспілку працівників АПК України представляла Тетяна Петрівна Марченко, яка висловила бачення Профспілки в обраному контексті.

Виступаючи відзначили, що гідна праця – це, насамперед, нормальні умови праці, адекватна заробітна плата і соціальний захист працівника, відсутність дискримінації на робочому місці, забезпечення трудових прав людини, а також гарантія захисту її від бідності.

Нажаль, є підстави констатувати, що в Україні до сьогодні так і не ліквідована бідність серед працюючих, тобто не забезпечена реалізація конституційного права працівника на достатній життєвий рівень для себе та своєї сім'ї, існують низькі стандарти умов і безпеки праці, а саме:
допускаються випадки впливу на працівників небезпечних і шкідливих виробничих факторів;
поширеною є практика встановлення заробітної плати на рівні мінімальних стандартів і допущення заборгованості з виплати заробітної плати;
жінки, молодь та інваліди зазвичай стикаються з різними формами дискримінації у трудових відносинах;
не виконуються передбачені чинним законодавством державні гарантії в оплаті праці для працівників освіти, культури та охорони здоров'я, соціальної сфери та державної управління та ін.

Профспілки України визнають, що пріоритетним завданням в сфері зайнятості є підвищення ефективності економіки, покращення інвестиційного клімату, створення нових, збереження та легалізація існуючих робочих місць, розвиток людського потенціалу, забезпечення повної, продуктивної та вільно обраної зайнятості. ФПУ усвідомлюючи необхідність створення умов для забезпечення реалізації конституційного права на працю та достатній життєвий рівень, збереження та розвитку трудового потенціалу, поліпшення соціально-трудових відносин та колективно-договірного їх регулювання між роботодавцями та працівниками приймає активну участь в обговоренні Закону України «Про зайнятість населення» (нова редакція)». Аналіз законопроекту свідчить про те, що в ньому врахована значна частина профспілкових зауважень та пропозицій.

Підтримуючи ініціативи щодо підписання Національної тристоронньої угоди про зайнятість та робочі місця на довгостроковий період (5 років), ФПУ вважає, що підвищення рівня зайнятості та створення нових високотехнологічних робочих місць можливе наступним чином:
неухильним дотриманням Сторонами соціального діалогу законодавства України в сфері зайнятості та трудових відносин;
розвитку економіки, проведенням модернізацію виробництва з метою збільшення обсягів випуску конкурентоспроможної продукції;
створення максимально сприятливих умови для активної інвестиційної діяльності суб'єктів господарювання;
збереження та розвиток трудового потенціалу;
створення нових високотехнологічних робочих місць;
збільшення рівня зайнятості в різних сферах діяльності, зокрема в промисловості, з метою зменшення соціальної напруги, викликаної безробіттям, особливо у депресивних регіонах та монофункціональних містах;
легалізація трудових відносин та посилення мотивації до легальної праці, мінімізація тіньових схем у трудових відносинах;
протидії обсягів тіньової зайнятості та посилення механізмів соціального захисту працівників;
сприяння розширенню сфери дії та охоплення працівників легальними формами зайнятості та загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
забезпечення високих стандартів та доступності навчання протягом життя, підвищення конкурентоспроможності та мобільності працівників на ринку праці.

У виступах особливо наголошувалося на тому, що в Україні першочерговим завданням держави має стати підвищення заробітної плати. Низька оплата праці - це фактор, який протидіє економічному зростанню і становленню інноваційної економіки. Вона звужує матеріальне відтворення працівника та його сім'ї, скорочує джерела інвестування в економіку, можливості формування бюджету і соціальних фондів.

Наслідком заниженої заробітної плати є деградація трудового потенціалу цілих галузей економіки, регіонів, країни.

Наприкінці роботи конференції відбулася робота в групах з опрацювання рекомендацій профспілок щодо впровадження в Україні принципів гідної праці.

Медіа-центр ФПУ