1 червня у Будинку Уряду України відбулось підписання сторонами соціального діалогу Національної тристоронньої угоди про зайнятість та робочі місця. Угоду підписали: від Кабінету Міністрів України - Віце-прем’єр-міністр України - Міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, від Спільного представницького органу всеукраїнських профспілок та профспілкових об’єднань - Голова Федерації профспілок України Юрій Кулик, від Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні – Голова Федерації роботодавців України Дмитро Фірташ.
У документі йдеться про спільні дії Уряду, профспілок і роботодавців з вирішення актуальних проблем, пов'язаних із стимулюванням зростання економіки, підвищенням рівня зайнятості і реалізації права громадян на гідну працю, збереженням трудового потенціалу України.
Виступаючи під час підписання угоди, Голова Спільного представницького органу всеукраїнських профспілок та профспілкових об’єднань, Голова ФПУ Юрій Кулик зокрема сказав: ««Профспілкам дуже приємно сьогодні відчувати, що в державі дуже плідно та ефективно розвивається соціальний діалог між органами державної влади, роботодавцями та профспілками. Угода, яку ми підписуємо сьогодні – вимога часу, можливість законодавчо унормувати низку нагальних питань національного ринку праці, дати поштовх для його легалізації та формування на принципах гідної праці. Доречі, у щорічній доповіді Міжнародної організації праці «Глобальні тенденції зайнятості – 2012» відзначається, що на глобальних ринках праці вже 3 роки зберігаються критичні умови, а число безробітних у світі дорівнює 200 млн. осіб, та у порівнянні з докризовим періодом, зросло на 27 млн. осіб. Також за оцінками МОП, молодь залишається серед тих, кого криза робочих місць уразила найбільше. У 2011 році у світі налічувалось 74,8 млн. безробітних серед молодих людей віком 15-24 роки, що на 4 млн. більше, ніж у до кризовому періоді. Вірогідність безробіття серед молоді втричі вище, ніж серед дорослих. За останніми оприлюдненими даними Держкомстату України, чисельність зайнятого населення у віці 15-70 років у 2011 році, у порівнянні з 2010 роком, збільшилася на 58,2 тис. осіб та становила 20,3 млн. осіб. Рівень зайнятості населення зріс з 58,5% у 2010 році до 59,2% у 2011 році.
Серед проблем формування національного ринку праці найбільшу стурбованість викликає сьогодні тенденція постійного скорочення кількості найманих працівників у легальному секторі економіки. Найбільші масштаби такого скорочення відбулись у сільському господарстві і переробній промисловості та високотехнологічних галузях, що забезпечують інноваційний розвиток економіки. Негативний вплив на зайнятість несе структура українського експорту в якому переважає продукція чорної металургії та хімічного виробництва. Технологічна відсталість української економіки та значна зношеність основних засобів виробництва».
Водночас, наголосив голова ФПУ, щорічно зростає частка зайнятих у неформальному секторі та на робочих місцях, що не потребують кваліфікації. «І драматизм ситуації полягає не лише в цьому, а й в тому, що через низьку оплату праці та дефіцит гідних умов праці було втрачено престижність робітничих професій, - підкреслив Юрій Кулик. - Як наслідок, - занепадає система професійно-технічної освіти, а обсяги навчання безпосередньо на робочих місцях мізерні. Профспілки вважають необхідним консолідацію зусиль Сторін соціального діалогу у вирішенні перелічених проблем, і в першу чергу, у забезпеченні підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняного виробництва, його інвестиційної привабливості та інноваційної складової. Саме таке сучасне виробництво може стати основою для продуктивної зайнятості та створення робочих місць на принципах гідної праці, підвищення якості життя для працюючих і членів їх сімей, ліквідації бідності серед працюючих».
«Варто також нагадати, що за останні два роки профспілки як мінімум восьми європейських країн активно включилися у роботу по підготовці до підписання подібних пактів зі своїми урядами та об’єднаннями роботодавців, - зазначив голова СПО всеукраїнських профспілок та профспілкових об’єднань. - І нам приємно повідомити, що українські об’єднані профспілки стали другими після іспанських, котрі добилися укладення Трудового пакту в своїй країні. Про що ми з гордістю проінформуємо своїх колег на щорічному з’їзді МОП в Женеві у червні цього року».
Голова ФПУ також зазначив, що головні положення угоди мають бути узяті за основу майбутніх колективних переговорів за новою Генеральною угодою.
«Саме ця Угода дозволятиме скоординувати наші спільні зусилля на вирішенні питань легалізації зайнятості, збереженні існуючих та створенні нових робочих місць гідної праці, - впевнений він. - Ми вдячні соціальним партнерам, національному координатору МОП В.І.Костриці за можливість ще раз засвідчити наші наміри, наше ставлення до зазначених проблем, об'єднання зусиль заради їх вирішення».
«Ми вирішили об’єднати свої зусилля для того, щоб покращити життя людей, - сказав Віце-прем’єр-міністр – Міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко. – Це можна зробити, перш за все, через надання якісного робочого місця з належними умовами праці. Ми вважаємо, що це найкращий шлях до соціального захисту людей. Ми добре розуміємо, що для цього потрібно зробити привабливі інвестиційні умови для наших підприємств – великих, малих, середніх. Надзвичайно важливо, щоб такі робочі місця були технологічними. Ми хочемо отримати до 2016 року відповідні результати нашої співпраці по вирішенню питання зайнятості і створення нових робочих місць. Думаю, якщо ми за це візьмемося разом, то зможемо вирішити цю важливу проблему».
Позицію роботодавців України оприлюднив голова Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні – Голова Федерації роботодавців України Дмитро Фірташ. Зокрема він сказав: «Дуже добре, що ми будемо разом вирішувати таку актуальну проблему, як забезпечення людей роботою. Зрозуміло, що економіка не зможе ефективно розвиватися, якщо ця проблема буде залишатися невирішеною. Дуже важливо зайняти не тільки робітників великих підприємств, але і малого і середнього бізнесу – тобто зробити те, чого не було у нас у радянські часи. З цієї метою ми – уряд, роботодавці, профспілки – разом повинні не тільки створювати нові підприємства та нові робочі місця, але і забезпечувати робітникам соціальний захист – від безробіття, низьких зарплат. Це може дати зріст економіки, скоротити рівень безробіття».
Медіа-центр ФПУ