Шановні колеги!
28 грудня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» (далі Закон №77). У зв’язку з цим просимо Вас звернути увагу, зокрема, на наступні передбачені цим законом зміни:
1. Змінами до статті 24 Кодексу законів про працю України встановлено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок інформування поки що не прийнятий, проте наполегливе прохання звернути увагу на цю вимогу закону з метою уникнення конфліктних ситуацій в подальшому.
2. Змінами до статті 265 Кодексу законів про працю України запроваджено нові фінансові санкції до підприємств за такі порушення:
- фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків ? у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;
- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі ? у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати;
- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці ? у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;
- порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим ? четвертим частини другої цієї статті ? у розмірі мінімальної заробітної плати.
Ці штрафи накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
3. Змінами до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачено, що ЄСВ сплачується у розмірі не менше мінімального внеску (тобто внеску з мінімальної зарплати) не залежно від розміру зарплати нарахованої працівникові за місяць (крім винагороди за цивільно-правовими договорами).
4. Також Законом № 77 встановлено механізм зменшення ставки ЄСВ в залежності від виконання підприємством наступних умов:
4.1 З 01 січня 2015 року розміри ЄСВ з урахуванням зменшувального коефіцієнту 0.4 складатимуть відповідно до класу ризику (з 1-го до 67-го класу) від 14,704% до 19,88 % відповідно (замість визначених в законі 36,76% ~ 49,7%) у разі якщо виконуються одночасно ВСІ наступні умови:
1 умова) місячний ФОП у 2015 році не менше ніж у 2,5 рази перевищує середньомісячний ФОП у 2014 році.
Якщо ж ця умова не виконуються, то зменшувальний коефіцієнт пропорційно збільшується, а ЄСВ розраховується за формулою:
2 умова) середня зарплата у 2015 році мінімум на 30% перевищує середню зарплату по підприємству у 2014 році;
3 умова) середній платіж на одну застраховану особу після застосування зменшувального коефіцієнта складе не менше ніж 700 гривень;
Це означає, що для того, щоб ЄСВ для 1 класу ризику склав задекларовані 14,704% (тобто для застосування зменшувального коефіцієнту 0.4) треба щоб середньомісячна зарплата на підприємстві складала:
Якщо коефіцієнт (а значить і розмір ЄСВ) збільшуватимуться пропорційно визначеній в умові 1 формулі, відповідно зменшуватиметься і розмір необхідної середньої зарплати.
4 умова) середня заробітна плата по підприємству має складати не менше трьох мінімальних заробітних плат:
Тобто середньомісячна зарплата у січні-листопаді 2015 року має складати не менше 3654 грн., а з грудня 2015 року – 4134 грн.
4.2 З 1 січня 2016 року розміри ЄСВ складатимуть відповідно до класу ризику (з 1-го до 67-го класу) від 22,056% до 29,82% (замість 36,76% та 49,7%) безумовно.
З урахуванням вищевикладеної інформації, звертаємось до Вас, шановні колеги, з проханням здійснити розрахунки та оцінку нововведень щодо зменшення ЄСВ та висловитись стосовно ефективності цих змін з точки зору виведення оплати праці з тіні.
Просимо розглянути.
З повагою,
ЦК Профспілки працівників АПК