background
На головну сторінку - Новини - Новини Профспілки

Про звітно-виборну конференцію у Дніпропетровській обласній організації Профспілки АПК.

 НОВІ УМОВИ - НОВІ ЗАВДАННЯ

    Цього року Дніпропетровська обласна профспілкова організація працівників агропромислового комплексу відзначить своє 95-річчя. За ці роки нею чимало зроблено для поліпшення життя трудівників.  
      Напередодні нового року профактив галузі підбив підсумки своєї роботи за минуле п’ятиліття на VII звітно-виборній конференції. І головним в діяльності профорганізації, як і століття назад, було й залишається забезпечення соціального захисту працівників шляхом колдоговірного регулювання соціально-трудових відносин (причому в схожих з 20-ми роками ХХ ст. умовах існування на селі різноукладних форм господарювання).  

    Нині в області, як зазначалося в доповіді на конференції голови обкому профспілки Галини Смирної, сформувалася система соціального діалогу на всіх рівнях. Зокрема, реалізація статутних вимог здійснювалася облпрофорганізацією через Угоду про соціальне партнерство з департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації та Союзом сільгосппідприємств області.
 
     Завдяки активній роботі профактиву у взаємодії з господарниками охоплено колдоговорами більше 75% сільгосппідприємств і фермерських господарств, 100% харчових переробних підприємств та навчальних закладів.

    Кращими за звітний період визнавались колдоговори ТОВ АФ ім. Горького, СТОВ «Злагода», ТОВ АФ «Відродження» Новомосковського району, ПП «Оазіс» Нікопольського району.
    Як результат, порівняно з 2010 р. середньомісячна зарплата працівників АПК виросла більш ніж на 800 грн. (151%). Так, гідну зарплату (3-3,5 тис. грн.) отримують трудівники цілого ряду господарств Новомосковського та Томаківського районів. Минулого року помітного її зростання (на 17-22%) досягнуто у Васильківському, Криничанському, Петропавлівському та Царичанському районах. 
 
    Керівники районних профорганізацій щомісячно моніторять рівень зарплати по кожній первинці, активно працюють в комісіях по легалізації зарплати та беруть участь у перевірках. І роботу в цьому важливому напрямку необхідно продовжувати, оскільки все ж, в цілому, за рівнем оплати праці аграрії суттєво відстають від більшості галузей. У зв’язку з цим зверталась увага на необхідність поліпшення колдоговірної роботи, посилення соціальної відповідальності бізнесу (стосовно останнього профспілка пропонує добитися прийняття відповідного закону, передбачивши ним, зокрема, виділення господарниками не менше 30% валових витрат на фонд оплати праці).
 
   Саме через колдоговори, зазначалося в доповіді, вирішується й чимало проблем, пов’язаних із забезпеченням зайнятості трудівників. Профспілку дуже турбує те, що з кожним роком суттєво зменшується кількість зайнятих в агропромисловому виробництві. Тільки за 2014 р. потреба роботодавців у працівниках на заміщення вільних робочих місць зменшилась на 9,2%. У багатьох районах на одне вільне робоче місце претендують від 20 і більше осіб. У зв’язку з цим зусилля сторін соціального діалогу спрямовуються на створення додаткових робочих місць, зокрема, через розвиток таких трудомістких галузей, як тваринництво, овочівництво, садівництво та забезпечення самозайнятості населення через розвиток кооперації на селі. У цьому сенсі, зокрема, дуже важливою є укладена обкомом профспілки з обласним відділенням всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад угода про співпрацю, яка дає юридичне підґрунтя для співпраці з органами місцевого самоврядування з метою створення додаткової мотиваційної бази по соціальному захисту одноосібників (вони забезпечують 80% виробництва молока). Особливо з урахуванням того, що зараз в області діє Програма розвитку молочного скотарства і вже створено 17 сільгоспкооперативів молочного напрямку. Завданням профспілки є взаємодія з місцевими радами по розширенню мережі таких кооперативів, як однієї з форм організації одноосібників для ведення більш ефективного господарювання та створення на їх базі територіальних профорганізацій.
 
    На думку профспілки, у вирішенні проблеми зайнятості сільського населення є дуже важливим підвищення кваліфікації, навчання працівників. Ось чому облпрофорганізації приділяє цьому велику увагу, розвиваючи роботу своїх первинних осередків у вищих, середніх та професійно-технічних навчальних закладах.
 
    В ув’язці з вирішенням цих важливих питань значна увага приділялась й іншим важливим напрямкам, і насамперед вдосконаленню організаційної роботи, зміцненню профорганізацій. В якості прикладів наводилась активна робота по розширенню профспілкових лав, яку ведуть Новомосковська, Васильківська, Солонянська, П'ятихатська, Магдалинівська райпрофорганізації.
 
   Конкретні пропозиції з удосконалення роботи профспілки висловили на конференції голови райкомів профспілки В.Тимченко (Новомосковський район), В.Литвинов (Томаківський район), голова профкому ПрАТ «Оріль-лідер» О.Іванченко та інші.
 
   Дуже важливим були й присутність та виступи на конференції соціальних партнерів профспілки – директора галузевого департаменту облдержадміністрації В.Удовицького та голови Союзу сільгосппідприємств області В.Карпенка.
 
   У прийнятій конференцією постанові було визначені головні напрямки діяльності з посилення соціально-економічного захисту працівників.  
 
   Її учасники також прийняли Звернення до керівників держави у зв’язку з погіршенням в країні соціального захисту сільських працівників.
 
   Головою обласної профспілкової організації знов обрано Галину Миколаївну Смирну.

Статтю підготував: К.Вікторов