background
На головну сторінку - Питання та відповіді

Питання та відповіді

  Питання до голови Профспілки     Юридична консультація     Загальні питання  

Рая
Як оплачується простій з вини роботодавця?
Відповідь: Роз'яснення Державної служби України з питань праці від 02.11.2016 р.

Працівника прийнято на повний робочий день, але фактично він працює меншу кількість годин. Чи вважається це порушенням трудового законодавства?

Відповідь надала Держпраці, зазначивши: якщо працівнику встановлено повний робочий час (40 годин на тиждень), а фактично він працює менше у зв'язку із відсутністю організаційних або технічних умов, то має місце простій не з вини працівника.

Відповідно до статті 113 КЗпП простій не з вини працівника підлягає оплаті з розрахунку не менше від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові окладу.

При цьому за непроведення оплати часу простою не з вини працівника передбачена така відповідальність:

- адміністративна - у вигляді штрафу в розмірі від 510 до 1700 грн, а у разі повторного вчинення або вчинення тих самих діянь щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері чи особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, - від 1700 до 5100 грн (стаття 41 КпАП);

- фінансова - у вигляді штрафу в розмірі 10 МЗП (наразі - 14500 грн) за кожного працівника (стаття 265 КЗпП).
Світлана
Якщо в день звільнення не виплатили зарплату:
Відповідь: КЗпП вимагає від роботодавця в день звільнення працівника видати йому трудову книжку і виплатити всі належні суми. Якщо підлеглий у день звільнення не працював, то виплата має бути проведена не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Водночас передбачено відповідальність за затримку розрахунку при звільненні, а саме: у разі невиплати з вини працедавця належних звільненому працівникові сум, за відсутності спору про їх розмір, підприємство, установа чи організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Отже, якщо звільнений працівник оскаржив у суді затримку розрахунку при звільненні, дохід у вигляді суми середньої зарплати на підставі рішення суду нараховується за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Такий дохід оподатковується податковим агентомПДФО та військовим збором у місяці його фактичного нарахування з відображенням у формі N 1-ДФ за ознакою "127".
Зазначимо, що згідно з Переліком КМУ N 1170 від 22.12.2010 р. такі виплати, нараховані працівникам за час затримки розрахунку при звільненні, не є базою нарахування ЄСВ.
Людмила
Як зміниться оподаткування пенсій з 1 липня 2016 року?
Відповідь: Нагадаємо, що з 1 січня 2015 року під оподаткування ПДФО потрапили суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, розмір яких у розрахунку на місяць перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня (у частині такого перевищення). У 2016 році включно по 30 червня 2016 року під оподаткування ПДФО за ставкою 15% потрапляють пенсії в розмірі, що перевищує 4134 грн (1378 грн x 3). Зауважимо і те, що із суми пенсії, яка підлягає оподаткуванню, утримується також 1,5% військового збору. Тож сумарна ставка оподаткування становить 16,5%.
І ось з прийняттям Закону N 1411-VIII, який набере чинності 1 липня 2016 року, дещо зміняться правила оподаткування пенсій. Так, для визначення оподатковуваного розміру пенсій братимуться не три розміри МЗП, а 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановлений на 1 січня звітного податкового року. Ставка ПДФО збільшиться з 15 до 18% (зміни до підпунктів 164.2.19, 167.4 ПКУ). Ставка військового збору залишається без змін, тобто 1,5%.
Проте є й винятки: від оподаткування ПДФО звільнені пенсії, призначені учасникам бойових дій (до 1 липня 2016 р. лише учасникам бойових дій у період Другої світової війни), інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (N 3551-XII від 22.10.93 р.).

Оподаткування пенсій з 1 липня 2016 року
Суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до Закону N 1282-XII від 03.07.91 р.) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з ПФУ чи бюджету
не оподатковуються оподатковуються 18%
якщо вони менші чи дорівнюють 10 розмірам прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року
10740 грн (1074 грн х 10)
якщо вони перевищують суму 10740 грн (10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць) (з суми перевищення)
Примітка: до кінця 2016 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн (ст. 85 Закону N 1788-XII від 05.11.91 р.), а отже, фактично відсутня база для оподаткування ПДФО та ВЗ.
Зазначимо, що до 31 грудня 2016 року також діє й обмеження з виплати працюючим пенсіонерам 85% пенсії, що перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (ст. 85 Закону N 1788-XII від 05.11.91 р.). На період з 1 травня по 30 листопада 2016 року це стосуватиметься пенсій, що перевищують 1695 грн.
------------------------
Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій" (N 1411-VIII від 02.06.2016 р.)
Офіційне опублікування: "Голос України" N 109 від 14.06.2016 р.
Дата набрання чинності: 01.07.2016 р.
Сергей
1.прошу надати відповідь чи повинна бюджетна організація виплачувати заробітну плату членам профспілкової організації в день їх участі у конференції профспілкової організації?
Відповідь: Відповідно до ст. 98 Кодексу Законів про працю України (далі - КЗпПУ),оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.Згідно з ч.1 ст. 115 КЗпПУ, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.


Отже, бюджетна організація повинна виплачувати заробітну плату членам профспілкової організації в день їх участі у конференції профспілкової організації в тому разі, якщо це передбачено колективним договором.
Оксана
Доброго дня.
Ми з чоловіком працюємо на одному підприємстві, у нас народилася дитина. Згідно колективного договору підприємство виплачує 500 грн. при народженні дитини. Відповідно до написаних нами заяв, чоловіку виплатили 500 грн., а мені ні, мотивуючи це тим, що ми разом працюємо. Чи можна посилатись на якісь закони для отримання коштів?
Дякую.
Відповідь: Законодавство не містить роз’яснень з даного питання. У даному випадку колективний договір є угодою прийнятою для регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників та роботодавців.
В даному випадку важливим є точне формулювання вказаного пункту в колективному договорі, оскільки в ньому може бути передбачено порядок виплати на сім’ю, так і кожному з членів сім’ї індивідуально.
Дякуємо за звернення.
елена
Скажите пожалуйста,имеет ли право освобожденный председатель объединенного профсоюзного комитета техникума на оплачиваемый ежегодный отпуск в размере 48рабочих дней?
Відповідь: Відповідно до ст. 75 КЗпП України щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.

Для деяких категорій працівників законодавством України може бути передбачена інша тривалість щорічної основної відпустки. При цьому тривалість їх відпустки не може бути меншою за передбачену частиною першою цієї статті.

Відповідно до ст. 252 КЗпП України на час профспілкового навчання працівникам, обраним до складу виборних профспілкових органів підприємства, установи, організації, надається додаткова відпустка тривалістю до 6 календарних днів із збереженням середньої заробітної плати за рахунок власника або уповноваженого ним органу.

Інші додаткові оплачуваної щорічної відпустки особам обраним до складу виборних органів профспілки законодавством не передбачено.
Юлія
Доброго дня. Підскажіть будь-ласка, чи може головою ПК підприємства бути обрана особа, яка довго працювала на підприємстві, але на період обрання головою вже не працює. Заяву про вихід з членів профспілки не подавала. Чи є якісь обмеження в часі звільнення і виборами .
Відповідь: Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі.

Але статутом (положенням) профспілки може бути передбачена можливість членства в профспілці осіб які звільнилися з роботи чи служби у зв'язку з виходом на пенсію або які тимчасово не працюють.

Як правило вихід із членів профспілки відбувається в індивідуальному порядку за особистою заявою члена профспілки.
Припинення членства в профспілці настає після подання заяви та прийняття виборним органом первинної профспілкової організації рішення про припинення членства у профспілці.

Отже якщо особа була звільнена з роботи, але залишається членом профспілки і статутом передбачена така можливість, то така особа може бути обрана головою профспілки.
Алла
Доброго дня.
Чи має право профспілкова організація державної установи видавати матеріальну допомогу жінці, что знаходиться у декретній відпустці?
Дякую
Відповідь: Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів.
Відповідно до п.9 ч. 3 вказаного Закону Статут (положення) профспілки повинен містити джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання.

Надання профспілкою матеріальної допомоги законодавством не заборонене, проте таку можливість необхідно передбачити статутними документами профспілки та \або колективним договором, до того ж на ці цілі повинні бути передбачені та наявні кошти.
Олександр
Доброго дня!Допоможіть будь ласка у такій проблемі.Мене звати Олександр,мені 23 роки,маю вищу освіту,економіст.Але працюю сторожем в навчально-виробничому комбінаті, так як у місті важко з роботою.У нас в штатному розписі 3(три одиниці) посади сторожа,одна з яких підпадає під скорочення.Мої колеги 2 сторожа -це жінки,одна з яких пенсіонер за віком(їй 63 роки) ,а друга жінка- пенсіонер за інвалідністю(їй 47 р.).А скоротити хочуть мене,бо кажуть,що в мене менший стаж і я останній прийшов на роботу. Керівник каже,що за кваліфікацією і продуктивністю ми рівні. Як ми можемо бути рівні,якщо у них вже такий вік і за них сторожують чоловіки,бо вони бояться вночі сторожити. Ми всі підписали наказ "Про можливе звільнення працівників"(попередження за два місяці).
Дякую за увагу.
Відповідь: Дякуємо Вам, Олександре, за Ваше запитання.
Надаємо роз'яснення.

Відповідно до ст. 42 Кодексу законів про працю при скороченні чисельності або штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право залишитися на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Втім, закон не передбачає критерії та порядок визначення працівників з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
Мінсоцполітики в листі від 21.11.2011 р. №307/06/187-11 вказує, що при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:
1) сімейним — за наявності двох і більше утриманців;
2) особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;
3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;
4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах без відриву від виробництва;
5) учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;
7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;
8) особам з числа депортованих з України протягом п’яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;
9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
Але адміністрація при вирішенні питання щодо продуктивності та кваліфікації працівника повинна приймати до уваги посадову інструкцію працівника та визначитись хто краще буде виконувати обов’язки сторожа як за віком, так і за станом здоров’я, чи потрібно працівнику отримувати статус безробітного.
Катерина
чи має право профспілка (яка не є профспілкою установи) вимагати від цієї державної установи узгоджувати дії, які стосуються працівників даної установи та є членами даної профспілки. Зокрема звільнення працівника (державного службовця) установи
Відповідь: Наскільки зрозуміло з Вашого запитання мова йде про подвійне членство працівника в різних профспілках, а не вищою за рівнем профспілки.
В статуті профспілки може бути передбачена можливість подвійного членства в різних профспілках, законодавство цього не забороняє. Проте профспілка захищає права та інтереси працівника у відносинах із роботодавцем підприємства (організації) на якому створена профспілка та на якому працює працівник.
Тому стороння профспілка може звертатись до роботодавця чи представника адміністрації іншого підприємства, проте керівник не зобов’язаний реагувати на звернення якоїсь іншої профспілки крім своєї, якщо колективним договором та статутом не передбачений порядок звернення та отримання згоди.

Категорія питань:
Ваше им'я:
Ваш e-mail:
Ваше питання:
ліміт: 1000 символів
Ввыедіть код:
 

натисніть на зображення, щоб обновити