background
На головну сторінку - Питання та відповіді

Питання та відповіді

  Питання до голови Профспілки     Юридична консультація     Загальні питання  

Рая
Як оплачується простій з вини роботодавця?
Відповідь: Роз'яснення Державної служби України з питань праці від 02.11.2016 р.

Працівника прийнято на повний робочий день, але фактично він працює меншу кількість годин. Чи вважається це порушенням трудового законодавства?

Відповідь надала Держпраці, зазначивши: якщо працівнику встановлено повний робочий час (40 годин на тиждень), а фактично він працює менше у зв'язку із відсутністю організаційних або технічних умов, то має місце простій не з вини працівника.

Відповідно до статті 113 КЗпП простій не з вини працівника підлягає оплаті з розрахунку не менше від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові окладу.

При цьому за непроведення оплати часу простою не з вини працівника передбачена така відповідальність:

- адміністративна - у вигляді штрафу в розмірі від 510 до 1700 грн, а у разі повторного вчинення або вчинення тих самих діянь щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері чи особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, - від 1700 до 5100 грн (стаття 41 КпАП);

- фінансова - у вигляді штрафу в розмірі 10 МЗП (наразі - 14500 грн) за кожного працівника (стаття 265 КЗпП).
Світлана
Якщо в день звільнення не виплатили зарплату:
Відповідь: КЗпП вимагає від роботодавця в день звільнення працівника видати йому трудову книжку і виплатити всі належні суми. Якщо підлеглий у день звільнення не працював, то виплата має бути проведена не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Водночас передбачено відповідальність за затримку розрахунку при звільненні, а саме: у разі невиплати з вини працедавця належних звільненому працівникові сум, за відсутності спору про їх розмір, підприємство, установа чи організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Отже, якщо звільнений працівник оскаржив у суді затримку розрахунку при звільненні, дохід у вигляді суми середньої зарплати на підставі рішення суду нараховується за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Такий дохід оподатковується податковим агентомПДФО та військовим збором у місяці його фактичного нарахування з відображенням у формі N 1-ДФ за ознакою "127".
Зазначимо, що згідно з Переліком КМУ N 1170 від 22.12.2010 р. такі виплати, нараховані працівникам за час затримки розрахунку при звільненні, не є базою нарахування ЄСВ.
Людмила
Як зміниться оподаткування пенсій з 1 липня 2016 року?
Відповідь: Нагадаємо, що з 1 січня 2015 року під оподаткування ПДФО потрапили суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, розмір яких у розрахунку на місяць перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня (у частині такого перевищення). У 2016 році включно по 30 червня 2016 року під оподаткування ПДФО за ставкою 15% потрапляють пенсії в розмірі, що перевищує 4134 грн (1378 грн x 3). Зауважимо і те, що із суми пенсії, яка підлягає оподаткуванню, утримується також 1,5% військового збору. Тож сумарна ставка оподаткування становить 16,5%.
І ось з прийняттям Закону N 1411-VIII, який набере чинності 1 липня 2016 року, дещо зміняться правила оподаткування пенсій. Так, для визначення оподатковуваного розміру пенсій братимуться не три розміри МЗП, а 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановлений на 1 січня звітного податкового року. Ставка ПДФО збільшиться з 15 до 18% (зміни до підпунктів 164.2.19, 167.4 ПКУ). Ставка військового збору залишається без змін, тобто 1,5%.
Проте є й винятки: від оподаткування ПДФО звільнені пенсії, призначені учасникам бойових дій (до 1 липня 2016 р. лише учасникам бойових дій у період Другої світової війни), інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (N 3551-XII від 22.10.93 р.).

Оподаткування пенсій з 1 липня 2016 року
Суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до Закону N 1282-XII від 03.07.91 р.) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з ПФУ чи бюджету
не оподатковуються оподатковуються 18%
якщо вони менші чи дорівнюють 10 розмірам прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року
10740 грн (1074 грн х 10)
якщо вони перевищують суму 10740 грн (10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць) (з суми перевищення)
Примітка: до кінця 2016 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн (ст. 85 Закону N 1788-XII від 05.11.91 р.), а отже, фактично відсутня база для оподаткування ПДФО та ВЗ.
Зазначимо, що до 31 грудня 2016 року також діє й обмеження з виплати працюючим пенсіонерам 85% пенсії, що перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (ст. 85 Закону N 1788-XII від 05.11.91 р.). На період з 1 травня по 30 листопада 2016 року це стосуватиметься пенсій, що перевищують 1695 грн.
------------------------
Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій" (N 1411-VIII від 02.06.2016 р.)
Офіційне опублікування: "Голос України" N 109 від 14.06.2016 р.
Дата набрання чинності: 01.07.2016 р.
Марина
Доброго дня! Чи правильно ,що на проведення профспілкових зборів у школі потрібна лише згода директора, зауч була в курсі.?
Відповідь: Доброго дня. Дякуємо за запитання.
В разі проведення зборів у школі необхідно поставити до відома диретора школи.
Бажано, письмово ( для отримання підтвердження про такі дії - лист з реєстраційним номером).
Людмила
Скажіть ,будь ласка , чи мають право працівники, які вийшли з профспілки ,предявляти претензії в роботі голови ПК, заставляти вирішувати їхні питання. Як повинен себе вести голова ПК. Які є юридичні нормативи по вирішенню цієї проблеми ?
Відповідь: Відповідно до ст. 5 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі - Закон), належність або неналежність до профспілок не тягне за собою будь-яких обмежень трудових, соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод громадян, гарантованих Конституцією України, іншими законами України.

Забороняється будь-яке обмеження прав чи встановлення переваг при укладанні, зміні або припиненні трудового договору у зв'язку з належністю або неналежністю до профспілок чи певної профспілки, вступом до неї або виходом із неї.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Закону, у питаннях колективних інтересів працівників профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво та захист інтересів працівників незалежно від їх членства у профспілках.


Що ж стосується індивідуальних питань працівника, який не являється членом профспілки, то на підставі перелічених положень він має право виразити свою думку з приводу роботи будь якого органу.
Наталья
К нам звернувся Иванов хоче працевлаштуватися в наше підприємство ТОВ \\\\\\\\\\\\\\\"Ромашка\\\\\\\\\\\\\\\"на постійну основу, но він приніс трудову і там є запис,що він є обраним головою міської організації спілки \\\\\\\\\\\\\\\"ОО\\\\\\\\\\\\\\\" він на 0,5 ставки і неповному роб.тиждні. Як нам його оформлювати. Підкажіть.Може він бути в штаті на ставку при повному роб. тиждні.
Відповідь: Зазначений працівник має право претендувати тільки на роботу за сумісництвом, оскільки з постійним містом роботи він визначився, незалежно від умов праці.

Згідно ч.2 п.1.1. ст.1 Наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення «Про затвердження інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» № 58 від 29.07.93 р. трудова книжка ведеться за основним місцем роботи. Проте, за бажанням працівника, до трудової книжки можуть бути внесені відомості про роботу за сумісництвом
Сергей
1.прошу надати відповідь чи повинна бюджетна організація виплачувати заробітну плату членам профспілкової організації в день їх участі у конференції профспілкової організації?
Відповідь: Відповідно до ст. 98 Кодексу Законів про працю України (далі - КЗпПУ),оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.Згідно з ч.1 ст. 115 КЗпПУ, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.


Отже, бюджетна організація повинна виплачувати заробітну плату членам профспілкової організації в день їх участі у конференції профспілкової організації в тому разі, якщо це передбачено колективним договором.
Катерина
Чи має право профспілкова організація підприємства звертатися до суду в разі невиконання її вимог власником або уповноваженим ним органом?
Відповідь: Відповідно до ч.4 ст. 249 Кодексу Законів про працю України (далі - КЗпПУ) та ч.4 ст.42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі-Закон) спори, пов'язані з невиконанням власником або уповноваженим ним органом обов'язків щодо створення умов для діяльності профспілки, розглядаються у судовому порядку.Згідно ч. 2 ст. 251 КЗпПУ та ч.2 ст. 45 Закону, у разі затримки виплати заробітної плати власник або уповноважений ним орган зобов'язаний на вимогу виборних профспілкових органів надати письмовий дозвіл на отримання в банках інформації про наявність коштів на рахунках підприємства, установи, організації чи отримати таку інформацію в банках і надати її профспілковому органу. У разі відмови власника або уповноваженого ним органу надати таку інформацію чи дозвіл на отримання інформації його дії або бездіяльність можуть бути оскаржені до суду.


Отже, все залежить від того, які саме вимоги не виконує власник або уповноважений ним орган. При розгляді даного питання, необхідно керуватись главою XVI Кодексу Законів про працю, Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та Статутом Профспілки , де має бути визначено в яких саме випадках профспілкова організація підприємства має право звертатися до суду.
Мирослава
Чи передбачено виплату коштів, сплачених працівниками підприємства, після виходу із профспілки? Стаж роботи не меншу 10-ти років, за цей час не брали жодної матеріальної допомоги, отримували тільки цукерки на Новий рік. Заздалегідь вдячна за відповідь!
Відповідь: Законодавством не передбачено повернення членських внесків сплачених працівником підприємства, після виходу його із профспілки.

На основі п. 3.2 Примірного положення про первинну профспілкову організацію - організаційну ланку членської організації Федерації профспілок України, (далі - Примірне положення), джерелами формування майна первинної профспілкової організації є вступні та членські внески членів профспілки, відрахування підприємств, установ, організацій на культурно - масову і фізкультурну роботу, пожертвування громадян, юридичних осіб, пасивні доходи, інші надходження, не заборонені законодавством.

Згідно п. 3.3. Примірного Положення майно первинної профспілкової організації є її колективною власністю. Воно не підлягає розподілу між членами профспілки і використовується для виконання статутних завдань в інтересах членів профспілки.
Оксана
Доброго дня.
Ми з чоловіком працюємо на одному підприємстві, у нас народилася дитина. Згідно колективного договору підприємство виплачує 500 грн. при народженні дитини. Відповідно до написаних нами заяв, чоловіку виплатили 500 грн., а мені ні, мотивуючи це тим, що ми разом працюємо. Чи можна посилатись на якісь закони для отримання коштів?
Дякую.
Відповідь: Законодавство не містить роз’яснень з даного питання. У даному випадку колективний договір є угодою прийнятою для регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників та роботодавців.
В даному випадку важливим є точне формулювання вказаного пункту в колективному договорі, оскільки в ньому може бути передбачено порядок виплати на сім’ю, так і кожному з членів сім’ї індивідуально.
Дякуємо за звернення.

Категорія питань:
Ваше им'я:
Ваш e-mail:
Ваше питання:
ліміт: 1000 символів
Ввыедіть код:
 

натисніть на зображення, щоб обновити