background
На головну сторінку - Новини - Новини партнерів

Посівна-2022: як на структуру посівів впливає лінія фронту та обмежений

 

Війна - не привід відкладати посівну кампанію, вона активно відбувається в Україні. Проте структура посівів може дещо змінитися.

До війни ми придбали два вагони білоруських добрив, які тепер «націоналізували» Ячменю буду менше, а картоплі більше Зі слів аналітика аграрних ринків «Argus Media company» Олексія Єрьоміна, в Україні очікується скорочення посівів ярого ячменю до рекордно низьких показників. Основною причиною є військові дії в регіонах, де його сіяли найбільше.

«Ніхто не перестав сіяти. Посівна триває, але точних цифр немає. Раніше Мінагрополітики заявляло, що посіяних площ буде на 20-30% менше, ніж у попередні роки. В мирний час хід посівної визначала в основному погода, сьогодні – лінія фронту. Щодо структури посівної, зараз можна сказати, що буде мало ярого ячменю, тому що 5 областей де його сіяли найбільше потерпають від військових дій. Також, в умовах проблем з експортом, багато фермерів обирають ті культури, які можуть бути затребувані на внутрішньому ринку. Можна очікувати збільшення площ під картоплею, горохом, квасолею, гречкою», - каже Олексій Ерьомін.

 Сховища переповнені

 Експерт звертає увагу, що в Україні наразі заповнено приблизно 50% потужностей зерносховищ.  У звичайний час, в цей період року, ці склади були б заповненні на 10-15%.

 «На хід посівної впливає багато факторів: до прикладу, у фермера може бути заповнений елеватор кукурудзою попереднього врожаю, яка так і не поїхала на експорт. Туди вже не можна додати пшеницю нового врожаю. Багато елеваторів в червні мають піти на профілактику, в той час внутрішній ринок не може спожити всі запаси. Вивезти надлишки  продукції теж не можемо, бо експортні можливості в Україні з початку повномасштабного вторгнення росії різко скоротилися через блокаду портів», - пояснив аналітик аграрних ринків «Argus Media company» Олексій Єрьомін.

Терміново потрібно експортувати надлишки

Сьогодні всі учасники ринку разом з урядовцями намагаються вирішити проблему вивозу агропродукції сухопутними шляхами, але це дуже малі обсяги. Сюди додається проблема різної ширини колій, малої пропускної спроможності станцій, як в Україні, так і в ЄС, також тими ж шляхами до нас йде імпорт. Це ускладнює логістику. Поки не відкриються порти, Україна не зможе експортувати агропродукцію в тих же обсягах, що і раніше.

Соняшник вже став фаворитом полів

 На кінець квітня в Украіні посіяли 1,4 млн га соняшника, 0,8 млн га ячменю, 0,7 млн га кукурудзи. Названі культури займають найбільші посівні площі ярового клину. Значними є  також насадження картоплі - 0,6 млн га.

Тенденцію до збільшення посівів соняшника підтверджують у Першому сільськогосподарському кооперативі (ПУСК). "Сильних структурних зрушень у сівозміні не буде. Структура сівозміни в господарствах переважно залишиться такою, як ми її складали до війни. Дещо зменшимо посіви кукурудзи на деяких ділянках, подекуди збільшимо посівні площі соняшнику", - каже Олександр Буюклі, виконавчий директор "ПУСК".  

 За даними Мінагрополітики, в Україні на кінець квітня у 23 областей сівба триває повним ходом. Через бойові дії немає даних про хід посівної з Луганської області. Вінницька, Волинська, Кіровоградська, Рівненська, Хмельницька та Черкаська області повністю завершили сівбу ярих культур ранньої групи. 

 Станом на 28.04.2022 року всіма категоріями господарств вже посіяно: ярої пшениці 175,8 тис. га ; ярого ячменю 838,5 тис. га ; ярого ріпаку 21 тис. га ; вівса 144,4 тис. га ; гороху 116,3 тис. га ; гречки 2,6 тис. га ; проса 10,8 тис. га ; кукурудзи 774,8 тис. га ; цукрових буряків 167,4 тис. га; соняшника 1 367,8 тис. га ; сої 127,2 тис. га ; картоплі 648 тис. га .

В той час посів озимих культур на зерно під урожай 2022 року проведено на площі 7,6 млн га, що на 0,3 млн га менше від показника 2021 року. Зокрема, на зерно посіяно: озимої пшениці та тритикале посіяно 6,5 млн га, жита посіяно 109 тис. га, ячменю посіяно 969 млн га. озимого ріпаку посіяно на площі 1 млн 414 тис. га.