background
На головну сторінку - Новини - Новини Профспілки

ПОКЛАСТИ КРАЙ НЕВЧАСНІЙ ОПЛАТІ ПРАЦІ

У порушення гарантій і вимог Конституції та законів України, міжнародного й європейського законодавства протягом багатьох років в Україні та агропромисловому  секторі економіки зокрема залишаються не вирішеними питання повернення працівникам невиплаченої заробітної плати.

За офіційними даними загальна заборгованість з виплати зарплати на початок вересня 2018 року становила 2,71 мільярди грн, з якої борг економічно активних підприємств 1,52 млрд грн.

Сільськогосподарські підприємства заборгували своїм працівникам на початок вересня 12231000 грн. (з них економічно активні заборгували працівникам 4811000 грн.) – при цьому заборгованість за місяць зросла на 7,2%, а з початку року зарплатні борги зросли на 13,1%.

Офіційна статистика станом на 1 вересня фіксує заборгованість перед 300 працівниками економічно активних сільгосппідприємств.

На підприємствах з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів заборгованість склала 17109000 грн. (з них економічно активні заборгували працівникам 15707000 грн.) – проти серпня вона зросла на 2%, в порівнянні з  початком року зростання зарплатних боргів склало 123,3%. При цьому збільшення заборгованості із заробітної плати проти аналогічного періоду минулого року склало 72%.

Оперативну жовтневу інформацію Мінагрополітики та Держпраці щодо конкретних підприємств-боржників із з заробітної плати надіслано членам Президії електронною поштою.

За висновками експертів накопичення зарплатних боргів відбувається через низький рівень рентабельності та збитковість підприємств, відсутність обігових коштів, недостатню ефективність управління державним майном та застосування процедур реструктуризації, санації та банкрутства підприємств.

Разом з тим, часто факти невиплати заробітної плати виникають внаслідок безвідповідальності роботодавців, порушення ними принципу першочерговості виплати заробітної плати, відсутності чи неналежного використання ефективних правових та економічних механізмів захисту конституційного права працівників на своєчасне отримання трудових доходів.

З метою поновлення конституційного права працівників на своєчасне отримання заробітної плати, Профспілка працівників АПК та її організаційні ланки використовують різноманітні інструменти, зокрема:

         ініціювання розгляду стану погашення заборгованості з виплати заробітної плати на засіданнях тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, засіданнях колегій міністерства, облдержадміністрацій, галузевої та  територіальних ТСЕР;

         надання членам профспілок правової допомоги шляхом консультацій, проведення нарад - навчання голів первинних профспілкових організацій;

         проведення громадського контролю на підприємствах, представництва інтересів працівників у судах;

         висвітлення на профспілкових сайтах та у соцмережах досвіду боротьби із зарплатними боргами.

Незважаючи на здійснювану роботу Профспілки та її організаційних ланок та досягнення певних результатів, питання повернення зарплатних боргів та забезпечення своєчасної виплати зарплати залишається гострим. 

Через недовиконання Державного бюджету, появи касових розривів у Пенсійному фонді та через зростання видатків на компенсацію житлових субсидій очікується загострення проблем з зарплатною заборгованістю в бюджетній сфері, вчасністю розрахунків по держзамовленням, а це може призвести до ланцюгової реакції по всім галузям, зокрема щодо виконання державою своїх зобов’язань перед аграріями. Посилюються ризики «економії» на зарплатах працівників АПК через суттєве зростання вартості пального, яке складає значну частину у собівартості продукції.

Особливої профспілкової уваги потребують факти приховування зарплатної заборгованості та поширення практики невиконання вимог Закону про нарахування та виплати компенсації за затримку виплати трудових доходів.

 

З такою інформацією 30 жовтня виступив на засіданні президії ЦК Профспілки працівників АПК заступник Голови Профспілки Сергій Кондрюк та акцентував, що лише від третини керівників обласних організаційних ланок була надана ЦК відповідь на запит матеріалів про зарплатну заборгованість або їх відсутність.

 

Пропонуємо Вашій увазі Постанову президії «Про дії Профспілки щодо забезпечення своєчасної оплати праці та повернення заборгованості з неї та про проект рішення Центрального комітету з цього питання» - ПОСТ_През_БОРГИ_зарпл_ 30_10_18.doc

 Корисними в роботі профспілкових лідерів та профактиву мають стати РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо профспілкових дій при несвоєчасній оплаті праці, якими визначено «меню» різнопланових заходів для первинок, райкомів та обкомів, а також Центрального комітету

/РЕКОМЕНДАЦІЇ_зарпл_борги.doc.