background
На головну сторінку - Новини - Новини регіонів

Звернення від Запорізької обласної профспілкової організації працівників агропромислового комплексу до народних депутатів від Запорізької області

 ЯЦИК Ю.Г.

МЕЛЬНИК  П. В.

ПОНОМАРЬОВ О. С.

СОХА  Р.В.

МІНЬКО   С. А.

 

Звернення

від  Запорізької обласної профспілкової

 організації  працівників  агропромислового комплексу до народних депутатів від Запорізької області

 

 

         Верховна Рада України 2 червня ц.р. прийняла за основу законопроєкт №3515 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання питань формування прожиткового мінімуму та створення передумов для його підвищення».

       Даний законопроект фактично руйнує підвалини розбудови соціальної держави Україна і реалізації людино центричної політики. Цей курс крок за кроком вибудовувалась у державі за роки незалежності під статус держави Україна, як соціальної (що закріплено у Конституції).

    На реалізацію такого статусу у різні роки була прийнята низка законів, які розроблялись за участю усіх трьох сторін соціального діалогу, міжнародних експертів, європейських структур. Зокрема йдеться про закони "Про прожитковий мінімум" і "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

     На їх основі формувалися відповідні соціальні гарантії – заробітної плати, пенсійного забезпечення, соціальних виплат та допомог.

    У разі прийняття законопроекту 3515 це все може бути перекреслено одним махом.

    Адже, прожитковий мінімум – це набір продуктів харчування непродовольчих товарів і послуг, які необхідні для забезпечення найнеобхідніших потреб людини для її життєдіяльності.

   Набір такої корзини проводився на основі науково обґрунтованих норм споживання, які надавали МОЗ та інші установи.

     Цей споживчий кошик проходив науково-громадську експертизу, до якої були залучені експерти і сторони соціального діалогу. Лише після цього була визначена вартісна величина прожиткового мінімуму з урахуванням діючих цін і тарифів. І тоді прожитковий мінімум був визначений як державний соціальний стандарт.

     Нижче його величини, в країні не повинні платитись ні мінімальна зарплата, ні пенсія. Бо це фактично єдиний ефективний механізм упередження бідності.

    Законопроект 3515 скасовує діючий порядок визначення прожиткового мінімуму та усі його складові, що наразі визначаються нормативним методом.

                          Які можуть бути наслідки його прийняття?

    Нині мінімальна зарплата становить 6000 з наступним підвищенням до кінця року до 6500 грн, як це визначено Законом «Про Державний бюджет України на 2021 рік».

   Якщо застосувати норму визначення прожиткового мінімум за законопроектом 3515 – а саме у розмірі 40% від середньої зарплати у попередньому році, то діючий розмір мінімальної зарплати буде знижено майже на чверть (у 2021 році - 11 591 грн х 0,40 = 4 636 грн).

     В той час, як законом «Про оплату праці», ратифікованою Україною Конвенцією МОП №131 розмір мінімальної зарплати не повинен бути нижчим за реальний прожитковий мінімум. За розрахунками фахівців ФПУ у 2022 році його вартісна величина становитиме приблизно 7,7 тис. грн.,що в доларовому еквіваленті для країн з середнім доходом, до яких відноситься Україна, а саме за паритетом купівельної спроможності мінімальна зарплата має становити не менше 486 $ на місяць і не менше 5,5 $ на день. Для зменшення нерівності в доходах в Європі розмір мінімальної зарплати періодично переглядається, щоб не виходити за рамки нижче 50% середньої зарплати і 60% медіанної зарплати. Отже, прив’язка мінімальної зарплати у процентах до середньої використовується саме для вирівнювання диспропорцій, а ніяк для визначення її розміру, що пропонується законопроектом 3515.

     Така ж саме конституційна гарантія (стаття 46) передбачена і для встановлення розміру мінімальної пенсії .

    Інший негативний аспект оплати праці – законопроектом запроваджується дискримінаційна норма запровадження двох різних гарантій при визначенні мінімальних ставок зарплат:

- для підприємств виробничого сектору – один показник, 50% від мінімальної зарплати;

- а для бюджетної сфери –  інший, мінімальний розмір посадового окладу, встановлений на 1 січня календарного року для відповідних категорій працівників.

   Це перекреслює законодавчо встановленні норми оплат праці для таких категорій громадян, як працівників освіти, охорони здоров’я, держслужбовців та ін.

      Фактично демонтується уся система соціального захисту, яка побудована на базовому державному соціальному стандарті – прожитковому мінімумі. Це зачепить абсолютну більшість українців та призведе до зниження їх соціального захисту і поширення бідності.

     Також ліквідуються розрахунки прожиткового мінімуму для окремих категорій: для працездатної, непрацездатної особи та дітей різного віку.

     Все буде підлаштовуватися під фінансові можливості бюджету. А як звісно, там ніколи надлишку коштів не буває. Також явно проглядаються наміри авторів проекту закону полегшити фінансові зобов’язання перед працівниками і для бізнесу. Але потерпатиме і держава - менші зарплати – менші податки і відрахування на пенсійне забезпечення та соціальні виплати. А це знову рух на збідніння населення.

    Ми, профспілки вважаємо, що законопроект 3515 у даній редакції не може бути прийнятий як закон, і як такий, що є антиконституційним і антисоціальним. На жаль, ті депутати, які підтримали і проголосували за нього у першому читанні, очевидно, не розібралися у суті, які загрози він несе у собі для людей і для майбутнього країни.

   Сподіваємось, що ви, народні депутати які обрані народом, почуєте  голос профспілок і людей праці, і  обговорення цього законопроекту буде перенесено для подальшого його доопрацювання на площадках соціального діалогу з метою посилення соціальної політики держави і захисту громадян.

 

 

За дорученням членів профспілки,

Голова Запорізької обласної

профспілкової організації

працівників АПК                                           Людмила Отращенко